• 3
  biradam 1 yıl önce
  ney dayandıklarını bilseler ateist olmazlardı :D
 • 0
  hari 1 yıl önce
  ateizmin tezleri bana da çok saçma geliyor fakat deist biri olarak diyebilirim ki her şeyi yaratma gücü olup da yarata yarata insanı yaratan Yaratıcı'dan fazla bir şey bekleyemiyorum.
  1
  beyefendi1 1 yıl önce
  şaçma bir bakış açın varmış kardeş güle güle kullan
  0
  biradam 1 yıl önce
  peki neden böyle bişey dedin sen
  -1
  hari 1 yıl önce
  şimdi yeni ateist olmuş ya da ateist olduğunu sanan 13 yaşındaki bir kardeşimiz gelecek diyecek bilim darwin, netten okuduğu argümanları saydıracak. ama insan inancını öyle pat diye kaybetmesi imkansız. ben uzun süredir Cumalara gitmiyordum ve geçen Cuma gittim , namaz kılarken eskisi gibi huzur alamadım ve şu an ilk kez kendimi deist olarak tanımlıyorum.
  0
  biradam 1 yıl önce
  Bakara suresini araştır, huzur alamaman nefs ile alakalı olsa gerek, zaten nefsini yenersen huzuru bulursun savaş derim nefsinle kendini deist diyede tanıtma kardeşim :)
  0
  hari 1 yıl önce
  özetle söyleme ihtiyacı hissettim, bu başlık da uygun geldi.
 • -2
  neyzentevfik 1 yıl önce
  koltuğa dayanıyorum
  1
  biradam 1 yıl önce
  koltuk sana dayamıyor mu?
  -4
  neyzentevfik 1 yıl önce
  bunu annene sorsana delikanlı
  0
  biradam 1 yıl önce
  bunda kimseye soracak bişe yok olum, koltuğun üstüne oturan sensin yani fiziksel olarak koltuk sana dayıyor
  -2
  neyzentevfik 1 yıl önce
  bravo bütün fizik kuralları önünde saygıyla eğiliyor simdi siktir git burdan
  1
  biradam 1 yıl önce
  yalnız burası benim bölümüm moruk senin tek kelime etmeden gitmen lazım
  -3
  neyzentevfik 1 yıl önce
  tapulu malın mı
  1
  biradam 1 yıl önce
  tapu çok pahalı alamadım ama ismimin geçmesi yetiyor
 • -1
  unnamed 1 yıl önce
  Bir çoğu ilgi çekme merakına dayanarak ateist oluyor:) düştükleri zaman hepsi allah diyor. Denedim. Bir kaç ateist düşürmüşlüğüm vardır yani.
 • -4
  elnano 1 yıl önce
  Ateist = Allah'ın verdiği aklı kullanamayan ve üzerine üzerine haşa onu yok sayan it
  3
  nirvana 1 yıl önce
  aklımızı allah mı veriyor, madem öyle neden bazıları otistik, spastik ve engelli doğuyor. yoksa allahınız adil değil mi?? bunu okuyan da müslümanlar bilimde, ilerlemede dünya birincisi sanacak, ulan şu an girdiğin pc'yi, bağlandığın interneti akılsız dediğin ateistlere borçlusun.
  -4
  biradam 1 yıl önce
  ulan gerizekalı :D kuranı kerimdede geçtiği gibi sınanma dünyasındasın çocuğun engelli olması o anne babanın bir sınanmasıdır o kardeşin onu gören her insanın sınanmasıdır, Allah akıl fikir vermiş ki kendi irademiz ile doğru yolu bulalım bana bizim dinimizde yalnış olan tek bir şey göster yada kuranı kerimde yazan tek birşey
  0
  nirvana 1 yıl önce
  sınanmak mı?? herkesi aynı şekilde sınamayan din nasıl tüm insanların eşit olduğu iddia edebilir. mesela bir çocuk öldüğü zaman doğrudan cennete gideceği söylenir. bu ne kadar geri zekalı bir mantıktır. eğer hayat bir sınavsa herkesin aynı yaşta ölmesi gerekirdi, tabi eğer adalet varsa. sınav kağıdı bitti diye bazı öğrencilere sınavı geçtin demek kadar aptalca birşey ölen çocukların doğrudan cennete gitmesi. sana önerim aç kuranı oku bak bakalım kaç tane saçma sapan ayet var gör. dünyanın düz olduğu mu, dünyanın kenarı mı, güneşin balçığa saplanması mı, yok nuh'un bir gemiyle tüm hayvanları toplaması mı?? insan aklına hakaret eden bir sürü şey var, ama sana göre hepsinin başka anlamı var değil mi, aslında orada kastedilmek istenen başkadır. neyse ya ben kime laf anlatıyorum ki amk zaten..
