22

kızılderililer türk müdür ?

kızılderililer asla kılıç kullanmazlar, türklerse kılıçsız savaşamazlar. kızılderililerin yayları iptidai ve basit yaylardır; türklerin yayları ise m şekilli yaylardır ve menzilleri çok uzundur. amerika’da yapılan kazılarda hiçbir mongoloid kafatasına rastlanmamasına rağmen, asya’da yapılan kazılarda pekçok gaga burunlu kızılderili kafatasına rastlanmıştır ki, muhtemelen türk oldukları iddia edilen kızılderililer asya’dan amerika’ya göç etmemiş, aksine amerika’dan berin boğazı üzerinden asya’ya gelerek avlanmışlardır.

bazıları amerikanın yerli halkı (ındians) kızılderililerin bazı kesimlerinin türk asıllı olduğunu ve orta asya’dan bering boğazı henüz sığ iken göç ettiklerini ileri sürüyorlar, ama kimse somut bir delil gösteremiyor. bunlar, bazı kızılderili göreneklerininin türklerinkiyle benzerliğini, dillerindeki bazı kelimelerin, özellikle de dakota dilinde yaklaşık üç yüz kelimenin şekil ve anlam itibariyle türkçe ile aynı olmasını – wakan/hakan; tendür/tandır gibi-, kilim desenlerinin benzerliğini delil göstermektedirler. ama acaba öyle mi? acaba dağı taşı türk görme hastalığından ne zaman kurtulacağız? dünyanın hepsini – kendi ütopik dünyamızda- türk yapınca başımız göğe mi erişecek?

bu saçma ve uçuk konuyu ilk olarak ortaya atan reha oğuz türkkan’dı. halbuki prof. dr. ahmet taşağıl konuya daha dikkatli yaklaşmakta ve “belki asya kökenlidirler, ama türk olmayabilirler” demektedir. doğru bir yaklaşım. unutmamak gerekir ki, asya’da türklerin dışında başka halklar da yaşamaktadır. örneğin n. a. aristov “türk halklarının etnik yapısı” adlı eserinde kazakistan’daki küçük cüz içinde kita veya kite oymağının kapadokya’ya girip kilikya ve kuzey suriye’yi m.ö. 2000 yılında hakimiyet altına olan hiti halkının adını anımsattığını; kite’nin tamgasının + şeklinde olduğunu ve hitit kitabelerinde sık sık rastlandığını; xıı. yüzyılın ikinci yarımında moğolistan boyları arasında kidanların hakimiyetini tanıyan hi-ti boyunun da bulunduğunu belirttikten sonra şöyle der:
“orhon kitabesindeki alfabe işaretlerinin çoğunun fenike, frigya, likya ve hit(it) alfabelerindeki işaretlerle benzerlik arz etmesi, her ne kadar bunların akdeniz sahillerinden moğolistan’a taşınmaları çok zayıf bir ihtimal ise de, bir yandan anadolu diğer yandan orhon alfabelerinin hayvancılıkta kullanılan mühür ve tamgalar cihetinden aynılığının, fakat birbirinden bağımsız olarak oluştuklarının bir delili olabilir. adları sayılan bu halklardan alfabeleri arasında türk alfabesiyle en fazla benzerlik gösterini hititlerin alfabesiydi. eğer hititlerin turani kökenli oldukları teklifi teyit edilebilirse, o zaman hitit alfabesinin genel çoban işaretlerinden değil, bizzat türk tamgalarından oluştuğu düşünülebilir.”

görüldüğü gibi aristov, hititleri türk olarak göstermemekte, ama turani bir halk olarak takdim etmekte ve etnolojik bağlar kurmaktadır ki, kazakların küçük cüz’ünün içinde kite adı adlı esrarengiz oymağın varlığı da buna delalet edebilir. çünkü bu oymağın kazakların arasına nereden gelip karıştığı bilinmemektedir. demek ki hititlerin (daha doğru ifade ile hattilerin) turan kökenli olması türk olmalarını gerektirmiyormuş.

kızılderililerin sanatlarıyla ilgili bir kitap da yazan engin beksaç, kızılderililerin kullandığı ve halen mevcut olan kilim desenlerinin 19. yüzyıla ait olduğunu belirtiyor. navaho adı verilen kızılderili topluluğunun kilim desenlerinin türk kilim desenlerine benzediğini söyleyen beksaç, “bu desenler daha sonra dokumacılar tarafından kızılderililere verilmiştir. kilimler 19. yüzyılın ikinci yarısına ait. eski dönemlere ait bir bulgu yok. kızılderililer genellikle deri kullanmışlardır” görüşünü savunuyor. demek ki kızılderili kilim desenlerinin yüz elli yıllık bir geçmişi var.

