ilk elektrikli bilgisayar enıac ...

  5
  uysalp 17.2.2017 11:11
  geçmişte 'bilgisayar' olarak bilinen birçok aygıt günümüz ölçütlerine göre bu tanımı hak etmemektedirler. başlangıçta bilgisayar sözcüğü hesaplama sürecini kolaylaştıran nesnelere verilen bir ad konumundaydı. bu ilk dönemin bilgisayar örnekleri arasında sayı boncuğu (abaküs) ve antikitera makinesi (m.ö 150- m.ö100) sayılabilir. yüzyıllar sonra, orta çağ sonundaki yeni bilimsel keşifler ışığında, avrupalı mühendisler tarafından geliştirilen bir dizi makinesel hesaplama aygıtlarının ilki ise, wilhelm schickard'a (1623) aittir.

  ancak, yazılımlanabilir (veya kurulabilir) olmamaları nedeniyle bu aygıtların hiçbiri günümüz bilgisayar tanımına uymamaktadır. 1801 yılında joseph marie jacquard'ın dokuma tezgahındaki işlemi otomatikleştirmek adına ürettiği delikli kartlar ise bilgisayarların gelişme sürecindeki, kısıtlı da olsa, ilk yazılımlanabilme (kurulabilme) izlerinden sayılır. kullanıcının sağladığı bu kartlar sayesinde, dokuma tezgahı kart üzerindeki delikler ile tarif edilen çizime işleyişini uyarlayabiliyordu.

  1837 yılında charles babbage, adını analytical engine (çözümlemeli veya analitik makine) koyduğu, ilk tam yazılımlanabilir makinesel bilgisayarı kavramsallaştırıp tasarladı. ancak parasal nedenler ve üzerindeki çalışmalarının sonlanamaması nedeniyle bu makineyi geliştiremedi.

  delikli kartların ilk büyük ölçekli kullanımı ise herman hollerith tarafından, 1890 yılında muhasebe işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan hesap makinesidir. hollerith'in o dönemde bağlı olduğu işletme ise sonraki yıllarda küresel bilgisayar devine dönüşecek ıbm'dir. 19. yüzyılın sonlarına varıldığında, gelecek yıllarda bilişim donanım ve kuramlarının gelişimine büyük katkıda bulunacak uygulayımlar (teknolojiler) ortaya çıkmaya başlamıştılar: delikli kartlar, boole cebiri, boşluk tüpleri ve teletip aygıtları.
 • 0
  ayaklirap 17.2.2017 17:54
  anlaşılan minnet duygusu sıfır olan insanlarla başbaşayız. şu konuya ilgisizlik diz boyu .