  0
  biradam 1 yıl önce
  İnsan, (dünya nimetlerini arar gözetir. Onun için) her ne zaman Rabbi, onu, (zenginlik ve genişlikle) imtihan edib de ona ikram eyler, nimetler verirse; o vakit: “- Rabbim bana ikram etti.” der.Amma her ne zaman, onu imtihan edib de rızkını kendisine daraltırsa; o vakit de: “- Rabbim bana ihanet etti.” der.(FECR SURESİ -15,16.AYET). senin dediğin bu sureye çıkıyor, insan beynine hakaret diyosunda maymundan geldiğimiz mi sana cazip geliyor :D
  -1
  nirvana 1 yıl önce
  şimdi dostum bak, evrimi inanılmaz yanlış biliyorsun, sadece sen değil genel olarak bütün evrim karşıtları evrimi yanlış biliyor, ne olduğunu bilmedikleri şeye karşı çıkıyorlar. birincisi evrim insanların maymundan gelmesi falan değildir, maymunla aynı ortak ataya sahip olmasıdır. ve bu dünyanın güneşin etrafında dönmesi kadar gerçektir, bunu inkar edip etmemeniz değiştirmeyecek bu durumu. mesela sen bana söyler misin madem evrim yok, neden allah önce te hücrelileri yarattı, sonra milyonlarca yıl bekledi, çok hücreli, sonra tekrar milyonlarca yıl bekledi daha gelişmiş omurgalı falan filan... eğer yaratılış olsa herşeyin bir anda yaratılmış olması lazım gelirdi ki dine göre de öyle zaten, halbu ki biz insan türünün henüz evrilmediği dönemlerde sayısız tür yaşıyordu bu dünyada, onlarda mı sınanıyordu :)
  -2
  biradam 1 yıl önce
  Sen menemen yaparken malzemelerin hepsini beraber mi koyuyosun yoksa ilk soğan sonra biber sonra domates diyemi gidiyosun?
  0
  nirvana 1 yıl önce
  :) bu yaşta bu zeka, ben sana canlılık yavaş yavaş gelişti, bulunan fosiller bunu gösteriyor, evrimin en büyük dayanağı bunlar diyorum, sen bana menemen diyorsun... allah(!) sabır versin bize..
  0
  biradam 1 yıl önce
  bu yazdığıma farklı bi bakış açısı ile bakman gerekirdi yani herşeyin bir sırası bir adabı var :)
 • 5
  nirvana 1 yıl önce
  kuran okuyoruz ateist oluyoruz, böyle bir kitabın kesinlikle insan tarafından yazıldığını biliyoruz. asıl siz neye dayanarak müslüman oldunuz, çocukluğunuzdan beri evde ve çevrenizde size yapılan telkinlerle. bizim ateistliğimiz sizin dindarlığınızdan daha sağlam çünkü biz kendi irademizle ateist olduk, siz kendi iradenizle müslüman olmadınızi. şöyle bir düşünün müslüman bir ailede doğmasaydınız yine müslüman olur muydunuz?? evet olurum diyorsanız, niye başkaları olmuyor, neyse çok düşünmeyin beyniniz yanar, yalnız şu var sorgulamaktan korkuyorsanız az ötede yaşayın inançlarınızı, başkasına dayatmayın.
  1
  biradam 1 yıl önce
  ben sana sonradan müslüman olan çok insan örnek gösteririm, mesela muhammed ali biliyorsun dünyaca ünlü bir boksördü sonradan adını değiştirerek müslüman oldu, bizler kuranı kerime inanarak Allahı tevekkül edip sorgulayarak bulduğumuz için inanıyoruz, sonuçta kahinat olmadan bir elma tanesi bile oluşmuyor buna tesadüf diyen çok aptal insan var yada 15 santimlik yüz ölçümüne 70 milyar ayrı yüz sığdırmış yaradan ve 70 milyar ayrı ses tonu parmak izi, bana ateistlikten bahsetmeyin birşeye inanmamak cazip geliyor sizlere.
