filistin türkiye'yi kınadı..

  13
  systemfailed 10.10.2019 20:48
  türkiye'nin terör tehdidini ortadan kaldırmak için suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyonu arap birliği ülkeleri kınadı. kınayan ülkeler arasında, filistin'in de yer alması dikkat çekti.
  filistin türkiye'yi kınadı!
 • 7
  circlepit 10.10.2019 20:53
  normalde ırkçı değilimdir ama konu amk araplarına gelince ırkçılık duygularım alevleniyor nedense
  4
  dotnet 10.10.2019 20:56
  zaten tüm ırklara karşı ırkçılık yapan kimse kalmadı reis. genelde herkes birkaç ırktan nefret ediyor. bizde bu ırklar genel olarak kürtler, araplar ve asyalılar oluyor. aslında bizim ağzımıza sıçanlar ingilizler ama kimse onlardan nefret etmiyor, asiller çünkü piç kuruları.
 • 0
  everest 10.10.2019 20:55
  filistin halkı yiyecek yemeği zor buluyor, kürtler umurlarında bile olmaz. başındaki köpeklere üç beş kuruş atmışlardır onlar da kınamıştır.
 • 4
  yavuzsultanmehmet 10.10.2019 22:51
  0
  hedap 11.10.2019 00:17
  direk yazsan bu kadar güldürmezdi. yada güldürebilirdi bilemiyorum. sen bir de bunu direk yaz:)
 • 0
  sewo 11.10.2019 01:01
  anlam veremiyorum arkadaşlar. asıl suç size yorumlama dersleri verdirmeyen. zorunlu kitap okuma derslerini haftada 5 saat yaptırmayan eğitim sisteminde.

  filistin ne yapabilir.
  adamlarda aynı olaydan muzdarip. israil terör bahanesi ile ülkelerini işgal etmiş ve etmeye devam ediyor. senatoları yakın zamanda bir deklare verdi terörden ötürü operasyonları arttıracaklarmış. altı üstü bır kınama. ancak bize destek verseler.
  israil demeyecek mi " kardeşim türkiye terör için girdi destek verdiniz bide terör için ülkenizin sınırlarını ihlal ediyoruz. şşştt" ne diyecekler o zaman dünyaya nasıl karşı tez sunacaklar.

  yapmayın gözünüzü seveyim. adamları yıllardır dış sorunu bu ve dış politikaları tamamen bu yönde, sınır ihlallerin yıllardır kınıyorlar. biraz araştırma yapıp yorum yapsanız keşke. yoksa filistin bilmiyor mu bizi kınasalar ne kınamasalar ne güçleri mi yeter. en büyük destekçileri biziz israil konusunda olayları keşke biraz yorumlasanız.
  0
  karakartal1903 11.10.2019 10:07
  filistinden bize ne ?

  ülkede bir ton sorun varken sıra filistine mi geldi?
  0
  kolajendukkani 11.10.2019 11:47
  senin anyalamadığın şeyler var orası tapulu osmanlı toprağı sen güçlü bir ülke olduğunda siktir git diyeceksin yahudiye bunu biz görürmüyüz bilmemde olacak inş.
  0
  sewo 11.10.2019 16:26
  sebep bu değil. devleti çıkarı olduğundan destek veriyoruz. nasıl suriye bir süre pkk destek verdi türkiye ışid destek verdiği için suriye pkk karşı cephe aldıysa. israil de aynı şekilde cephe alacak pkk ya çünkü hamasa desteğimiz bu sebeple israil neden hala cephe almadı dersen. amerika pkk ile ilgili planları mevcut. bundan ötürü israil hala ayak diretiyor. lakin son hamas desteklerinden sonra israil de zor duruma düşünce pkk değil ışid destek vermeye başladı. lakin pkk tamamen gözden çıkaramıyorlar, bir planları olduğu görünüyor.

