2
yeni muhafazakarlık
arkadaşın biri rahatsız olmuş link vermediğim için.haklıdır alıntı yazmam lazımdı.buyrunuz link
dunyagerceklerim.blogspot.com.tr/...m.ht


yeni muhafazakarlık (neoconservatism)

yeni muhafazakarlık, abd ve kanada’da 1960’lardan sonra etkili olmaya başlamış politik bir harekettir. 70’li yıllarda ise sovyet karşıtı liberal ve sosyal-demokratları da içine alarak geniş bir koalisyona dönüşmüştür. “yeni” sıfatını almasının başlıca nedeni budur. bir başka nedeni de, bir sosyo-politik düşünce sistemi olarak ıı. dünya savaşı sonrasında ortaya çıkan çeşitli entelektüel akımlardan büyük ölçüde etkilenmesi ve klasik muhafazakarlıktan farklılaşmasıdır.

ronald reagan yönetiminde etkin olan bu yeni muhafazakar koalisyon, soğuk savaşın yıkılmasından sonra varlık nedenini kaybetmiş ve eski liberaller yine demokratik merkeze kaymışlardır. fakat clinton döneminin sonlarında tekrar toparlanmaya başlayan neo-muhafazakar akademisyenler ve politikacılar yeni amerikan yüzyılı projesi gibi think tank kuruluşları altında toplanarak faaliyetlerini yoğunlaştırmışlardır. sonuçta ikinci george bush dönemi yeni-muhafazakarların dönemi olmuştur. 21. yüzyılı abd yüzyılı yapma ve dünya hegemonyasını gerçekleştirme amacına yönelik politikalar gütmüşlerdir. afganistan ve ırak işgalleri onların eseridir. hatta bu işgallere sebep teşkil eden 11 eylül saldırıları ile ilgili olarak üretilen komplo teorileri daha çok yeni muhafazakarları sorumlu tutmaktadır.

ikinci george bush hükümetinde büyük bir etkiye sahip olan bu yeni muhafazakar akım, aslında 1970 ve 80’li yıllardaki yeni muhafazakar koalisyon’un daha küçük ama daha radikal bir bölümünün devamıdır. özellikle leo strauss adlı düşünürün etkisindedirler. straussçular dünyada barış ve esenliğe inanmazlar, dost-düşman dualitesinden başka bir gerçeklik tanımazlar ve hiçbir zaman iyi ve barışçı bir dünya düzeninin kurulabileceğine inanmazlar.

yeni muhafazakarlara yönelik en büyük eleştiri onların aslında “yeni jakobenler” oldukları yönündedir. abd dışişleri bakanı colin powell’ın müsteşarı albay lawrance wilkerson, aralık 2005’te der spiegel dergisine verdiği röportajda şöyl demiştir: “onlar yeni muhafazakarlar değiller. onlar jakobenler. selefleri de fransız devrimi lideri maximilien robespierre’dir.”

bir başka eleştiri de hristiyan siyonizmi ile ilgilidir. george bush yönetiminin yeni mufazakarların yönlendirmesiyle açtığı savaşların, dünyanın sonundaki büyük armageddon’u çabuklaştırmak ve “tanrı’yı kıyamete zorlamak” amaçlarına yöneltilmiş olduğu eleştirileri yapılmaktadır.

yeni muhafazakarlar, amerikan politikasında kısaca “neocon” olarak isimlendirilmektedirler. “commentary” ve “the weekly standard” gibi süreli yayınlar, yeni muhafazakarların yayın alanlarıdır. ayrıca 1943 yılında kurulan american enterprise ınstitute (aeı) ve 1997 yılında kurulan yeni amerikan yüzyılı projesi (pnac), yeni muhafazakarların yuvalandığı think-tank kuruluşlarıdır.

dick cheney(önceki abd başkan yardımcısı)
ve donald rumsfeld(iki ayrı abd hükümetinde savunma bakanı olarak görev yapmış abd'li bir devlet adamı), george bush yönetimindeki önde gelen yeni muhafazakarlar kabul edilmektedirler.

abd yönetiminde etkin diğer önemli isimler arasında paul wolfowitz(dünya bankası eski başkanı, endonezya'nın amerika birleşik devletleri büyükelçisi, abd savunma bakan yardımcısı)
,
norman podhoretz(yazar,eleştirmen,editör),
elliott abrams(politikacı,avukat),

richard perle(richard perle abd'li politik danışman. abd eski savunma bakanı yardımcısı),

jeane kirkpatrick(diplomat,ronald reagan'a danışmanlık yapmıştır ve onun başkanlığı döneminde düşünceleri çok etkili olmuştur),

max boot(yazar),

william kristol(abd neocon hareketinin kurucularından ırving kristol'un oğlu),

robert kagan(tarihçi),

william bennett(politikacı),

peter rodman ve abram shulsky sayılabilir.


