4

ya ahiret olmasaydı..

ya cennet ve cehennem bu dünyada olsaydı? kimileri güç ve zenginlikleriyle adeta cenneti yaşıyor. lakin onlarında iç dünyalarını bilemiyoruz. kimileri zulüm perdelerinin altında insafsızların elinde insafsızca can veriyor. ailesi gözünün önünde katledilen çocuklar.. ve daha niceleri.. dünya onlara neden cehennem? ötekine, tam bir pislik olmasına rağmen, neden cennet? kim ne hakkettiğini yaşıyor? kim tam olarak adalet veriyor? dünyada cennetini meydana getir hadi. yapamazsın değil mi? çünkü elinde değil. o vakit imtihan dünyası olduğunu bil. bil ve ayıl. bil ki sana işlenen en küçük zulüm cezasız kalmayacak. eğer ki zalimsen hak yiyen isen vazgeç burada güldüğün seni sonsuz cehenneme atabilir allah korusun. tarlan burası ek, biçeceğin o yerde zerre israf olmayacak hiçbir mahsulün. buna iman ederek çalış. hem dünya hem ahiretin için.
“sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir.” (kenzü’l-ummal, ııı/238, hn: 6336)
 • 0
  speace 6 ay önce
  başkasının çaresizliğine bakıp şükreden insanlar sindirmeyi reddediyorum. ben merkezci perspektifi ne bugüne fayda bırakır, ne diğerlerine. yinelemekte fayda var ikra.
 • 0
  hedap 6 ay önce
  ahiret olmasaydı nedir ya auahah
  bakın bunlar soru cümlesi değildir. bunlar sorgu veya hüküm değil paradoks sorulardır. bu sorulara net cevap verilmez. sadece bu soruları soranlar doğru yola çekilmeye çalışılir. bırakın şu olmasaydı bu olmasaydı bilmem ne.
  hala şu islam'la alakası olmayan hadislerle geriye gitmeye devam ediyorsunuz.
  bir hadis yazarı kim oluyorda kur'an tarzında sizin hayirliniz diyebiliyor?
  allah katında en değerli olanınız, o’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. hucurat 13
  yazık yazık.
6 saat önce 22 saat önce 22 saat önce 23 saat önce dün
 • düsünün

  Zaman Makinesinin mucidi Olsaydınız İlk Hangi tarihe Giderdiniz ?

  0 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  hmzanestezi

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.
 • ben osmanlı