  yoksa toprak almak, toprak vermek gereksiz. çünkü türkiye yıllardır bu toprak yapısına alıştı ve jeopolitik noktalara yıllarca sismik veya psikolojik harp üzerine yıllardır çalışıp kavradı. türkiye şuan iran veya israil işgali altında değilse toprağının can alıcı noktalarına taarruz planlarını kendine yedirmiş olması. topraklarımızı korumak için toprak yapımızı büyütmemeliyiz. osmanlıyı bitiren büyük topraklara sahip olması. yoksa amerika bilmiyor mu kanada, meksika, arjantin, brezilya gibi ülkeleri işgal edemez mi? ancak bir 1km toprak büyümesi için öyle psikolojik ve taaruz planları hazırlanması gerekiyor ki bu tam 7 8 ay sürmekte filistin topraklarını almamız demek türkiyenin kuzeyden ve güneyden işgale savunma yapması için on yıllarca yeniden taarruz planı yapması gerekir.

  çıkın artık bu büyük toprak hayalından. tapulu osmanlı malı falanda yok. o zaman italyanlar gelsin bizans bizim atamız anadoluda bizim tapulu malımız çıkın desin, tapulu mal yoktur. kanla alınıp, kanla verilen topraklar vardır.


  not: taarruz planı ne lan saçmalama dersen. conk bayırı muharebesinde inanılmaz gayret ve başarının sebebi. osmanlı, hiç taaruz planı yapmadı toprakları çok büyük olduğu için lakin istanbul başkent gemiler ile bir gün gelip istanbul bombalayıp giderler utanç verici durum. istanbul gemi gelişleri ve taaruz planı hazırlaması istendi. atatürk bu taaruz planını yıllar önce askeri okulunda öğrendi. çünkü tek taaruz planı. bu yüzden alman general çanakkale savaşında emir komuta zinciririnde en üstte dahi olsa, gazi paşa emre karşı gelip askerleri conk bayırına yönlendirerek, savaşın kaderini değiştirmiştir.
  savaş 2 yıl uzayıp rusyada yönetim halk darbesi ile değiştirilmiştir ve savaştan çekilmişlerdir.
  düşünün şimdi 1 taaruz planı neler yapıyor. ülke kurtuluş savaşından çıktığı andan itibaren bu planların yapılması için gazi paşa tarafından yıllardır hazırlandı. bundan ötürüdür türkiye iran gibi hava savunma sistemlerine yıllardır para yatırmıyor. sebebi biz tüm taaruzlara hazırlıklıyız. şuan s400 lere neden para verildi dersen. bu nükleer durumlar için hazırlanmış bir savunma sistemi veya neden ülkemizi füzelerle canı isteyen vursun ki.
  0
  sewo 11.10.2019 16:11
  hmm 2 uçtan bakabiliriz.
  1. dünya'nın her yerinde insan kıyımı yapıldığında üzülen bir insan olarak.
  2. tüm bu duygulardan azade olarak devlet çıkarı için nasıl devlet çıkarı dersen. israil pkk destek mi veriyor, türkiye'de hamas destek verir, filistin haklı görür. israil pkk desteği çekerse ve türkiye safında yer alırsa. türkiye'de hamas desteği çeker, israil haklı görür.
  buna devlet çıkarı denir.