----------------------------------------------------------

ronald reagan:
ronald wilson reagan, 33. kaliforniya valisi ve abd'nin 40. başkanı. 1980'lerin abd ve dünya politikasına damgasını vuran reagan, soğuk savaş'ın washington lehine sonuçlanmasında en etkili olmuş liderlerden biri kabul edilir.


leo strauss:
alman yahudisi kökenli abd'li siyaset felsefecisi. strauss 1930'larda nazilerden kaçarak abd'ye göç etti. ernst cassirer'den ders aldı.


jakoben :
halka karşın halk adına devrimci girişimlerde bulunan kimse, seçkin azınlık devrimcisi, devrimci demokrat, tepeden inmeci, dayatmacı.
 • 0
  bircocukabisi 1 yıl önce
  nietche ve marx'ın içinde bulunduğu oluşum.
  0
  darko 1 yıl önce
  strauss, “yeni gericiliğin” temellerini atan bir felsefeciydi. insanlığı liberalizmin
  kaynağı olarak gördüğü hobbes’un, locke’un; sosyalizmin kaynağı olarak gördüğü rousseau, kant,
  hegel ve marx’ın; faşizmin kaynağı olarak gördüğü nietzsche ve heidegger’in öncesine çağırıyordu.

  demişler .
  ama sana daha çok inanıyorum içindedir diyorsan içindedir.
  0
  sosyolog 1 yıl önce
  sosyalizm eşitlik ve demokrasi gibi kavramlara şiddetle karşı çıkan bunun dışında toplumsal sınıf farklılığını savunan üst insan kavramını yaratan nietzsche ile özel mülkiyete karşı ayaklanan toplumdaki tüm sınıfları ortadan kaldırıp her bir bireye eşit şartlarda ve imkanlarda doğmak ve yaşamak hakkını savunup komünal bir ütopya tasavvur eden marx'ı nasıl olurda aynı oluşumun bir parçası olarak görebilirsiniz anlamadım ve bunun dışında muhafazakarlık gelenekçiliktir toplumun geleneklerini belirleyenler unsurlar ise din ve toplumsal ritüellerdir bu ritüeller toplumdan topluma farklılık gösterebilir bu farklılıklar da milliyetçilik kavramıyla bağdaştırılabilir yani kısacası din ve milliyetçilik kavramlarıyla içli dışlı olan muhafazakarlığın marx ile alakası ne
 • 0
  sosyolog 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  google yeni muhafazakarlık yazdım ilk çıkan sayfaya girdim bu yazının aynısı orda da var. insanların emeklerine,yazdıklarına birazcık saygı gösterin alıntı yaptığını belirtmek çok zor olmasa gerek hiç olmadı sayfanın linkini paylaşabilirdin
  0
  darko 1 yıl önce
  sen iste yeter ama ben o sayfayı google da arayarak bulmadım başka bir şey araştırırken karşıma çıktı.
  ve defalarca okuyarak açıklama eklemem gereken yer var mı diye aradım.
  bundan sonra böyle yapmam ortaya bir soru atar giderim siz yorum yapmakla uğraşırsınız o halde.

  0
  darko 1 yıl önce
  ayrıca 1 ay önce gelip çok az paylaşım ve yorum yapmışsın yanlışı söylediğin için teşekkürler.


 • siyaset ve politika

  burada ülke gündemini otrurup tartışabiliriz.

  15 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gamteli

 • önemli tek kural; buraya yazan herhangi birisi diğer yazan kişiye hiç bir türlü aşağılama ve hakarette bulunamaz.

  herhangi bir konuda atıfta yada suçta bulunmak için yazılı veya görsel kaynak gereklidir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...