● başarı hikayeleri - kadir caner

  7
  sjense 8.9.2019 18:50 ~ 18:50
  bu yazı serimde sizlere motivasyon olması açısından, dünya tarafından çok bilinmeyen ancak kendine göre başarı hikayesi ile dolu hayat yaşamış insanların hayatlarından çok kısa kısa bahsedeceğim. bahsedeceğim ki;

  bazı umutsuz arkadaşlarımız, bazı şeyleri görebilsin.

  11 yaşında öksüz bir manavdı ama 51 yaşında 51 market sahibi oldu!

  kadir canerin babası öldüğünde 11 yaşındaydı. ağlamaya bile vakti yoktu, çünkü babasından kalan manav dükkanı onu bekliyordu. hemen okulu bıraktı ve caner manavının başına geçti. sabahları dükkanın kapısını annesi açıyor, o ise sebze mevye alabilmek için halin yolunu tutuyordu. çocuk haliyle büyük adam işleri yapıyordu.

  işleri iyi gitti. ve her büyüyen iş gibi kadir caner de kazandığını işe yatırdı. ancak manavı büyütmek yerine bu sefer baba dostlarının da yardımıyla bir bakkal dükkanı açtı: caner bakkaliyesi!

  yine işler iyi gitti. caner bakkalı bıraktı, market işine girdi. 1988 yılında marketçi kadir canerdi.

  fakat asıl katlanarak büyüme bundan sonra gerçekleşti. 6 milyon sermaye ile ankara etlikte ilk marketini açan kadir caner, o ilk market bizim için dönüm noktası oldu. ardı ardına marketler açtık. zor günler de yaşadık ama yapabileceğim başka bir şey yoktu diyor.

  kadir caner bugün 51 yaşında ve yaşı kadar markete sahip bir işadamı. buna başarı öyküsü denmez de ne denir? yıllık 120 milyon dolar ciroya yapan marketlerinin yanı sıra iki de soda fabrikasının sahibi. caner, arkadaşlarım da senin öykün tam bir başarı öyküsü diyor ama bana doğal geliyor. ben bunu iş olarak görüyorum diyor.

  artık etiket yazmıyor

  manav sahibiyken meyvenin sebzenin üzerine karton parçalarına yazılan fiyatlar iliştirdi. bakkala geçtiğinde bir dönem fiyat etiketleri kullandı. fiyatlar değiştikçe etiketleri de değiştirmek gerekti. bayağı bir işti bu. marketçiliğe geçtikten sonra teknoloji imdadına yetişti. market sayısı arttıkça sistemin oturduğunu ve işleri yönetmenin daha kolaylaştığını anlatan caner, artık sebze ve meyvelerin üzerine etiket yazmaktan kurtulduğunu anlatıyor. eskiden ürünlerin üzerine kendi elimizle etiket yazıyorduk. bugün öyle değil. şimdi barkodlar var diyor.

  perakende bir sanat gibi

  canerler market zincirinin sahibi kadir canere göre perakendecilik aslında sağduyu ve beceriklilik isteyen bir sanat gibi. bizim işimiz büyük ölçekli ve geniş kapsamlı ama biz bir büfe ya da dükkan sahibinin sağ duyusuyla hareket etmeye çalışıyoruz.

  canerlerin başarısını her şeye rağmen bu noktada değerlendirmek gerekiyor. ciromuzun yüzde 55ine tam olarak hakimiz. özel alım becerisi gerektiren şarküteri, meyve ve sebze ürünlerini çok daha ucuza müşterilerimize sağlayabiliyoruz. bölgesel olarak halkın damak zevkini bilen ve buna dikkat ederek satın almalar gerçekleştiren personelimizin, ulaşmış olduğumuz başarıdaki payı büyük diyor.

  duygusal bağ kuruyor

  rafların, ürünlerin, mağazaların aynı lduğu bu sektörde firma olarak ürün satmadıklarını söyleyen caner, biz hizmet satıyoruz, güleryüz satıyoruz, insanı insan yapan değerleri anladığımızda başarı da gelmiş oluyor. bu şekilde müşterilerimizle farklı duygusal bağlar oluşturmaktayız. işlemlerden çıkıp ilişkilere odaklanıyoruz. satış başına kârdan çok müşterinin hayat boyu değerlerine odaklanmayı bir prensip olarak belirledik. bu yaklaşım bir anlamda maliyeti fiyat tabanlı olmaktan ilişkiler boyutuna çıkarmakta diyor.

  uydudan takip ediyor

  caner için hava durumu da yaptığı işte büyük önem taşıyor. ekibiyle birlikte hava durumunu uydudan takip edip ona göre pozisyon aldıklarını söyleyen caner, perakendecilik kumar gibidir. antalyada yağmur varsa, bu bazı ürünlerde bolluğa, bazı ürünlerde kıtlığa sebep olur. bu da satın almanı önemli ölçüde etkiler. bol üründen kâr edersin, az olandan stoğu çekersin. satın almada avantajı, kârı ve kaliteyi böyle sağlarsın.

  ticaretimizin tamamı mevsimle ilgili. peynir alıyorsunuz. uydu var. belli kanallardan önümüzdeki yıl nasıl olacak. uydudan mevsimsel takip ediyoruz diyor.

  türkiyeye yayılacak

  istanbulda, marmariste ve bodrumda da marketler açmayı planlayan caner, şu anda sadece ankarada marketlerimiz var. amacımız türkiyeye yayılmak. şu anda çalışan sayımız bin 700. hedefim toplam 10 bin kişi çalıştırmak diyor.

  caner, bu yıl 120 milyon dolar ciro beklentimiz var. 1988 yılında ankaranın etlik semtinde 280 metrekare ve 22 kişi ile başlamış olduğumuz bu yolculuk, bugün 51 mağazası, bin 550 çalışanı ile devam ediyor. aradaki bin 528 kişilik kazanımı, bunca yıllık kazancım olarak görmekteyim diyor.

  canere göre yoğun rekabetin yaşandığı perakendecilik sektörü, batı ile kıyaslandığında daha başlangıç noktasında. caner, parekende konusundaki deneyimlerini bu hafta yapılacak parekende konferansında paylaşacak. türkiye sektörün liderini önümüzde beş yıl aramaya devam edecek ve saflar netleşecek diyor.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..