  bizim halkımız 1. seçenekten ötürü naif duygular besliyor. ancak türkiye cumhuriyeti bir devlet ve çıkarları mevzu bahis olduğundan ötürü 2. seçeneği tercih ediyor. ne yapalım onlar teröre destek verip üstümüze salıyor biz aynını yapmayacak mıyız.
  1
  ofsaytsizburak 11.10.2019 19:26
  türkiye,filistin ile yakınlaşmadan önce(daha doğrusu islamcı politikalardan önce) israil ile arası gayet iyiydi. hatta teröristbaşı aponun yakalanmasında onların istihbaratından faydalandık diye hatırlıyorum. ayrıca bu ülkeyi tanıyan ilk müslüman devletiz. sözde ermeni soykırı meselesinde de bizim lehimize olan nadir ülkelerden biri. bildiğin 90'larda ve 2000'lerin başlarında stratejik ortaktık. iktidar partisinin ilk yıllarında da ilişkilerimiz gayet iyiydi. islamcı zihniyet ağır basınca ilişkilerimiz koptu. sonra bizim aleyhimizde çalışmaya başladılar tabi,bizim onların aleyhinde çalışıyor olduğumuz gibi(gerçi nasıl karşı olmaktır bu bilmiyorum,israil ile var olan ticaret hacmimiz giderek artıyor)
  evet haklısın milletlerarası ilişkilerde duygusallık yoktur,menfaatler vardır. peki sence en başta israil yerine filistin'i seçmek bizim çıkarlarımıza daha mı uygun oldu? 2000'lerin başındaki iyi ilişkilerimiz devam etseydi doğu akdeniz'deki petrolü ve doğal gazı çatır çatır paylaşıyor olurduk. şimdi o bölgede ne kadar yalnızız,tek başımıza rusya dahil herkese o bölgede kafa tutmaya çalışıyoruz görüyorsun. ve yine orta doğu'da elimiz çok daha kuvvetli olurdu.
  filistin'i seçtik ne oldu? türkiye'nin uluslararası sorunlarının hiçbirinde destek olmadı bize. destek olmayı bırak karşımızda oldu. kendimizi tatmin etmek dışında ne fayda gördük bu ilişkiden? sen yine oradaki insanlık suçlarına ses çıkarmaya devam et. ama ne diye gelişmiş olmayan filistin devletini savunuyorsun? hadi tamam onlar da sana destek verir her platformda,sen de desteklemeye devam edersin. nedir bu tek taraflı sevda? türkiye'nin yanlış dış politikalarından biridir bu da. o kadar husumetimizin olduğu ülke varken durduk yere bir düşman daha yarattık kendimize. tarihsel süreçte de türkler ile yahudiler gayet yakın ilişki içindeydi.

  not: filistin kamplarında hangi terör örgütleri eğitim almış araştırmanı öneririm.
  0
  sewo 11.10.2019 19:54 ~ 20:02
  baya beraber yürümüşüz

  yav değerli dostum saçmalama allah aşkına, büyük orta doğu projesi 1980 lere ait. kürdistan ve büyük israil projesi amerikanın en büyük idealleri çünkü orta doğuda artık en büyük güç olacaklar bu ülkeleri kurarlarsa.

  hiçbir devlet baki dostluk gütmez. israil o dönemde orta doğuda en saygın 2 devlet vardı. iran ve türkiye, irana yanaşamaz çünkü rusya ile ittifak durumundalar. türkiye ile yanaşmaya çalıştılar. türkiye ilgilendi.
  peki ne yapalım. diplomatik ilişkiler, para, para ve para ile bize bir süre yakın gibi gözüküp her türlü yakın ilişkiler adı altında filistine terör bahanesi ile istila edince. bizim türk vatandaşlarımızda yaşadığı için oraya gönderdiğimiz istihbarat ajanları bölgede sürekli silah sevkiyatı tespit etmiştir. ardından olaylar olur ve bu silahlar pkk gitmektedir.

  yani hiçbir devletin dostu yoktur. çıkar ilişkisi vardır.rusya ve çin, amerika'ya teslim olursa. ne israili je kürtleri umursarlar çünkü orta doğuda bir çıkarları kalmaz.

  her gün karakol basılıyordu. her gün 10 şehit verdiğimiz günlerdi o ağır makinalı silahlar, roketatarlar kim verdi. dağda dua edip mi ürettiler. direk israil verdi. ne dostluğu ne saçmalıyorsun.

