5
ekonomi halkı eziyor | tek çare : hulk
1.bp.blogspot.com/...s-1409667_400x300.j

kaynak : yazanherif


orta direk adamsın. halksın. sıcağın altında yürüyorsun. o kadar sıcak ki alnından akan terlerin gözüne giriyor. susamaya başlıyorsun. yüzünden akan teri silmediğin için dudaklarının kenarından süzülüyor ve ağzına tuzlu bir tat geliyor. tuz seni daha da susatıyor. peki sonra ne oluyor ? etrafta bim, şok gibi marketler yok suya 1 tl belki 1.5 tl vermen gerekiyor diye biraz daha sabrediyorsun.

onca sabrın sonunda sırtından akan terin çatalından aşağı doğru süzüldüğünü fark ettiğin an dayanamayıp gidiyor 75 kuruşa 1 şişe su alıyorsun ve ekonomi karşısında halk olarak 1-0 geriye düşünüyorsun.

değerinden pahalı , ama etraftaki satıcılara göre ucuza almanın sevinci ile kana kana içtiğin suyun acısı çişin geldiğinde çıkacak.çişin gelmeye başlıyor. sen halksın, dirençlisin, dayanıklısın. dayanabildiğin kadar dayanmaya çalışıyorsun. 50 kuruşluk suya 75 kuruş ödeten ekonomi canavarı ile savaşın daha yeni başlıyor olacak. halksan eğer öyle bir iki savaşta yılmazsın tabi ki. şimdi 75 kuruşluk suyu 1 tl lik wc de işeyerek rahatlayacaksın. ödediğin 1 tl nin hakkını verebilmek için son damlasına kadar işiyorsun ve rahatlıyorsun. o kadar rahatladın ki ekonomi karşısında 2-0 yenilgi halinde olman umrunda bile değil.
sıcağın alnında yürürken rahatlamak için ara sıra mağazaların kapılarının yakınlarından geçip klimanın rüzgarını sırtından hissetmeye çalışıyorsun. belki bazı mağazalara girip cıkıyorsun ama yinede acıktığını hissediyorsun. zaten sen halksın. yiyeceğin yemek ya simittir ya ekmek.simit ile ekmek aynı fiyata satılıyor. cebinde ki 1.25 i ekmeğe versen ailen doyar ama toplumsal kültür,baskı ve ekonominin hain planları ekmeği alıp sokakta yiye yiye gitmeni uygun olmuyor. ailecek ekmek yiyeceğin paraya gidip ufacık bir simit alıyorsun. ekonomi canavarı durmuyor ve tam gaz yoluna devam ediyor. hattrick ! ekonomi seni ezmeye devam ediyor zavallı halk. durum 3-0

suyunu içtin, işedin,karnını doyurdun. herşey harika mı ? hayır. güneş hala tepeden yakıyor, beynin eriyip labne kıvamına gelmek üzeri. yediğin simit midene oturdu. aklınta binlerce düşünce ve simitin getirdiği sıcaklık ile birleşen susuzluk hissi tavan yaptı. o zaman 75 kuruşa bir su için 1 tl karşılığında o suyu vücudundan atarak maçı bitmek bilmeyen bir kısır döngüye sok. zaten halk bu maça hükmen mağlup başlamamış mıydı?

yazının devamı azıcık diğer tarafta -spoiler-
www.yazanherif.com kaynak
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  2. linki düzeltiniz
  0
  huseyinargun 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  paylasmıstım bı ara bugda bırakıyo ınsanı :d arkadas ıstemeden yapmıs .d

  edit:buldum başlığı :d (pi: sabır testi)
  0
  oxygen 1 yıl önce
  ahahaha :d kastım o değildi ona dikkat etmemişim :d bi link bozuktu da şu an kaldırmış.

  telefonda tıklanıyo sanırım? :)
  0
  ranay 1 yıl önce

  telefontan açmıştım konuyu haliyle biraz hata yapmışım sanırım :) şimdi düzelttim :)
  ö.dilerim ^^
  0
  oxygen 1 yıl önce
  özür dilenicek bişey yok normal şeyler, kolay gelsin
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  ama spoiler neden onu anlamadım :)
  1
  ranay 1 yıl önce
  haftada 5 gün 9/6 arasında beynim calısmıyor. o saatlerde yaptığım şeyleri mesai bitimlerinde açıklamam cok zor :)

  şaka bir yana bende bilmiyorum :)
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  ahaha hayırlısı dıyelım o zaman :)
  0
  ranay 1 yıl önce
  :)
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  üşenmedim salondakı telefonuma gıttım denedım :d tıklanmıyo onda da :d
  0
  oxygen 1 yıl önce
  ben de denedim olmuyomuş :(
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  :)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...