kızılderililerin değişik lehçelerinde türkçe kelimelerin olması, çok da enteresan değil. çünkü türklerle bir şekilde teması olan halkların dillerinde türkçe kelimelere rastlanmaktadır. tıpkı türkçede değişik dillerden birçok kelimenin bulunması gibi. yani kelimeler arasındaki benzerlik bir karine olamaz.

peki bu türkçe kelimeler kızılderililerin dillerine nereden geldi. bu meseleyle çoz fazla uğraşan türkmen antropolog karimullin, mantıklı bir izahat getirmektedir. karimullin’e göre bugüne kadar amerika’da yapılan kazılarda hiçbir mongoloid kafatasına rastlanmamasına rağmen, asya’da yapılan kazılarda pekçok gaga burunlu kızılderili kafatasına rastlanmıştır ki, muhtemelen türk oldukları iddia edilen kızılderililer asya’dan amerika’ya göç etmemiş, aksine amerika’dan berin boğazı üzerinden asya’ya gelerek avlanmışlardır ki, bu sırada türklerle kızılderililer arasında etnik temaslar olmuş, karşılıklı kelime alımları, gelenek ve göreneklerin taklidi de o sırada gerçekleşmiştir.

şunu da unutmamak gerekir ki, kızılderililer asla kılıç kullanmazlar, türklerse kılıçsız savaşamazlar. kızılderililerin yayları iptidai ve basit yaylardır; türklerin yayları ise m şekilli yaylardır ve menzilleri çok uzundur. kızılderili çadırları, türk çadırlarına benzemez. kızılderili baltalarının türk baltalarıyla şekil olarak bir yakınlığı yoktur. türkler genelde eğri hançer kullanırlar; kızılderililer ise düz kama taşırlar. daha başka benzemezlikler de vardır elbette, ama bu kadarı yeter.

kısacası kızılderililer zayıf bir ihtimalle asya kökenli olabilirler, ama türk değildirler.

kaynak:www.turksolu.com.tr/.../
 • 0
  dreamfloyd 1 yıl önce
  türkler kızılderili midir?
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kızlıderililer türk değilse türklerinde kızılderili olma gibi bi durumu yoktur puvo arada bi akrabalık yok yani sadece kültürel benzerlikler okadar oda tektük zaten :d
  0
  dreamfloyd 1 yıl önce
  dostum anladığıma göre bu gibi tarihi bağlantıları kurma konusunda pek bi yeteneklisin. bir de şu dızolar, kekolar, barzolar kısacası bağcılar tipi insanlar ile ruslar arasında bir bağ var mı onu araştırma imkanın var mı ?
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  bakarız puvocuğum nede olsa hepsi hayırsız ırk olarak benzemesede kültürel bi bağ vardır diye düşünüyorum
  :d
  1
  dreamfloyd 1 yıl önce
  mesela ben şöyle bir şey biliyorum tabi doğruluğu tartışılır;
  bu fosforlu giyme geleneği bilmem kaç yılındaki uluslararası olimpiyatlarda adidas rus milli takımına "bakınız benim böle böle haşurtmanlarım var hemide ışkılı mışkılı" demesiyle rus milli takımı balıklama atlıyor bu teklife. o zamandan başlıyor bu adidas giyme olayı. daha sonrasında halk arasında adidas giymek şimdinin gucci'si veyahut lacoste'u gibi moda bir hale dönüşüyor rusyada. sokakta geziyorsun sağın solun önün arkan çiftçisi bankacısı adidas.
  hani bence diyorum ki bizimkilerde acaba buna kanıp böyle birden kapıldılar mı bu akıma çünkü bakınız bizim semt oturuşu olarak bildiğimiz oturuş ruslarda yaygındır. onlar bunu iş yaptıktan sonra oturacak yer olmadığı için o şekilde oturup yemek yemeye kolaylık sağladığından yapıyorlar. (idi ?) benim sayamadığım daha bir çok benzer yan vardır belki de ancak yine de tekrar ediyorum bu bilgilerin tutarlılığı yok hurafeden ibaret olabilir!
  boş zamanı olanlar bir bakıversin
  semt oturuşu
  3 çizgi
  en azından bizimkilerden iyi müzik sevkine sahipler .p
  1
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  ayn puvo dans kültürleride birbirine çok benziyor bu toplulukların baksana
  www.youtube.com/watch?v=y90yaLFoYoA