  bizde haması destekliyip israili vurduruyoruz. devlet çıkarı. gün gelip bizi destekler ve pkk desteği keserse o zaman canımız isterse bizde desteği kesip, hamasa destek olmayız. bak altını çiziyorum canımız isterse. çünkü bu devlet çıkarı,

  burada gördüğün devletleri insan olarak görme dışarda ilişki kurduğun insanlar olarak yorumlama " abi biz filistin destekledik tabiki hata yaptık o yüzden trip atıyorlar" deme. ne türkiyeyi tayyip, ne abd trump yönetmiyor. istihbarat yönetir. koskoca devleti ne zengin bir milyardere nede lise mezunu olmuş adama yönettirirler. bu istihbarat servisleridir işte çıkarlar konusunda karar veren. bu arada bu olayda devletin sahibi o zaman hakan fidandır. kanısına varma sakın. istihbaratın, haber almasından tut, istatistikden, yönetimden, kanatlara kadar gider. yani mesela. kontrgerilladan bahsedeyim. devletin 1950den sonra amerikaya karşı çıktığı tek oluşumdur. istihbarat birimidir. bir süre devletin sahibiydiler. normalde olmaz, bu örnek sadece pentagonda vardır. diğer tüm ülkelerdeki istihbarat birimleri toplu görev dağılımı mevcuttur.çok iyi idare ettiler, ülkede derin devlet söylemleri o zaman çıkmıştır işte ciddi ciddi kontrgerilla ülkeyi yönetiyordu. ancak bir kez hata yaptılar ve mit suçlu olarak bu birimi görmüştür. bir anda faiili meçhuller başlamış. türkiye'de kartlar yeniden dağılıyordu. o sırada işçiler öldürüldü, sağ ve sol kavgaları başladı sebebi mitin yıllarca kancalarını taktığı kontrgerillayı silerken ortalığı yakıp yıkmasıdır. sonunda bu boşalan koltuklara kim geldi derseniz. fetö terör örgütü. mit neden böyle yaptı derseniz. asker o zaman çok güçlüydü gerektiğinde darbe yapabilirdi ve istihbarat işler karıştırıyor diyip kafasına binerse onlarca sanık devletin istihbarat haritası bir anda alaşağı olabilirdi. bundan ötürü halkı galeyana getirip askere darbe yaptırdı.

  neyse konuyu çok dağıtmayalım. bu sadece bir örnek bilinmeyenler of of of.
  yani hiçbir devlet yakın ilişkiler içinde değildir. çünkü gerektiğinde devletin kendi iç hesaplaşmalarında devlet kendi vatandaşına bile acımazken nasıl başka devlete acıması beklenebilir.

  0
  ofsaytsizburak 11.10.2019 21:03 ~ 21:09
  niye çarpıtıyorsun ben farklı bir şey mi dedim. tabi ki devletler menfaatlerine göre hareket eder. yine çok farazi,sosyal medya ağzına düşmüş,objektiflikten ve gözlemlerden uzak bir konu atıyorsun ortaya. büyük israil projesi,orta doğu'da toprak bölüşümü vs vs (ne projeymiş onca çaba,harcanan milyar dolarlar,mühimmatlar kaç yılda esad'ı, türkiye'yi deviremedi,türkiye'yi deviremezler de orası ayrı) evet bu coğrafyada planlanan bazı işler var fakat bunlar sosyal medya ağzının dediği gibi bölgede güçlü bir devlet kurmak(kukla bir devlet kurulmak isteniyor evet o yüzden bunu engellemek için operasyon yapıyoruz) veya petrol değil. zaten petrol hiç değil. bu abd-petrol sözlerini de bahsettiğim sosyal medya ağzı yayıyor biraz geyik haline geldi. bu sene abd haziran ayı petrol ihracatında suudi arabistan'ı solladı. yavaş yavaş genel tabloda da sollayacak. ben sosyal medya ağzıyla konuşmam,bu tür konularda hele. objektif veriler ve gözlemlerle konuşurum. orta doğu'daki güç odaklarının asıl istediği şey su. fırat ve dicle havzaları bölgede 1 numara, su kaynakları açısından. çok iyi bir su potansiyeli var orada. o potansiyele sahip olmak istiyorlar. çünkü gelecekte dünya'nın su sıkıntısı yaşayacağını sokaktan geçen herkes bile biliyor. devletler politikalarını tabiata göre şekillendirir,unutmamak lazım.
  derin devlet kavramı da ayrı mesele. bu oluşum aslında devletlerin dış politikasına odaklanıyor. gelecek yıllarını şekillendiriyor. iç politikaya pek karıştığı görülmemiştir. aslında her seçilen arkasında derin devlete yerleştirmek üzere bir kadro getiriyor diyebiliriz. pek sabit bir oluşum değil.
  yine,yine söylüyorum. filistin'den bize herhangi bir yarar gelmedi,gelmeyecek de. fakat israil ile en azından düşman olmayarak hem orta doğu'da hem doğu akdeniz'de elimizi güçlendirebilirdik. artık çok geç gerçi konuşmanın bir manası yok bu saatten sonra israil desteklenmez. o bahsettiğin acı günlerimizde payları olduğu için.
  şundan bahsettim,biz israil'e mesafe koymaya başlayınca terör örgütlerine silah satmaya başladılar. bu arada bir tek israil mi satıyor zannediyorsun,az araştır. en çok çin ve rusya menşeili mühimmatlar vardı yanlış hatırlamıyorsam. italyan,alman,bulgar,ingiliz,amerikan,fransız,ispanyol yapımlar ve daha aklıma gelmeyenler. niye hepsiyle ilişkiyi kesmiyoruz o zaman? almanya yıllarca pkk'yı örgütlemede başı çekti. sığınak oldu. niye en çok ihracatı onlarla yapıyoruz ve ilişkilerimiz iyi?
  devlet diğer devletlerle her alanda düşman veya müttefik olmamalı. bir alanda tepkini koyarsın,tepkili,kızgın olursun; diğer alanda el sıkışırsın. istisnaları olur tabi ama genel olarak söylüyorum. devletin devamlılığı ve bekası mühim olandır. küreselleşmiş dünyada her alanda düşman yaratarak ayakta kalamazsın. bu dengeyi iyi sağlamak gerekiyor. bu yüzden de dış politika çok önemli.

