şu an market reyonlarındaki bazı ürünler, bir zamanlar ilaç olarak kullanılıyordu

  14
  puzzle 14.1.2019 19:01
  selam puvolar,

  bugün buzdolabımızda bulunan ve çoğumuzun günlük olarak tükettiği ürünler, bir zamanlar ilaç olarak kullanılıyordu.

  bunun en güzel örneği ise kola. 1886 yılında ilk coca cola piyasaya sürüldüğünde, sinir yatıştırıcısı olarak sunulmuştu. içerisinde kafein olması nedeni ile kolanın zihin açtığı, stresi azalttığı ve melankoli gibi hissiyatları ortadan kaldırdığı iddia ediliyordu. öyle ki savaş sonrası gazilere dahi savaş bunalımını bir an önce atlatmaları için öneriliyordu. halbuki kola, renkli gazozdan daha fazlası değildi.

  oda spreyinin ise çok daha tuhaf bir hikayesi var. kötü kokuları yok etmeye yarayan ve odamıza ferah bir atmosfer sunan oda spreyleri, 70'li yıllarda doğum kontrol yöntemi olarak da kullanılıyordu.

  lysol markası resmi olarak olmasa da halk arasında bu spreyin ilişki sonrasına vajina bölgesine sıkılması durumunda spermleri öldüreceğini yaydı. bir anda amerika'nın en çok kullanılan oda spreyi haline gelen lysol, inanılmaz satış rakamlarını yakaladı. 20 yıl kadar sonra doktorlar resmi olarak bunun bir palavradan ibaret olduğunu ve binlerce insanın bu nedenle kalıcı zararlar gördüğünü açıklamak zorunda kaldı.

  günümüzde kadın pedi olarak kullanılan ürünler, 1. dünya savaşında yara bandajı olarak kullanılıyordu. yoğun kanamayı durdurma konusunda pratik olmaları nedeni ile savaş sonrasında kendisine yeni bir sektör oluşturdu.

  barların vazgeçilmez içeceği olan cin tonik de bir aralar ilaç olarak kullanılıyordu. ingiltere'de ortaya çıkan malarya hastalığına tedavi olarak sunulan cin içeceği o kadar kötü bir tada sahipti ki sonraları tonik ile birlikte karıştırılıp içilmeye başladı. sonra insanlar limon ile daha da iyi gittiğini keşfetti. hastalık bitti ama içki baki kaldı.

  sizin de bildiğiniz böyle ilginç ürünler varsa, konuya katkıda bulunabilirsiniz.
 • 1
  shewolf 14.1.2019 22:19
  bende diyorum ki boğazım şişince neden sadece kola anlık iyileştiriyor :)
 • 2
  androidoyunlar 14.1.2019 22:47
  ketçap'ta bunlardan birtanesi imiş :d
 • 0
  betulaltindal 14.1.2019 23:34
  eski ketçap reklamlar görmüştüm de her derde deva ilaçlardı :d :d
 • 0
  taokan 15.1.2019 21:16
  güzel yazı olmuş, eline sağlık puvo