5
insan oglunun yaradılışı-tanrının arabaları
“tanrıların arabaları” isimli erich von daniken’in popüler kitabındaki teoriye göre insanlık en eski çağlarından beri kozmik ziyaretlerle karşılaştı. uzaylıların bu ziyaretleri insanlığın efsane ve geleneklerinde korunmuştur. daniken’e göre bu ilk ziyaretler tarihöncesi çağlarda başlamış ve insanlığın gelişiminde önemli bir etken olmuştur. bu görüşe göre şimdilerde kaybolmuş bir ırkını öyküleri sayısız antik öyküde anlatılmaktadır. lemurya, atlantis ve nazca tüm bu antik temasların sonucuna dair anlatılar içerir. daniken’in bu önermelerinden sonra benzeri sayısız kitap ve makale yazılmaya başlanmıştır. böylece antik çağ astronotlarına dair ayrı bir edebiyat ve kurgu dalı ortaya çıkmıştır.

däniken’in 1968 yılında tanrıların arabaları ile başlayan ve diğer kitaplarla devam eden genel iddiası dünya dışı varlıkların ya da “eski astronotların” dünyayı ziyaret etmesi ve ilkel insan kültürünü etkilemesidir.
daniken 14 nisan 1935 yılında isviçre’nin zofingen kasabasında doğdu. öğrencilik yıllarında antik kutsal yazmalardaki öykülerle büyülendi. ancak meşhur kitabını isveç’teki çalıştığı bir otelde yazabildi. otel müşterilerine yazdığı kitaptan bahsettiğinden hepsinin ilgisini uyandırması doğru yolda olduğu kanısını uyandırdı. kitabına ” gelecekten anılar ” ismini koyduysa da yayıncısı bu ismi beğenmedi ve tanrıların arabaları olarak düzeltti. kitap prehistorik çağlarda dünyaya gelen uzaylı zekaların insanlık medeniyetini kurduğunu iddia etmekteydi. kaynak olarak eskinin anlatılarını, tarihi yapımları ve efsaneleri kullanmaktaydı. folklorik bu alt yapı kitabın ilginç iddiasına ayrı bir egzotizm katıyordu. ancak daniken teorilerine dayanak yaptığı kanıtlarını gelişigüzel çok incelemeden seçip kontrolsüz bir biçimde sunuyordu. üniversite çevresinden gelmemiş olması ona bu hakkı veriyordu.kendisine sorulduğunda ‘ben bir şeyler iddia etmiyorum, sadece sorular soruyorum’ diyordu.

däniken kitaplarında dünya dışı varlıklarla ilişkiler hakkındaki iddialar sunmuştur.
kitabında ahit sandığını dev bir elektrik kondansatörü olduğunu kanıtlamaya çalışıyor, nazca düzlüğündeki ancak yukarıdan görülebilen devasa çizimleri kozmik ziyaretlerin gerçekleştiği hava limanları olarak anlatıyordu. daniken’in mağara özbekistan’da mağara duvarına çizildiğini iddia ettiği uzaylı-tanrı resimlerinin daha sonra yakın tarihte bir fransız derginin benzer konuda yazdığı makalenin illistrasyonu olduğu açığa çıkıyordu. bir yandan velikovsky’nin teorisini savunuyor diğer yandan venüs gezegeninin eski insanlar tarafından tanındığını iddia ediyordu. konuya ilgi artıkça ve enformasyon çoğaldıkça kendisi de sonraki kitaplarında geri adımlar atıyor, bazen yanıldığını ikrar ediyordu.

aslında ona ait olduğu iddia edilen teori ilk olarak 1950-60 lı yıllarda ruslar tarafından tartışılmış, kendinden önce bir çok batılı okültist yazar tarafından ileri sürülmüştü. raymond w. drake’ın beş kitaplık gods and specemen? serisi bu kitaplar içinde en çok okuyucu bulandı. pauwels ve bergier’in ” büyücülerin sabahı ” ( bu kitap türkiye’de evrenin sahipleri ve
almanya’da 3000 yılına doğru ismi ile yayınlanmıştır) isimli yapıtından hiç bahsetmeyen daniken tüm dayanaklarını bu kitaptaki teorilerden alıyordu.

daniken kitaplarında gökyüzünden görülen çizimlere yer vermiştir.
daha sonraları, aynı konuda benzer veya tamamlayıcı başka çalışmalar da yapıldı. bunlardan bir alan alford isimli yazarın çalışmalarıydı ki, önce uzaylıların dünyaya medeniyet getirdiğini iddia eden yazar, daha sonra aynı materyalleri kullanarak eski çağlarda göksel bir felaket yaşandığını medeniyetlerin bundan etkilendiği söylemeye başlamıştır. daha sonra teorisindeki delikleri fark ederek, gene aynı kaynakları baz alıp bu kez aslında böyle bir göksel afetin hiç bir zaman olmadığını insanın kendi benliğinde var olan korkuları ile bunun yarattığını ve medeniyetini buna göre biçimlendirdiğini ileri sürmeye başladı. yazar durmadan çark ediyordu.

1994 yılında ” the orion mystery ” (türkçe tanrıların evi orion’da adı ile yayınlanmıştır) adlı ortak çalışmalarında robert bauval ve adrian gilbert eski mısır medeniyeti ve halkının orion (avcı) takımyıldızından gelen ziyaretçilerden ortaya çıktıklarını savunmuşlardır. gilbert ve bauval takdir edilecek bir buluş yapmışlardır. üç büyük piramit orion takımyıldızı’nın kemer kısmını oluşturan üç yıldız ile aynı konumda ve oranlı uzaklıkta olduklarını fark etmişlerdir ki, bu fikir mısır bilimcileri tarafından da kabul görmüştür. orion teorisi ziyaretçilerin orion takım yıldızından geldiğini ve avcı takım yıldızının bu yüzden tüm insanlığın ortak ilgisini çektiğini iddia etmekteydiler.

antik çağ mısır halkı osiris isimli tanrıyı kutsal sayarlardı. osiris “şa” isimli kozmik isimle anılırdı. mısır dilinde bu orion takımyıldızını temsil etmekteydi. gilbert ve bauval piramitlerin yüzeyinde garip bir şaft buldular. bu alanın ölen firavunların ruhlarının yeniden geldikleri orion takımyıldızı yönüne gönderilmesi için düşünüldüğünü söylediler. bu görüş dünyanın yörüngesinin değiştiği gerçeği ile çok örtüşmemekte ve farazi bir teori olarak görülmektedir.

daniken tanrıların arabaları’nı piri reis’in haritasının bir versiyonu olarak yazmıştır,
böylece daha yeni yeni danikenler ortaya çıkmaya devam etti. tanrıların arabaları kitabından sonra daniken yaklaşık 30 kitap daha yazdı ve 60 milyon kopya sattı. o yolculuk yapmaktan, yeni fikirler üretmekten, televizyon programlarında kendi teorilerini görmekten keyif alıyor olmalı.
2003 yılında onun teorilerine kaynaklık eden obje ve verilerin gösterildiği kendi projesi olan “mysteries of the world theme park – esrarengizlikler parkı” hizmete açılmıştır. bu yaşlı adam kendi teorilerini kanıtlamakta zorlansa bile arkeolojiye katkısı kadar yarattığı sektör ile de takdiri hak etmektedir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...