  bak konu yine farklı yere geldi. en başından beri demek istediğim her yerde insanlık suçlarına karşı çık ama bunun için bir devletle ittifak yapmana gerek yok. seni desteklemeyen bir devletle yapmaya hiç gerek yok hele.

  edit: ilk yazdığım yorumun sonunda ''yahudiler'' sözcüğünü kullandım dikkatine. israil demedim. yakın yürümek anlamında buna bakarak bir yorum yapsaydın daha isabetli olurdu.
  0
  sewo 12.10.2019 00:04
  değerli dostum, neden deviremesinler.
  vatanını milletini seven canını seve seve verecek bir türk vatandaşıyım.en az senin kadar vatan severim. lakin sen diye biliyor musun evet 70 milyon böyle. değil maalesef.

  bu saydığın ülkeler silah vermek yerine bize ambargo uygulasa. bırak doğalgazı, petrolü, silahı, uçağı, teknolojiyi yıllık kaç milyar tl sadece yağ ürünlerine harcıyoruz biliyor musun.

  öyle zor bir şey değil. ülke parçalamak evet yok edemezler. içimizdeki %1 olsa bile yeter lakin. amerika ve almanya 10 yılda 1 uçak gemisi üretti. çin 10 yılda 3 tane ve önümüzdeki 5 yılda 2 tane daha üretmeyi planlıyorlar.

  bir uçak gemisi bir ülkeyi yerlebir edebilirken neyin bu farazisi. evet güçsüz bir durumdayız. ve israil bizi destek olarak değil karşı istedi. meydan muharebesi kalktı. silahlar ve teknoloji savaşıyor maalesef o bizde yok olan ve cengaver mühendislerimi aselsan intaharları diye öldürüyorlar koruyamıyoruz.

