çeçen adası

  7
  incekalem049 23.2.2018 15:27 ~ 15:33
  beyşehir gölü üzerinde bulunan 33 adadan biridir.
  aşağıağıl, terkenli, hacı osman ve gavur adası da denir. adada çiftlik evleri ve birçok tarihi kalıntı mevcuttur. alanı 595 dekardır. ada istiklal savaşında gösterdikleri yararlılıklardan dolayı çeçenler’e verilmiştir.
 • 1
  tuz 23.2.2018 15:31
  hocam oralarda eskiden çok güzel balık yaparlardı, devam ediyor mu hala? bir de tünellerle birbirine bağlanmış camiler vardı, harikaydı.
  1
  incekalem049 23.2.2018 15:45
  hiç gitmedim çok gitmek istiyorum o sebepten oralarla ilgili bilgi topluyorum.

  konya'nın beyşehir ilçesinde evli ve 2 çocuk babası olan abdurrahman harcı, 8 yıldır beyşehir gölü içerisindeki çeçen adası'nda yalnız bir yaşam sürüyor.
  abdurrahman harcı, adada 28 yıl önce inşa edilen içerisinde odaları, mutfağı, banyo ve tuvaleti olan bir evde kalırken, ihtiyacı olan elektriği rüzgar ve güneş enerji sistemlerinden yararlanarak kendisi üretiyor, suyunu ise evin önünde bulunan sondaj kuyusundaki tulumba sayesinde ya da gölün temiz olduğu günlerde buradan karşılıyor.


  evli ve 2 çocuk babası olmasına rağmen yalnız bir yaşam sürmeyi sevdiğini, yalnızlıktan hiç sıkılmadığını belirten harcı, çeçen adası'nda tarım ve hayvancılıkla uğraştığını belirtti. 80 koyunluk bir sürüyle adada yaşadığını, bunun yanı sıra aynı mekanda buğday ekerek geçimini sağlamaya çalıştığını kaydeden harcı, "eşim ve çocuklarım adaya yaklaşık 1 kilometre mesafedeki gölkaşı köyünde ikamet ediyor. işin durumuna göre bazen köye gidiyorum. bazen de onlar geliyor. ama genelde bu adada yalnız başına yaşıyorum. burada rüzgar gülü var, güneş enerji paneli var. tek başıma kaldığım bu evdeki küçük televizyonum ile lambaların elektriğini bunlar sayesinde temin ediyorum. suyu ise
  genelde evimin önündeki tulumbadan karşılıyorum. burada yaşamamın sebebi biraz maddi durumla ilgili, biraz da doğanın rahatlığı açısından. 8 yıldır bu adada yaşıyorum. ada yaşamını çok seviyorum ve yalnız yaşamdan sıkılmıyorum. topluma çıktığım zaman daha çok rahatsız oluyorum" şeklinde konuştu.


  adada kendisinin kaldığı evden başka ada sakinlerine ait milli park ilan edilmeden önce yapılan evler de olduğunu hatırlatan harcı, "ancak bu evlerin sahipleri yaz mevsimlerinde gelip kısa süreli olarak kalıyor. bu adayı bir bekçi gibi bekleyen, en uzun süreli kalan insan benim. burada hiçbir problem yaşamıyorum. gazetem geliyor, küçük bir televizyonum var" diye konuştu.


  beyşehir gölü'nde 25 yıl balıkçılık yaptığını ancak bu mesleği daha sonra bıraktığını kaydeden harcı, kış mevsiminde adada yaşamın daha zor hale geldiğini, göl içerisindeki adada aralık, ocak ve şubat aylarında daha soğuk bir dönem yaşandığını, gölün donduğu aylarda ise bazen adada günlerce mahsur kalabildiğini söyledi. gölün donduğu yıllar önce adada 15 gün süreyle mahsur kaldığını ancak bunu dert etmediğini anlatan harcı, "göl buz tutuğu için köyüme gidip gelemedim. bu sürede kendi ihtiyaçlarımı karşıladım. doktor gerektirecek bir sağlık problemim ise şu ana kadar olmadı. böyle bir problemim yok. ama olursa da cep telefonum var. ona da ulaşacağımı düşünüyorum" dedi.


  adada kendi yetiştirdiği organik sebzelerle beslendiğini, ihtiyaçlarını karşılamak için tekne ile köye gidip gelebildiğini kaydeden harcı, beslediği koyun sürüleri ile bir dana ile de uzun yıllardır birlikte yaşadığı için çok iyi anlaşabildiğini de belirterek, şunları kaydetti:


  "yetiştirdiğim koyunları ben 'kızlar' diye çağırdığımda yanıma geliyorlar. onları bazen kendi ellerimle besliyorum. yaz aylarında ada geniş olduğu için otlanarak besleniyorlar. kış aylarında ise saman ve yemlerini veriyorum. bir de danamız var. ona da 'aliş" diye sesleniyorum. çağırdığımda yanıma geliyor. burada köpeğim 'duman', koyun sürüleri ve bir danamla birlikte dostça bir yaşam sürüyoruz."
  1
  ultim 24.2.2018 13:35
  eline sağlık :)
  0
  incekalem049 24.2.2018 13:36
  teşekkür ederim +