  -2
  nirvana 1 yıl önce
  sonradan müslüman olan var ama kaçta kaçı bunların?? gerçekten sorguladığına inanıyor musun? anlayacağını bilsem, önyargılarını kıracağını bilsem uğraşırdım, ama malesef ne bilimi ne dünyayı ne de dinleri tanıyorsun.
  0
  biradam 1 yıl önce
  ben doğru dini bulmuşken ne yapayım başka dinleri? Allah yok diyorsunuz ama nasanın ay üzerindeki devasa bulduğu yarığı açıklayamıyorsunuz :D o devasa yarık kuranı kerimde geçiyor Hz. muhammed mustafanın niyeti ile Allah tarafından açılan yarık günümüzde bu var bunu açıkla bana
  0
  nirvana 1 yıl önce
  hahahahahaha akşam akşam iyi güldüm :) bu haber yalan amk böyle şeylerle mi geliyorsunuz bize, off offf :)

  http://www.aydinlikgazete.com/medyanin-halleri/yandaslar-yine-rezil-oldu-h73425.html

  0
  biradam 1 yıl önce
  ne bileceğim belki senin attığın yalan? :D tamam onuda açıkladın peki bir yaratıcı olmadan nasıl 70 milyar ayrı yüz 70 milyar ayrı ses tonu 70 milyar ayrı parmak izi olabilir?
  1
  nirvana 1 yıl önce
  olabilir niye olmasın ama dünya nüfusu 70 mlyar değil 7 milyar onu hatırlatıyım :) sen büyük sonsuz güçteki bir varlığın kendi kendine varolabileceğine inanıyorsun buna mı inanmıyorsun
  -2
  tantuniayran 1 yıl önce
  çok şaçma o kadar insan yüzü ses tonu evrimden olamaz
  2
  nirvana 1 yıl önce
  amk evrim hakkında ne biliyorsun da olamaz diyorsun, gören de adamı ünlü biyolog sanacak, oturduğu yerden yav yok ya evrim yalan, diye birinin düşüncelerini niye umursuyorum ki ben amk..
  -1
  biradam 1 yıl önce
  evrimi araştırdığın kadar islamı araştırsan doğru yolu bulmuştun :D
  1
  nirvana 1 yıl önce
  islamı sende daha iyi bildiğime emin olabilirsin, ki zaten birşeyi reddebilmen için onu iyi bilmen gerekir, sizin gibi evrim hakkında hiçbir fikri yokken, evrimin insanların maymundan gelmesi olarak bilenlerin reddetmesi gibi değil yani... bu arada yorumlara verdiğiniz her eksi +5 sevap point az önce haber geldi :)
  -3
  biradam 1 yıl önce
  + 2 almışın ne alaka la benle dur vereyimde + 3 olsun :DDDD izle bak yeni verecem :D islamı benden iyi bilsen görebilsen müslüman olurdun zaten :D
  -1
  biradam 1 yıl önce
  Allah beyin vermiş ki böyle kurgu kurabilesin, kurabilesin ki bizler sınanalım kurabilesin ki kendi kendini sınıyabilesin Allah doğmamıştır doğurmamıştır. 7 milyar yüz nasıl olabiliyor bi açıklar mısın :D
  0
  unnamed 1 yıl önce
  nirvana seni kuranın insan tarafından yazıldığına ne ikna etti.
  -1
  nirvana 1 yıl önce
  alıntıdır..

  ilahi bir güç insanların okuması ders alması için bir kitap yazsa nasıl yazardı? nelerden bahsederdi? hangi üslupla yazardı? kitabın edebi özellikleri nasıl olurdu? bu soruların kesin bir cevabı olmamakla birlikte tahmin yürütebiliriz. mesela benim tahminlerim şöyle:
  -tüm insanlar eşittir, kölelik geçerli değildir.
  -diğer insanlara iyi davranınız, size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayınız.
  -güzel ahlaklı olun, hayvanlara iyi davranın, çevreyi koruyun.
  -çalışkan olun, çalışkanı severim.
  -insanları öldürmeyin, hayvanları sebepsiz yere öldürmeyin, onlara işkence etmeyin, hırsızlık, tecavüz, gasp kötü şeylerdir aklınızdan bile geçirmeyin.
  -her ne kadar tanrı olarak sizin ibadetinize ihtiyacım olmasa da beni tanrı bilin saygısızlık yapmayın.
  -yönetim şekliniz hususunda herkesin katılımcı olduğu bir sistem öneriyorum.