  bizi peki neden indirmiyorlar diyorsan eğer, gücümüz olmasa da potansiyelimiz mevcut. ve yıllarca atatürk'ün emri ile başlatılan jeopolitik alanımızda taaruz savunmamız oturmuş durumda. çok fazla maliyeti mevcut. amerika götü boklu ırak girdi ekonomisi yerle bir oldu. bize girerlerse dünya ekonomisi çöker.
  dediğine saygı duyuyorum ve benimsiyorum ancak taraf seçecek durumda değiliz. güçlenip taraf seçicek duruma gelseydik bende, sende veya devletimizde israilin yanında olurdu. çok daha güçlü bir müttefik alıp orta doğu tamamen bizim egomanyamıza geçerdi.
  haklısın bunun için üretmek dışa bağımlılığımızı azaltmamız lazım. ben proje sunuyorum valiliğe projemin ölceğini %78 şaka gibi bir oranla düşürmemi buna bütçe yok diyor. nasıl yani ayçiçeği yağı almamıza gerek kalmicak. yıllık harcama milyar dolarlar bu yatırım ise 1 kereye mahsus ve 3. yılından sonra amorti edecek sürekli devlete kazanç sağlayacak. almanyada bmel projeyi destekleyecek fonu verebileceğini söyledi. gidecektim geçen aya kadar ancak bazı kişisel sebeplerden vazgeçtim. şimdi bu %78 lik proje indirimi sonrası süreç tam tamına 4 yıl sürecek ve amortisi ise 9 yıl toplamda 13 yıl. şaka gibi 13 yıla kim öle kim kala 9 yıllık zarar mevzu bahis. bu proje katkı sağlayacakken proje şuan devlete zarar vereceğini düşünüyorum. o kadar uzun yılda kim bilir daha ne harcamalar ne rantlar ne mayış ödemesi gerecek devletimin, külliyen zarar.

  diyeceğim o dur ki çok haklısın ancak devletimizin önce güçlenmesi gerekiyor taraf seçerken güçsüzken güçlünün tarafında olamayız. olduğumuzu sanarız en fazla çünkü kullanılıyor durumundayızdır.
  yoksa yahudi lobisinin ülkeye katacağı değer muhteşem boyutlarda olabilir. ülke için kazanç olurdu keşke olabilseydi.
 • 1
  kolajendukkani 11.10.2019 11:42
  doğruysa çok yazık
 • 0
  tomclancy 11.10.2019 22:43
  arkadaşlar ortada devletler arasında anlaşılmış bir oyun olma ihtimali var. düşünsenize her gün selam verdiğiniz biri size çatarsa siz bir sonraki gün ona yine selam verir misiniz? burada yanılmıyorsam eğer, islam ülkelerinin filistin'e olan desteğini yıpratmak amacıyla bir olay gerçekleştirilmiş. yanılıyorda olabilirim tabii.
 • 0
  grmusicfm 12.10.2019 10:02
  besle kargayı oysun gözünü.bunlar için biz şehit verdik.yazık çok yazık.bırakacaksın bunları yıkıldıkları yerde kalsınlar..
 • 0
  goodcat 13.10.2019 23:21
  acıma yetime döner vurur g* demişler.
 • 0
  betasozluk 14.10.2019 01:34
  daha önce de hainlikleri olmuştu ilk değil araplardan bir şey olmaz
 • 0
  badboycharlotte 14.10.2019 07:12
  siz halen rabia di gazze di batı şeria dı ağlayın 70lerde bekaa vadisi ile pkk yuvasıdı
  bir üniversite anımı anlatım
  2005 de gerze de okuyorum kitap satanlar vardı 2 tane filistinli arap, dedim ki ne satıyorsunuz filistin ve tarihi
  bende dedim sizin atalarınız 1915 de bizi cihan harbinde ingilizlerle bir olup sattınız filistin kanal cephesinin kaybedilirsene sebep faktör asi araplar
 • 0
  pentaigo 15.10.2019 21:28
  0
  systemfailed 15.10.2019 21:37
  çok sonra yapılmış bir açıklama ayrıca bızı desteklemıyor zaten adam herhangı bir açıklama yapılmayacak dıyor her neyse zaten tüm dünya bır seyler dıyor onun bunun lafı ıle iş yapmıyoruz zaten
 • 0
  aynendiyerekyasamak 15.10.2019 23:47
  filistin mi
  vefasızlıgın örnekleri 1. kktc 2..filistin