  www.youtube.com/watch?v=BSpPGIyuD3U
  1
  dreamfloyd 1 yıl önce
  ben bir de şeyi çok merak ediyorum hani bu kılığa girip toplum içine çıkan ilk dızo kim acaba ? :d hani sağlam yürek varmış şerefsizde
 • 1
  ashbazg 1 yıl önce
  belki de varsayılan geçişler olup sadece kültür alışverişi ile sınırlı olmuştur.
 • 1
  sabah 1 yıl önce
  leonardo davincin bile türk dediler kızılderililer neden olmasın
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  burdan o zeki kişileri alkışlıyorum müthiş bizim aklımızın alamayacağı türden bi zeka adamlar hiç arşatırmadan etmeden adamın türk olduğunu anlıyolar neden vinçleri izliyomuş türklerde inşaat izliyo ya hani de sixtir lo :d
 • 1
  gergedan 1 yıl önce
  bir kitapta yazıyordu, uzaylılar türkmüş.
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  doğrudur bilemiyorum puvoçindeki türk piramitlerinide uzaylı kandaşlarımız yapmış yoşsosen türk ırki vuuuuaaaaaa
 • 1
  atillacebir 1 yıl önce
  kızılderililer karadenizli de olabilir
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  yok puvo duyduğum en son habere göre kızılderililer kıtalar ayrılmadan önce konyanın kızıldere köyünden amerika kıtasına geçmişler o zamanlar zaten komşuyuz arada okyanus falanda yok seni kandırmışlar puvo malesef :d
  1
  atillacebir 1 yıl önce
  araya okyanuslar girdi puvom. okyanuslar girmeden önce orada ölen türklerin de kafatasları o tarafta kaldı tabi. neyse allah rahmet eylesin
 • 1
  atillacebir 1 yıl önce
  shakespeare'ye kulaktan dolma bilgilerle "aslında onun adı şehpirmiş bizden almışlar onu, sahip çıkamıyoruz" diyenler var. çok da şaapmamak lazım.
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  abi kizilderililer turk diyor bu?
  yok olum oyle bir sey topla topla
 • 1
  expressmotokurye 1 yıl önce
  biz kimi çaresiz görsek hemen sahiplenme duygusuna kapılıroruz ya
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  yokbe puvo ilk başlarda bu kızılderililere kültürümüz falan benziyor dediler sonra tipleride ortasyadaki türklere benziyo ana falan diye bazı ergenler konuşmaya başladı ma sonra baktılarki her çekik gözlü türk olmuyomuş adamların çinden göçtükleri çinli oldukları ortaya çıkınca hemen köşelerine çekildi bunu iddiayı ortaya atan şerrolar araştırmadan etmeden her çekik gözlüye her çadır kurana her kurtlara önem veren halka sahip çıkıyor bu gerizekalılar vallaha haklısın puvo nediyelim onlarında mesleği bu boş yapmak en azından boş yapmaları birşeye yarıyor insanlar bu boş yapanların dedikleri gerçekmi değilmi diye araştırıyorlar ve en sonunda gerçeğini tüm dünyaya açıklıyorlar buda iyi birşey sonuçta ama olmasalarda olurdu :d
  0
  expressmotokurye 1 yıl önce
  sokakta aç köpek görsek sahip çıkıyoruz birinin başına birşeygelse gene öyle biz çok vicdanlı bir ırkız doğrumu
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  hayır bence vicdanımızdan değil herşeye herkese sahip olmak istediğimizden arkamızda bize destek çıkacak başka ırklar arıyoruz güya :d
 • 1
  hekimoglu 1 yıl önce
  velev ki türk ne olacak?
  1
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  puvocuğum bu yazıdada onu anlatıyor zaten okursan anlarsın biz türkler olarak her ırkı kendimizle bağdaştırmaya çalışıyoruz bilip bilmeden ortaya şu türk bu türk diye iddialar atıyoruz araştırmadan etmeden kimin türk kimin türk olmadığına karar veriyorlar haklısın puvocuğum
 • 1
  sakincalipiyade 1 yıl önce
  kızıldereliler türk değildir ama orta asya kökenlidirler zira kızıldereliler amerika ya geçerken orta asya da ırk kavramı da yoktu.
 • 1
  inecemdedurakyok 1 yıl önce
  bu entryi görünce aklıma gelen ilk soru. mayalar çorumlu olabilir mi? www.youtube.com/watch?v=gldEG3RcNO8
  0
  altaydangelenbarbar 1 yıl önce
  garaleblemi sen bizi guruyemiş gördün guruyemiş çuvalımı sandın ha ?