padişahların onlarca karısı olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  3
  noldu 9.3.2017 15:36 ~ 16:27
  tamam hepsi evliya çok dindarlar. müthiş deha padişahlar mevcut. buna da ok. ama 20 30 kadını falan neye dayanarak hüpletiyorlar? hepsi için demiyorum yapanlar için. var mı öyle bir hakları ? (pi: osmanlı)
 • 0
  ofsaytsizburak 9.3.2017 15:44
  ilk önce padişahların cariyeleri hüplettiği konusunda kaynağın varsa at sonra tartışırız.2.selim cariyelerin peşinde koşarken düştü öldü saçmalıklarını atacaksan atma.
  0
  noldu 9.3.2017 16:09
  yok reiz ne alakası var

  cariye falan demiyorum karısı baya evli yani

  tr....pedia.org/.../Osmanl%C4%B1_padi%C5%9Fah_e%C5%9Fleri_listesi
  0
  ofsaytsizburak 9.3.2017 16:43
  evliliklerin çoğu diplomasi yoluyla yapılmış evliliklerdir.

  ayrıca kur'an 4 eşe sahip olabilirsin demiştir. daha fazla almak istiyosan onlara bakacak gücün ve sevgin olmalıdır. padişahların da vardı gücü. almış işte gayet normal günümüz şartlarıyla o günleri değerlendirmek aptallık ve cahilliktir.

  hiçbiri gayriresmi evlilik değil ayrıca. bir sıkıntı yok yani.
  0
  noldu 9.3.2017 17:23
  güzel kardeşim.

  kuran 4 demiyor mu? fazla gücün varsa fazla alabilirsin nerede diyor?

  ne demek sıkıntı yok?

  dini kafamıza göre mi yoruyoruz anlamadım ben.

  kuran diyor mu sen diplomasi için 20 karı alabilirsin.

  3. ahmet'e 1. mahmuta 1. abdülhamide falan bir bak istersen 20 ye yakın bazısı geçmiş.

  tamam osmanlı benim atam ama onları savunacağım diye kuranın yolundan sapamam.
  0
  ofsaytsizburak 9.3.2017 18:59 ~ 20:51
  ümmetinin peygamberinden haberdar olmayan adam gelmiş bana burda akıl taslıyor. üstüne senin okuduklarının 10 katı kadar ilim okumuş tanımadığı birine kafanıza göre mi yorumluyosun diyor.

  peygamber efendimiz hz.muhammed'in 11 evliliği olmuştur. bunlardan sadece 2'si normal evlilik,diğer kalanları diplomasi adınadır. çoğu osmanlı padişahının çoğu evliliği diplomasi yoluyla gerçekleşti. aşk ile olanlar da vardı diplomasi ile olanlardan da.
  kaynak olarak da sana video atıyorum. okumaya üşenirsin çünkü.

  ayrıca diyelim ki hz.muhammed sadece 4 evlilik yaptı, müminlere 4 evlilik sonrası haram kılındı. osmanlı padişahları da bu durumda günahkar duruma düşüyor. padişahların günahlarından sanane ? şunu öğrenin artık allah'a şirk koşmadıkça hiç bir günah seni dinden çıkarmaz kafir yapmaz. herkesin günahı kendi boyunadır.
  0
  noldu 9.3.2017 20:51
  yok artık !

  peygamberle nasıl padişahı bir tutuyorsun hayret ediyorum.

  ben zaten kafirler demedim. sadece konuyu tartışmaya açtım ama sen çok farklı noktalara gittin. peygamerimiz evliliklerin çoğunu hz. cebrailin tavsiyesiyle yapmış kafasına göre değil. yine çoğunu da yaşlıyken yapmış zaten dediğin gibi diplomasi adına.
  0
  ofsaytsizburak 9.3.2017 21:00
  bir tutmyorum sen anlamıyosun.

  peygamberler insanlara örnek olması için gönderilmiştir. her mümin peygamber efendimiz gibi olmalıdır. peygamber efendimiz 11 evlilik yaptığına göre insanlar gerektiği takdirde dördü geçen evlilikler yapabilir. tabi güçlü evlilikler olması lazımdır.

  konuyu farklı yere çekmeye çalışmadım sen anlamadın. ayrıca hiç bir padişah kendini evliya olarak görmez. aralarından çok azı kendini dindar olarak görür. tespitlerin tutmuyor. neye dayanarak hüpletiyor demişsin adam öyle istemiş evlenmiş günahı onun boynuna senin değil.
  0
  noldu 10.3.2017 21:23
  günahına bir şey diyemem zaten ama bence çok ters bakıyorsun olaya.

  peygamber çok farklı bir durum aynı keseye konmaz. bunun örnek olacak bir tarafı yok. 4 kuralı boşuna getirilmemiş onda da adaletli olabilme kavramı var. kimse 4 kadına aynı sevgiyi gösteremez. biz peygamber değiliz.

  tartışarakta bir yere varamayız çok ayrı telde çalıyoruz. ahirette öğreniriz artık işin doğrusunu :)