7

tarih öğretmeninin padişahları bilmemesi

bugün, akşamleyin otobüsle eve dönüyordum dershaneden. insanı kanser eden 130a denen toplu -kanser- taşıma aracına bindim, peşimden dershanedeki hocalar da bindi. beş altı dakika sonra, dershanede hangi derse girdiğini bir türlü anlayamadığım bir erkek hoca "hadi başlıyor, oynuyoruz mu?" dedi. hani, bu "kim milyoner olmak ister?"in daha düşük bütçeli online versiyonu var ya, ondan bahsediyor. sonra bütün hocalar çıkardı telefonları, oynuyorlar. bugün meğerse uygulama resimler göstererek soruları verecekmiş. yani, resimli oyun günüymüş. neyse, birkaç soru falan oynadılar. ben de ineceğim diye kapının oraya geldim, hocalar da kapıya yaslanmışlar. tarih hocasının yanında, orta kapının direk tarafındayım. bir padişahın resmi ekrana geldi ve soru şu: "bu hangi osmanlı padişahıdır?" ben, hemen "yavuz sultan selim hocam" dedim. tarih hocası "öyle miydi acaba?" falan dedi, tereddüt etti. "kesin o değildi, yıldırım bayezid'di" falan dedi. resmen şok oldum. onca yıl oku, öğretmen ol, sonra gel bir padişahın kim olduğunu bileme. neyse, yorgunluktur, diyerek boşvereceğiz artık, ne yapalım.
 • 0
  hedap 4 ay önce
  takma kafana kardeşim. bu günlerde gelir geçer.
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  ne bileyim, garip geldi.
  0
  hedap 4 ay önce ~ 4 ay önce
  aslında bu biraz nörolojik bir olay. alzheimer başlangıcı da olabilir.

  resmen şok oldum. onca yıl oku, öğretmen ol, sonra gel bir padişahın kim olduğunu bileme.

  kişiyi kinamadan veya yargılamadan önce, onun yaşadığı hayat şartlarını da gözden geçirmek gerekir.
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  :)
  0
  hedap 4 ay önce
  aslında bu yorumda gülünecek bir şey yok.
  ilerleyen zamanlarda sıradan bir insan olarak seninde aynı durumu yaşaman pek mümkün bir şey.
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  editlemeden önceki kısmına gülmüştüm. sonraki kısmı şu an okuyorum. fakat şöyle bir durum var, dershanedeki hocaların en yaşlısı 6 yıl önce mezun olmuş. yani daha yeni mezun böyle bilgileri nasıl unutur? diyerek eleştirmiştim tabii ama işin nörolojik boyutu da var, haklısın.
  0
  hedap 4 ay önce
  -en sevdiğim yazar bana hak veren yazardır.
  (pi: @hedap)
  1
  susuzsusamuru 4 ay önce
  :) teşekkür ediyorum efendim. yine haklısınız!
 • 0
  bizanskurdu 4 ay önce ~ 4 ay önce
  şöyle bir detay vereyim. öğretmenin haklı zira o gördüğün resim yavuza değil cem sultan'a ait. beyazıd demesi aptalca olmuş, orası başka. küpeli resimden bahsediyorum.
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  zaten ben de o an onu yavuz olarak gördüm, daha sonra "ah, hocam. yavuz'un küpesi vardı!" falan dedim. oysa soruda çıkan fotoğraf yan profilen çizilmiş, küpeli resim değildi, şuydu.
  0
  bizanskurdu 4 ay önce
  ya zaten öğretmenler tırt artık. bu bilinen bir gerçek, %90'ı bırak öğretmen olmayı iyi bir öğrenci bile olamazlar.
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  kesinlikle ama şöyle ki ben bu kadını uzun zamandır tanıyorum ve en çok osmanlı tarihi anlatmayı seviyor. tamam, görsel hafızası olmayabilir lakin her test kitabında resimleri olan ve en bilindik padişahlardan biri olan yavuz'un resmini bilmemek... bilmiyorum. tanımlayamıyorum.
 • 0
  horseman 4 ay önce
  sülaleden akraba seçiyor sanki
  0
  susuzsusamuru 4 ay önce
  :)
6 saat önce 6 saat önce