6

medeniyet nedir

sizce medeniyet nedir. istediğiniz kadar yiyip, içip, gezmek mi? büyük silahlar yapmak mı? trafik ışıklarında durmak mı? malesef yeni neslin çoğu medeniyetin ne demek olduğunu dahi bilmiyor. konu hakkında sergâh dergisinin web sitesinde bir yazı yazmıştım aklıma geldi. yazıyı geliştirmeyi düşünüyorum. buyrun
sergahdergi.com/.../
 • 2
  adolfbey 5 ay önce
  tek dişi kalmış canavar
 • 0
  siyaasiyabend 5 ay önce
  ''medeniyet'' denilen şey, akla istiklal şairimiz akifin şu cümlesini akla getirir ; ''medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar''. dünyada üzerine dolu dolu kitaplar binlerce tez yazılmış bir kelimedir. çeşitleri vardır. avrupa medeniyeti, asya medeniyeti, ve şark medeniyeti. hepsi birbirine karşı tez ve antitezler sunar. bir ''ben'' ortaya çıkıp, haliyle ''ötekini'', ''medeniyetsiz'' olmak ile yaftalar. benim zerrece inanmadığım ve tahammülümün olmadığı bir kelimedir. bu kelimenin var oluşu zannedersem avrupanın ilim ve irfanda şarkı geçmesi ile ortaya çıkmıştır ve yanlarına ''kültür'' kelimesini de alıp koşmaya başlamışlardır. hani şu yanlış hatırlamıyorsam, yaklaşık 120-130 anlamı olan kelime, evvet o ''kültür''..
 • fikirler hayaller

  Yazar, çizer, müzisyen, sanatçı,tasarımcı... Aklında fikirleri olan, tasarımları, projeleri olan aynı zamanda sanatsal faaliyetlerle ilgilenen herkesin çalışmalarını veya fikirlerini sunabileceği ve birbirine destek olabileceği bir bölüm.

  197 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  plumerion
  roxic7
  darkier

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • -keyifli zaman geçirilmeli

  -yorumlar saygı çerçevisinde yazılmalı, mümkünse empati kurulmalı

  -küfür ve hakaret konusunda sizlerin zaten anlayışlı ve seviyeli davranacağınızı düşünüyorum.

  -yeni içeriklerden haberdar olabilmek için bölümü takip etmeyi unutmayınız.