9

s.s. ourang medan (tüm mürettebatı ölü bulunan gemi ve gizemi)

(pi: bir sonraki yazının içeriği ne olsun?) burada yapmış olduğumuz anket sonucu çıkan gizemli olaylar serisinin devamı niteliğinde olan yazımdır.


https://i.hizliresim.com/7Drq6Y.png

https://i.hizliresim.com/JDyaQQ.png

https://i.hizliresim.com/AzdLzL.png


gemide bir şeyler ters gidiyordu

takvimler 1947 haziran ayını gösterdiğinde, endonezya sumatra açıklarından hollanda bandıralı bir kargo gemisi geçiyordu. uzun zamandır yolda olan gemide, radyo yayına gelen herhangi bir sorun çağrısı olmamıştı ama gemide bir şeyler olması gerektiği gibi gitmiyordu.

’ölüyoruz!’’


saatler sonra mürettebatın radyo alıcıları, korkunç bir ses kaydetti: "açıktayız, kaptan dahil tüm mürettebatımız öldü, ben de ölüyorum!’’ frekansın tam olarak sesi ulaştıramadığı kayıtta anlaşılıyor ki, o an gemide bulunanları öldüren bir şey vardı. mesajı alan silver star adlı bir başka gemi hemen koordinat tespitini yapıp ourang medan için kurtarma çalışması başlattı. star, gemiye hiç durmadan art arda çağrılar yolluyor, sağ kalan birinden bir işaret almak istiyordu.

korkunç manzarayla karşılaştılar

ourang medan gemisinden haber alamayan silver star, koordinatları saptadığı gemiye doğru yola koyuldu. ufak bir filikayla gemiye yaklaşıp içeri girdiklerinde korkunç bir manzarayla karşılaştılar. gemide tek bir hayat belirtisi kalmamış, bütün mürettebat, bir köpek de dahil olmak üzere ölmüştü. radyo frekansından diğer gemilere çağrı atan haberleşme odasında, son mesajı atanların cesedi duruyordu.

suratlarındaki korku ifadesinin gizemi

https://i.hizliresim.com/7Drq6Y.png

ss ourang medan gemisinde asıl korkutucu olan şey ise; ölü bulunan herkesin ellerini güneşe kaldırarak işaret eder şekilde bulunmuş olmasıydı: ağızları sonuna kadar açılmış, suratlarında korku ifadesi ve dişlerini sıkmış bir şekilde duran ölüler..


patladı ve battı mı acaba?

diğer bir ilginçlik ise, ölenlerin vücutlarında darbe veya yaralanma belirtisinin görülmemiş olması. güneşe dönük donmuş yüzleri, büyük korku içindeki yüz ifadeleriyle, ağzı açık şekilde bakıyorlardı.açık bir denizde, birden bire her ne olduysa hiçbir darbe almadan öylece tüm mürettebat ölmüştü. peki yüzlerindeki korku belirtisi neydi, ne görmüş olabilirlerdi? güneşe doğru işaret etmeleri neyi ifade ediyordu?

acaba ne oldu ne yaşandı?

gemiye çıkan silver ekibi daha sonra kazan dairesine ilerledi. dairenin sıcaklığı 30 dereceden fazla olmasına rağmen ekibin oraya girdiklerinde ürperti hissettiklerini rapor ettiği iddia edilmişti. daha sonra kurtarma ekibi, kargo dairesine girmeye çalıştı. fakat o esnada gemiden dumanlar çıkmaya başlayınca ekip derhal gemiyi terk etti ve çok geçmeden ourang medan gemisi patlayarak derin sularda kayboldu.


1954 yılında bulunan bir defter gemide bazı kimyasalların taşındığını ortaya çıkardı. başka bir teori ise yaşanan bu olaya kazan dairesindeki karbonmonoksit sızıntısının neden olduğuydu. çoğu uzman buna dayanarak gemidekilerin bu kimyasallar sebebiyle öldüğünü öne sürdü. ayrıca patlamanın da yine bunlar yüzünden olabileceği fikri tartışılıyordu.

neden hepsi aynı şekilde ölmüştü?

burada akıllara gelen soru ise şu: kimyasallar tüm mürettabatta aynı etkiyi nasıl yaratabilir? yani tüm cesetler aynı şekilde bir duruşa nasıl sahip olabilir? olayın doğaüstü bir etkiyle gerçekleştiği tartışmaları ise kafaları karıştırıyor. geminin aslında daha fazla tehlikeli bir yük taşıdığını tahmin edenler de var. gemide yaşananların içinden çıkılmaz nedeni hala gizemini koruyor.

peki ya gerçekten yaşanan bir olay mı?

tüm mürettebatın doğal olmayan ölümleri neden kayıt altına alınmamıştı? ss ourang medan gerçek bir olay mıydı yoksa korkutmak veya muhalif olmak için tasarlanmış bir denizcinin hikayesi mi?

yorum ve takdir sizlerin..

 • 1
  adolfbey 5 ay önce
  yt yazmamışın başına
  0
  sjense 5 ay önce
  sencede benim yarışmaya katılmam biraz adaletsiz olmaz mı :)) katılan kişiler yazacak, yazacak ki yarışma yazısı olduğunu bilelim ve not edelim.
  1
  adolfbey 5 ay önce
  ❤şimdi farkettim sen olduğunu
  0
  sjense 5 ay önce
  adamsın
 • 1
  666o999 5 ay önce
  eline sağlık puvom
  0
  sjense 5 ay önce
  rica ederim :)
 • 0
  ofsaytsizburak 5 ay önce
  geç saatlerde okuyacam.
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;