9
aramızda hiç ahiret odaklı yaşayan var mı?
ben etrafımda hiç göremiyorum da merak ettim.

şundan bahsediyorum, ya burası bir imtihan dünyası ve ben tüm hareketlerimi diğer tarafa göre yaşamalıyım. allahtan korkuyor ve ona iman ediyorum, öyleyse gereğini yapmalıyım.

hiç küfür etmemeliyim, kula kul olmamalıyım, faizin zerresini yememeliyim, kul hakkına girmemeliyim, içki-sigara içmemeliyim, çok yememeliyim, israf etmemeliyim,yalan söylememeliyim, siyaset uğruna siyasetçilerin hatalarına göz yummamalıyım, haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmamalıyım, kimseye zarar vermemeliyim, hayvanlara zarar vermemeliyim, annemi-babamı el üstünde tutmalıyım, ihtiyaçları varsa yakın çevremi gözetmeliyim, iyi insan olarak parmakla gösterilmeliyim, ilim-irfan yolunca çalışmalıyım, işimde iyi biri olmalıyım ve helalinden kazanmalıyım, zina yapmamalıyım, çok çok elzem olmadıkça masturbasyon yapmamalıyım, milletin karısına kızına bakmamalıyım, televizyon-filmlerde uygun olmayan yapımları izlememeliyim, oyunlar ile saatlerimi israf etmemeliyim, saatlerimi her daim ahiret odaklı ve verimli bir şekilde geçirmeliyim

dikkat ederseniz daha ibadetlere hiç girmedim. yukarıda yazdıklarımın en az yarısını yapmıyorsak hepimiz bir şey bilmiyorum.

sanki her şey bu dünyadan ibaretmiş ve çok çok çok çok yakında bir imtihana hem de dünyanın en zor imtihanına girmeyecekmiş gibi yaşamıyor muyuz?
 • 0
  dotnet 9 gün önce
  60 yaşından önce kimse oturup düşünmüyor. tüm kaygılarımız dünyevi, bu bir gerçek.
 • 0
  deleted 8 gün önce
  tabiki yok
 • 1
  ferhatt 8 gün önce
  hic ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarin ölecekmiş gibi ahiret için.
  1
  hain 8 gün önce
  ilkini harika yapıyoruz
  0
  ferhatt 8 gün önce
  yaşlanınca öleceğimizi hatırlıyoruz.
 • 2
  bohac 8 gün önce
  ben dindar bi insanim. hal ve hareketlerimde din her zaman aklimda oluyor. dogru davranmiyorken bile. ayrica sadece ahiret icin yasamak demeyelim de hic olmeyecekmis gibi bu dunya icin, yarin olecekmis gibi ahiret icin yasamak diyelim dogru davranis bicimine. yazdigin ornekler uzerinden bi kontrol tablosu yapalim. (0dan 5e not veriyorum kendime)

  hiç küfür etmemeliyim: +5

  kula kul olmamalıyım: +5 (henuz hayatin basinda sayilirim, test etme firsatim olmadi ama kula kul olmak istemiyorum)

  faizin zerresini yememeliyim: +5

  kul hakkına girmemeliyim: 0 (arada kopya cekmisligim var)

  içki-sigara içmemeliyim: +5

  çok yememeliyim: +3 (cokluk goreceli bir kavram, 2 öğünden fazla yemiyorum bazen bir öğün yediğim de oluyor, ama evdeki herkesten fazla yerim o öğünlerde)

  israf etmemeliyim: +3 (israfa dikkat ederim, bir gun bir yemekhanede tabldotu ekmekle siyiran biri gorurseniz o kisi ben olabilirim. zaman ve birazcik para hariç israf yok, oyuna para ve zaman harcadigim dogrudur, asagida 0 verdim zaten)

  yalan söylememeliyim: +4 (arada kacamak cevaplar verdigim dogrudur ama yalan yok)

  siyaset uğruna siyasetçilerin hatalarına göz yummamalıyım: +5 (herhangi bir partiyi ya da kisiyi desteklemedigimden ötürü hepsini elestirebilirim yeri geldiginde)

  haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmamalıyım: +4 (twitterdan falan tepkimi belirtiyorum, pek goren olmuyor gerci, sessiz kaldigim seyler de olmadi degil ama simdi hatirlamiyorum bile)

  kimseye zarar vermemeliyim: +5

  hayvanlara zarar vermemeliyim: +5 (yagmurlu havalarda arada salyangoz ezdigim oldu malesef ama gormedigimden dolayi, sinek vb. disinda kasti hayvan öldurmuyorum. hatta yolda yururken bazen yere bakarak yururum karinca ezmemek icin)

  annemi-babamı el üstünde tutmalıyım: +3 (bazen bir dediklerini ikiletiyorum ya da yapmayi unuttugum oluyor, ama iyi bir evlat olmaya calisiyorum)

  ihtiyaçları varsa yakın çevremi gözetmeliyim: +5

  iyi insan olarak parmakla gösterilmeliyim: +4 (arkadaslarima sorsaniz durust ve ahlakli cevabi alabilirsiniz hakkimda buyuk ihtimalle)

  ilim-irfan yolunca çalışmalıyım: +3 (bos vakit gecirdigim oluyor)

  işimde iyi biri olmalıyım ve helalinden kazanmalıyım: +3 (bir ogrenci olarak pek basarili oldugum soylenemez ama bir seyine iddiaya girmeyen biri olarak helal haram dikkat etmeyi planliyorum para kazanirken de)

  zina yapmamalıyım: +5 (goz zinasi dahilse +3 diyelim)

  çok çok elzem olmadıkça masturbasyon yapmamalıyım: +3 (iki tane cok olmasaydi +5 diyebilirdim)

  milletin karısına kızına bakmamalıyım: +3 (bu internet caginda biraz zor, illaki denk geliyor ve bakilabiliyor, ekrandan degil de normal hayatimizda bakmamak dersek +5)

  televizyon-filmlerde uygun olmayan yapımları izlememeliyim: +3 (zaten pek film, dizi veya televizyon da izlemem, izlerken de mustehcen sahne denk gelirse yuzumu cevirir ya da atlativeririm cogu zaman, boyle yapmadigim zamanlar da olmustu, o yuzden kirdim biraz)

  oyunlar ile saatlerimi israf etmemeliyim: 0 (el - goz koordinasyonu, stratejik dusunebilme yetisi falan gibi bahanelerim var ama oyun oynuyor ve saatlerimi öldürüyorum, oyunlara para verip parayi israf da ediyorum)

  saatlerimi her daim ahiret odaklı ve verimli bir şekilde geçirmeliyim: +3 (hepsine +5 verseydim bu da +5 olurdu ama benim acimdan genel olarak dini yasam tarzi hep aklimda ve uygulamada oldugu icin +3 verdim)

  toplam 115 uzerinden 84 aldim.
  0
  yaz 8 gün önce
  helal kardeşim. böylesine detaylı bir cevap beklemiyordum sevindim :) kopya çekmeyle direk 0 haksızlık olmuş sanki :d
  0
  bohac 8 gün önce
  kul hakkı çok büyük günah. o yüzden ne var ne yok kırdım
 • 0
  oelimdegil 7 gün önce
  bittik biz :(


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  315 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...