  -(tarihten yukarıdaki konular hakkında güzel örnekler verilir)
  -kitabın inandırıcı olması için bilim ve teknoloji konusunda daha sonra keşfedilecek bariz birkaç örnek verilir.
  (biz suyu iki tane birden ve bir tane sekizden yarattık, bilin ders alın diye.
  ey inananlar! denizlerin ötesinde ikisi birbirine ince bir boğazla bağlamış büyük bir kıta vardır, onu gidin yerleşin diye yarattık.
  insanlarım, bilin ki gökteki yıldızlar da birer güneştir, yalnız daha uzaktadırlar.)

  kuranın muhammed bin abdullah ve arkadaşları tarafından yazıldığının (bence) delilleri:
  -peygamberin kiminle evlenip kimi boşayacağı gibi gereksiz konulardan bahsetmesi.
  -kuranın bir yerinde "ak" denilen bir konuya daha sonra "kara" denmesi.
  -konularda çok sayıda gereksiz tekrar olması.
  -evlat edinmenin yasaklanması (niye?)
  -nahl 101 (biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman -ki allah neyi indireceğini gayet iyi bilir- onlar peygamber'e, "sen ancak uyduruyorsun" derler. hayır, onların çoğu bilmezler.)
  -tebbet suresinde ebu leheb'e lanet edilmesi.
  -kitabın edebi bir değerinin olmaması. konudan konuya atlaması. başının sonunun belli olmaması. bu kitap bir yayıncıya basılması için gönerilmiş olsa edebi yetersizlikten dolayı hemen reddedilirdi.
  -ilk ayetin "oku" olmasına rağmen muhammed bin abdullahın okuma öğrenmemesi veya okuma bilmediğinin iddia edilmesi.
  -kadınların ikinci sınıf insan olması.
  -ibrahimin çocuklarının sayısının ve isimlerinin bir türlü doğru düzgün verilememesi.
  -ibrahimin çocuğunu kesmeye çalışmasının takdir edilmesi.
  -inanmayanların öldürülmesinin teşvik edilmesi.
  -çok fazla sayıda ve olmayacak şeyler üzerine yemin edilmesi.
  -her şey için bir, bilemedin iki şahit yeterli olurken, zina için penisin vajinaya girdiğini, aradan ip geçmediğini gören 4 şahit gerekmesi. bu şahadetin olabilmesi pratikte mümkün mü?
  -tanrının varlığı için hiç bir müsbet delil gösterilmemesi. bu yüzden kafası iyi çalışan, gerçeklere her zaman şüpheyle bakan, bilimsel akla sahip olan insanlar tanrının varlığını görememesi. sanki tanrı "müsbet bir delil göstermeyeyim, herşeyi müphem bırakayım, bu pezevenkler (kafası çalışan şüpheciler -skeptikler) inanmasın, ben de onları cehenneme atayım. her lafa inanan tipler de cennete gidiversin." diye düşünüyor.
  -dinin önce bir kasabaya gönderilmiş olması, daha sonra işler büyüyünce evrensel olduğunun iddia edilmesi.
  -kitaptaki ifadelerin farklı yorumlanmaya çok müsait olması.
  -geldiği zamana göre devrimsel değişiklik getirecek ahlaki ve sosyolojik değişiklikler içermemesi. (demokrasi, insan hakları, köleliğin kaldırılması vb...)
  -cennetteki ödüllerin çok kısıtlı olması (yiyecek-içecek, seks. başka?)
  -insanların yaptıkları sonlu sayıda hata yüzünden cehennemde sonsuz işkenceye maruz kalması.
  -islam dışı kişilerden erkek olanlarının öldürülmesinin, mallarının gasp edilmesinin, karısına tecavüz edilmesinin, karısının ve çocuklarının köle yapılmasının normal karşılanması.
  -1
  umutcakmak 1 yıl önce
  ya delillerde saçmalamışsın. net. fakat şu sondan 4. delilde cidden yaptığın ya kopyala-yapıştır ya da süzme gerizekalısın zira islam dini gelene kadar, arap milletinin cahiliye devrinde yaptıkları zaten malum. hz. muhammed gibi bir devrimcinin gelmesiyle o arap kavmi, dünyanın en önde ilim adamlarını yetiştirip en medeni milleti haline gelmiştir. bugün kullandığın matematikten tut astronomiye hatta ve hatta bahçe kültürüne kadar arapların ilmiyle olmuştur. arap milliyetçiliğine son derece karşıyım lakin bunlar da bir gerçektir. şuan neden senin gibi boş beleş insana cevap verme isteği duydum bunu da bilmiyorum. selametle.
