kobra etkisi

  6
  keyiftuccari 15.1.2017 19:57
  bazen ortada geçmişten beri süregelen bir sorun vardır ve sizin bu sorunu çözmek için yaptığınız her müdahale, işleri daha da kötü bir duruma sokabilir. bu olaya literatürde ''kobra etkisi'' adı verilir...

  peki nereden gelir bu kobra etkisi ?

  olay hindistan'da geçiyor.

  ingilizler'in hindistan'ı işgal etmesi ve güneş batmayan imparatorluklarını kurmasıyla hindistan'da yoğun bir ingiliz nüfusu oluşur. askerler, siyasiler, öğrenciler ve daha nice mesleğe sahip sayısız ingiliz hindistan topraklarında cirit atmaktadır.

  ama ortada bir sorun vardır. yeni yerleştikleri bu bölgenin iklimine ve canlılarına alışık olmayan ingilizler bir bir ölmektedir. bu ölümlerin sebebi ise bölgede yoğun olarak yaşayan kobra yılanlarıdır.

  ingilizler pekte alışık olmadıkları bu zehirli canlıyı ortadan kaldırmak için sinsice bir taktik uygular. her kobra yılanının cesedi başına belirli miktarda bir para ödülü koyar ve bu şekilde bu canlının verdiği zaiyatı ortadan kaldırmaya çalışırlar.

  iki tarafta bu durumdan gayet memnundur. bir taraf para kazanırken öteki taraf hayati güvenliğini sağlamaktadır.

  fakat öldürülen kobraların sayısı arttıkça, bölgedeki yılan popülasyonunda ciddi bir düşüş yaşanır ve başlarda kolay olan yılan yakalama işi, geçen zaman içerisinde oldukça zorlaşır. öyle ki artık kobra yılanı bulmak imkansız hale gelmiştir.

  durumun farkına varan hintliler çok daha sinsi bir plan yapmaya başlar. artık kobra yılanlarını yakalamak yerine, besleyeceklerdir...

  yakaladıkları kobraları besleyip, yılan çiftlikleri kuran hintliler, kısa sürede milyonlarca kobra yılanı büyütüp, bu yılanları ingilizlere satar ve büyük kazançlar elde ederler...

  durumun farkına varan ingilizler hemen bir duyuru yapar ve ölü kobralara artık para ödenmeyeceğini bildirirler.

  bu açıklamadan sonra besledikleri yılanlardan para kazanamayacağını anlayan hintliler, çiftliklerdeki yılanların artık para kazandırmaktan ziyade masraf olacağını düşünür ve tüm yılanları hindistan sokaklarına salar.

  kısacası hindistan sokaklarındaki kobra yılanı popülasyonu, azalmak bir yana daha da artar.

  işte bu olaya ''kobra etkisi'' denir...
 • 0
  hedap 16.1.2017 01:26 ~ 01:29
  şimdi okudum ama bu olayi ilişkilendirecek bir mevzu arıyorum.
  hangi olayı bu etkiyle ilişkilendirebiliriz ?
  yani şimdi biz teröristleri bulup getirene ödül koyduk, teröristler habire ödül kazanmak için devlete kendi yetiştirdikleri teröristleri teslim edip duracak mı nasıl olacak?