7

lükslerin ülkesi türkiye

kuru kuru okumayın arkada çalsın www.youtube.com/watch?v=xR6SzS9JtnA

beyler fakir değilim çok şükür karnım tok ama orta kesime lüks olan şeyleri yazacağım aşağıya. insani yaşayan devletlerde lüks olmayan şeyler, bilmem katılır mısınız bana.

- araba. evet araba kullanmak türkiye'de lüks. normalde avrupa'da bir kaç maaş ile alınan dökük arabalara burada 3 yıllık maaşımızı veriyoruz. yakıtı, vergisi zaten arabayı gerçekten lüks haline getiriyor. şuanda tertemiz bir 2001 model golf avrupada maksimum 3.000 dolar. bizde 30 bin, sahibinden de 38-40 isteyenler var.

halbuki araba denilen şey ulaşım gibi birincil ihtiyaçtır, lüks olmamalıdır.

- et. maalesef et bile lüks. halbuki et gelişmiş ülkelerde gelir gücüne göre düşündüğümüzde 10 lira falan. bonfileden falan bahsediyorum kıyma değil. bizde 60 lira bonfile. bu konuda pek yazmama gerek yok, lüks olduğu kabak gibi ortada. giderek daha da lüks olacak gibi bu ithal et falan hayvancılığı daha da batırabilir.

halbuki et denilen şey birincil ihtiyacımız. protein lan protein alamıyoruz. orta düzey bir avrupalı bizden 5 kat daha fazla et tüketiyor. 5 kat!! ve biz çok çok et seven bir milletiz ona rağmen. resmen yiyemiyoruz.

- sağlık. özel sağlık sigortanız veya çok paranız yoksa istanbul'da hastalık sahibi olmamak için çok dua edersiniz. çok acil bir durumunuz yoksa randevu almanız imkansızın 2 tık altında. anadolu'da durum nasıl bilmiyorum. bunun tek sebebi de doktor olmaması. korkunç büyüklükteki hastanelerin içinde doktor yok, olanlar da hayatından bezmiş. onları da suçlayamıyorum, ne yapsın adamlar?

- ısınma. komik demi? ne yapsın insanlar 200 lira 300 lira doğalgaz faturasını nasıl ödeyecek 2 bin lira maaş alan adam? kira zaten minimum 1. utancından kimseye söyleyemeyen ama geceleri 4-5 battaniye ile yatan binlerce insan var.

bunlar apartman kesmi birde, sobadan ölenleri falan söylemiyorum onlar bir show tv haber klasiği zaten.

- barınma. 3 bin lira maaş alıyorum diyelim, aslında bok gibi bir maaş ama piyasaya göre iyi diyelim. boru değil asgari ücretin 2 katı. istanbulu falan da siktir ettim. bursa falan mesela bir ev ne kadar ortalama bir ev? 250 bin civarı. ben ayda kenara ne kadar atabilirim? süper tutumlu olsam bin lira atarım kenara demi?

250 ay beyler 20 yıl sürüyor bir ev parası biriktirmem oda kredi çekmezsem. kredi çekersem 30 yıl ödemem gerekiyor. hay amın evlatları altı üstü 4 duvar içine gireceğim diye 30 yıl cimri gibi mi yaşamam gerekiyor. tavukta mı yemeyelim, ot mu kemirelim. bu lüks bile değil ultra lüks.

daha var tabi bir sürü var, sizde yazarsınız ama benim yazdıklarımı bir okuyun ya. şu aşağıdaki cümleyi bir okuyun.

bu ülkede araba, et, ısınma, barınma, sağlık lüks oldu arkadaşlar.

şimdi birisi gelip derki ya chp zamanıdasfsdkg işte onun ben götünü sikeyim. 15 yıldır tek başına iktidar bu parti, sonuç olarak bu mu yani reva görülen bu millete? et yiyememek mi, ev alamamak mı? 25 yaşında babasından parası olmayan 2.500 lira maaş alan adam nası ev alacak, çocuğunu nasıl okutacak, nasıl araba alacak, nasıl düğün yapacak? bu adam aç karnını doyurmayı bırakıp nası bu vatana millete faydalı olacak? böyle ülkeden hayır gelir mi?

sonra ülke neden gelişmiyor? lan açız olm insanlar aç ne gelişmesi. açın sesi çıkmıyor ki hep tokların sesi çıkıyor sizde sanıyorsunuz ki herkes tok, herkes bmw'ye biniyor. he ondan sabahın 6'sında metrobüste grup seks dönüyor.

daha eğitim, sebze, çiftçiler, enflasyon, teknloji olaylarına hiç girmedim. her yerimiz tapır tapır dökülüyor.

  • 0
    pass 11 ay önce
    özgürlükte bu lükslerden bir tanesidir.
  • 0
    bizanskurdu 11 ay önce
    yav kardeşim fakirsen git somalide yaşa allah allah ya