17

öğrenim kredisi almak doğru mu?

arkadaşlar grafik tasarım 1.sınıf öğrencisiyim. tam burslu olarak bir özeş üniversitede 2 yıllık eğitimimin ilk yılını okumaktayım.

geçenlerde başvuruda bulunduğum burs/kredi şeysinden bana kredi denk geldi.

tam burslu olarak okusam dahi, bölümün masrafları beni yormaya başladı. ailemin cebinden de benim için para çıksın istemiyorum. çünkü büyüdüm artık, para isterken bile içim sıkılıyor.

az taahhütname'ye baktım ve tam 11 bin lira kredi alabileceğim söyleniyor. faizle falan bu ileride, ödenek olarak 15 liraya kadar çıkabilir. bu fiyat ülkenin o anki durumuna göre değişibilirmiş... falan fistan.

soruma gelecek olursam, tecrübeli arkadaşlar varsa bu konu hakkında ne düşünüyorlar? kredi almak doğru mu? hatta gerekli mi?
 • 0
  ferdiucuncu 8 ay önce
  eğer imkanın varsa alma, ama ihtiyacın varsa ailenide zorladığını düşünüyorsan al aileni zorlamaktansa ileride kendi paranla biraz fazla geri ödersin.
 • 1
  bizanskurdu 8 ay önce
  kyk diyorsun galiba. al kardeşim al rahat edersin. çok bir para değil, ileride taksitle ödüyorsun zaten.
 • 1
  eskisozluk 8 ay önce
  kişiye göre ve maddi duruma göre değişir
 • 0
  helianthus 8 ay önce
  eğer o paraya cidden ihtiyacın yoksa yani ailen seni destekleyebilecek güçteyse ya da hali hazırda çalıştığın bir iş varsa kesinlikle alma. özellikle şehir dışında okumuyorsan kesinlikle alma. ilerde iş bulursun bulamazsın ülkenin bir hafta sonraki hali belli değil. muhtemelen 11 binden daha fazla ödersin.
  0
  ghostrider 8 ay önce
  13,5 veya 14 öderim.

  ya ben allahın izniyle bir iş bulurum. zatin staj yaptığım yer ile de anlaştım, yazları orada 3 ay çalışıp toplamda 4800 tl para kazanabilirim. ben bunları düşünerek o krediyi almak istiyorum. inşallah umduğum gibi olur. hem ben bir erkek olarak o borca girme hissini yaşayıp, ileride beni ne gibi şeylerin beklediğini öğrenmek istiyorum.
  0
  mavimetilfetamin 8 ay önce
  borca girme hissini bir arkadaşından borç alıp da yaşayabilirsin puvo, kendini büyük işlere sokma boş yere :)
 • 0
  hedap 8 ay önce
  erkek için neyse de bunu alıp evleneceği adama iteleyenler var.
  hem borç iyidir. borçsuz olmak rehavete sürükler adamı.
  0
  ghostrider 8 ay önce
  şimdi onayladım. hakkımızda hayırlısı olsun.
  1
  hedap 8 ay önce
  ha şöyle. hemen akşam bir mekan ayarlıyoruz kardeşim çatır çatır...
 • 0
  ___koray_____ 8 ay önce
  vay be keşke benim kardeşim de böyle düşünebilseydi. gerçi ben bütün böyle düşünenleri kardeşim belleyeli çok olmadı şu hayatta.. sen şimdi ailene yüklenmeme taraftarısın ya allah, yolunu her daim açık etsin kardeşim.
 • 0
  ddoguzdd 8 ay önce
  amk çalışınca para mı ödücez bide
 • 0
  banu123 8 ay önce
  benim bildiğim çalışmaya başladıktan sonra 2 yıl sonrasında ödemeye başlaman gerek o parayı. gerçekten zorluk çekiyorsan al derim ama sonrasında o parayı ödemek zor gelebilir. şahsen ben almayı düşündüm. 2. sınıfım. bu yıl yine öyle bir girişimde bulundum ama cesaret edemedim kredi çıktı yine
 • 0
  ananyamus 8 ay önce
  al kardeşim canını sıkacak durumdaysan. boktan bir bölüm okuyup ödeyemeyeceksen zaten okuma. ha enflasyon oranında geri ödemede zam biniyor bu sene sanıyorum yüzde 26 kaçtı bana. yinede çokta umrumda değil ödenir. bakma durumun yoksacılara sanki mezun olunca ananın babanın eline bakacan
 • 0
  mavimetilfetamin 8 ay önce
  bence kredi almaya değmez puvom, bana da ilk yılda çıkmamıştı burs, sonraki yıl çıktı. ama kıt kanaat geçinmek bence devlete borçlu olmaktan iyidir, ek ve ufak işlerde kısa zamanlı çalışabilirsin ayrıca dersleri aksatmamak üzere :)
 • 0
  gokbel 8 ay önce
  genelde faize af gelebilir seçim önceleri, netice de ödeyeceğin faiz oranı enflasyonu geçmiyeceğinden karlı olabilir almak.