14

kadıköy'deki meşhur boğa heykelinin bilinmeyen hikayesi...

öncelikle puiv tarih bölümümüzü duyurmaktan memnuniyet duyarım. desteğiniz ve katılımlarınız skalayı genişletecektir.
---
yaklaşık yüz elli yaşında olan boğa heykeli 1860’larda paris’te fransız heykeltraş ısidore bonheur tarafından yapılmış. fransa-almanya sınırında bulunan alsas-loren bölgesi zengin kömür rezervleri sebebiyle sanayi devrimi sonrasında bu iki ülke arasında sürekli savaş sebebi olurmuş. 1800’lü yıllarda fransa ve almanya arasında bir türlü paylaşılamayan alsas- loren bölgesi yıllar boyunca fransa ve almanya arasında bir o yana bir bu yana geçerek sürekli el değiştirmiş. işte boğa heykeli 1860’larda bu bölgede fransızlar’ın almanlar’ı yendiği savaşı simgelemek kızgınlığı ve iriliğiyle fransızlar’ın gücünü anlatmak için yaptırılmış. 1870 sedan muharebesi’yle alman general bismarck tarafından alsas-loren yeniden geri alınınca "fransızlar’ın gücü" de böylece yeniden almanya’ya geçmiş. ancak heykelin almanya’daki yaşantısı çok sürmemiş. hem ı. dünya savaşı’ndaki osmanlı-almanya ittifakı hem de alman imparatoru ıı. wilhelm‘in dostluğundan dolayı boğa 1917’de ittihat ve terakki cemiyeti’ne hediye edilmiş. ittihat ve terakki cemiyeti de boğa heykelini enver paşa‘ya hediye etmiş. böylece türkiye’ye gelen heykel ilk olarak beylerbeyi sarayı’nın bahçesine oradan da yıldız sarayı şale köşkü’nün büyük serası önüne yerleştirilmiş. ı. dünya savaşı sonunda enver paşa’nın yurt dışına gitmesinden sonra boğa’nın yıldız şale köşkü’nden sonra ilk görüldüğü yer enver paşa ve naciye sultan’ın sahip oldukları "bilezikçi çiftliği" olmuş. çiftliğin bir köşesinde unutulan adeta kaderine terk edilen "gücün simgesi" boğa fazla değil 50 yıl kadar sonra hatırlanıp yeni yapılan hilton oteli’nin bahçesine taşınmış. 1970’li yılların başlarında istanbul’un anadolu yakası seyahati başlamış boğa’nın. kaderinde gezmek olan boğa’nın kadıköy’deki ilk durağı ise tarihi şehremaneti binasının önü olmuş. bugünkü kadıköy tarih edebiyat ve sanat kütüphanesi. yaklaşık yirmi yıl kadar da bu mekanda kalan boğa nihayet 1987 yılında bugünkü yerine yani altıyol’a taşınmış.

---
bu başlık ayrıca yeni bölümünde tanıtımı olmuş oldu üretkenliğinizle katkı sağlamayı unutmayın, şimdiden iyi puivlemeler!
 • 1
  404butfound 1 yıl önce
  kaç kere yanından geçiyoruz hiç bilmiyormuşuz. o değilde başına gelmeyen kalmamış garip boğanın :) çine de gider gelir dedim bi ara ama neyse gitmedi o kadar.
  0
  kenevir 1 yıl önce
  bilinçle fotoğrafınızı çektirin artık bizden çok gezmiş :)
 • 0
  ekones1 1 yıl önce
  bilmiyordum
 • 1
  presath 1 yıl önce
  yararlı oldu cidden teşekkür ederim
  0
  kenevir 1 yıl önce
  puive yakışır şekilde puivlemeyi ve puivlenmeyi seviyorum, rica ederim
 • 0
  democrat 1 yıl önce
  şimdi rseim çektiririm işte, bunu hakediyor artık o boğa
 • 1
  silitilik 1 yıl önce
  daha gezer bu
 • puiv tarih

  Spesifik nitelik taşımayan başlıklar silinir.

  5 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kenevir

 • bu bölüm #puiv bölümünün alt bölümüdür.