 • -2
  kavilcibey 1 yıl önce
  maymuna
 • 1
  eastlightt 1 yıl önce
  yıl olmuş 2016.
 • 5
  karakurtberk 1 yıl önce
  Ailesi müslüman diye müslüman olmaktansa en azından bazı şeyleri araştırıp ateist olan insana saygı duyarım
  0
  dejin 5 ay önce
  ikiside kaybedenlerden olacak
 • 1
  undrelax 1 yıl önce
  olağın üstü iddalar olağın üstü kanıtlar gerektirir
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  "olağın" kelimesini türkçeye kazandırdığın için teşekkürler. malesef olağın üstü kanıt sunamıyoruz çünkü kelime henüz türedi.
  0
  undrelax 1 yıl önce
  sanki sınavdayız amk
 • -3
  srcnslan 1 yıl önce
  Tamamen arkadaş ortamı. Not: not ateist
 • 0
  serharrrd 1 yıl önce
  İhtimaller göz önüne alındığında şüpheci bir insanın herhangi bir dine mensup olabilmesi çok zor. Ben de şüpheciyimdir araştırır ederim ön yargılı yaklaşmam da sıkıntı tanrının varlığının kesin olmayışında. Hayatta tanık olduğumuz şeylerde dahi kesin konuşamazken, fantastik bir varlığa kesin var veya kesin yok şeklinde bakmak anlamsız geliyor.
 • 3
  sardinbasima 1 yıl önce
  şimdi babacan adam okuyor en başta. bilim başka dalga söylüyor, din başka dalga, hadi bu bir. sonradan biraz daha kurcalıyor, tarih başka söylüyor din başka. misal kur-an'da homo erectus, homo naleni vd türlerden bahsetmiyor. misal tarih dersen bakire meryem bir yana, tüm sembollerin pagan dininden geldiğini söylüyor. hani kafa karışıyor anadın mı?
 • 1
  gevurdolu 1 yıl önce
  oğlum madem allah yok neyini inkar ediyosunuz amk
 • 0
  uykumvaroc 1 yıl önce
  ateist deist vb gibi kavramlar yoktur çunkü allahta yoktur aq
 • 0
  tellak 1 yıl önce
  kur'an ı kerim i okudunuzmu reddedenler
 • 1
  douglaacosta 1 yıl önce
  sanane olum allah biliyo ya o yeter
 • 0
  nanichirgelair 1 yıl önce
  şahsen tüm dinler küçüklüğümden beridir saçma gelmiştir, tüm semavi dinlerin kitabını okudum ayrıca.
 • -1
  umutcakmak 1 yıl önce
  canım ülkemin ateistlerinin dilinden düşürmediği klişe laflar serisi:

  -tüm kitapları okudum saçma geliyor
  -senden daha iyi biliyorum dinleri. tartışmayalım istersen.
  -kuranı'ın tamamını okudum çok mantıksız.
  -kuran'ın türkçesini de okudum.
 • 0
  nietszche 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yıllarca müslüman olduğumu dusunmuş biri olarak niye müslüman olduğumu düşünüp bunun devamında ki birçok araştırma ve sorgulama sonucu aslında hiç bir zaman musluman olmadığımı farkettim ve bir şeyin farkına vardım aslında bütün dinler insanları iyi yolda tutma ve toplumsal düzeni sağlamak için insanlar tarafından uydurulmuş ve devamında bazı insanlar için çıkar aracına dönüşmüş belki de başından beri çıkar amaçlıydı gerçi toplumsal düzeni sahte araçlarla düzenlemek te çıkardır.her neyse yanı dinler bir nevi erken dönemde devletin yerini tutmuş zamanla insanların doğadaki olaylari anlamak için gerekli açıklamarının yerini tuttuğundan devletin ustunde bir yapı olmuş(hatta devlet bu iktidarı kendi lehine kullanmayı denemiştir) ve giderek vazgeçilmez hale gelmiştir.zamanla evrimleşmiş birçok din ve inanç ortaya çıkmıştır. dinler devletler gibi insanlara faydadan çok zararı olan kurumlardır onlar yüzünden insanlar gerçeği aramaktan korkmuşlar sorgulamaktan çekilmişler kontrol altında olmuşlar ve birbirlerinden ayrılmış dusmanlasmis birbirlerini öldürmüşlerdir.kısaca insanlar inanmak uğruna özgürlüklerini feda ettiler.yanı bu başlığa göre siz neye dayanarak inaniyonuz amk açıkladım o kadar .
 • 4
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  yıl 2016 bilim almış başını gitmiş gelişmiş ülkelerle aramızda ışık yılı var hala ateist niye ateist müslüman niye müslüman ya bırakın şu işleri islamı forum sitelerindemi yücelteceksiniz sen müslümansan bu sana kalmış o da ateistse ona kalmış karışmayın kardeş böyle böyle öbür dünya var kitap var ateş var bitti ister seçsin ister seçmesin sadece uyar geç
 • -1
  metalurjistdayi 1 yıl önce
  allah yok varsada sikinde degilsiniz o egoist varligin neyi tartisiyonuz
  -1
  umutcakmak 1 yıl önce
  şuan hayal edebiliyorum. hiç bir felsefi dayanağı olmayan, bir kaç sitede islamı karalayan yazı görüp, içinde yaşadığı ezikliği bir şekilde büyük değerleri inkar ederek tatmin eden bir insan portresi görüyorum. atatürk düşmanları da böyle. hayatta hiç bir şekilde değer görmeyen insanlar egolarını tatmin edecek tek yol olarak yaşadıkları toplumun manevi değerlerine saldırıyorlar. amaç marjinal olup ezikliğini bu marjinallikle örtüp, farklı olup dışlanmışlık sendromuna girip bu sendromla sonuç olarak toplumun kendisini değil, kendisinin toplumu reddettiği gerçeğine kendini inandırmaya çalışmak. eziksin ve bu ezikliğin egosunu taşıyorsun. yazık.
 • 0
  golkrali 1 yıl önce
  duvara falan dayanıyorlar bence.
 • 0
  hari 1 yıl önce
  beyler bayanlar başlık güzel ama, (uzun saçlı erkekler gibi boş başlıklar yerine bunun gibi sorgulayıcı başlıklar iyi) bölüm adı ayrımcılık yaratıyor. ayrıca müslüman olmayan herkes ateist olmuyor, bunun süryanisi var, hristiyanı var var da var. bölüm adını insanları kutuplaştırmayan bir isim yaparsanız çok memnun oliciiim. :)
 • 0
  tokcanavar 1 yıl önce
  duvara
 • 1
  nanichirgelair 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  insanları sırf ateist oldukları için marjinallikle suçlayan üstüne çoğu insanı daha tanımadan onlara 'ezik' damgası yapıştıranlar gelmiş yine. tabikide din asla saçma gelemez, türkiyedeki ateistlerin hiçbiri kuranı okumamıştır ve sevgili bulup havalı olmak için ateist olmuştur, hiç bir araştırmada bulunmamışız hiç turan dursun vesaire okumamışızdır yüzde yüz facebook onaylı.
 • 0
  contract 1 yıl önce
  arkadaşlar kimse kimseyi yargılamasın ateist olmak bir seçim adam topluma zarar vermiyosa sıkıntı yok bence
 • -1
  cisdibildah 1 yıl önce
  http://m.youtube.com/watch?v=ph4eeoaqxue pilot kalemle ateizmi çökertmeyi başardığını sanan abi.bence bu videoyu izleyen ateist doğru yolu bulacağına iyice inançsızlaşır
 • 1
  cisdibildah 1 yıl önce
  ve anlamadığım bişey de şu ne kadar ateist varsa hepsi aynı şeylerden bahsediyor sanki bir kitap okumuş da ateistliği ordan ogrenmiş gibi veya ateistlik yeni bir inanç biçimiymiş gibi.bence ateistlik ozellikle ülkemizde bir özenti furyası...
  0
  nietszche 1 yıl önce
  ateizmin bencesi yoktur gerçek ateistler evreni yaratılışı vb konuları cevaplarken bilimin verdiklerini kullanır her insanın inancla ilgili benzer soruları vardır ateistlerin söylemi tanrı yoktur din yoktur varlığını yada yokluğunu tartışmakta sacmadir. ne diyelim tanrı bence yok çünkü bence şundan dolayı demek akılcı değil bir kere.
  0
  cisdibildah 1 yıl önce
  kardeşim sence senin aklın herşeyi anlamlandırmaya yeter mi ve evrenin oluşumu,insanın yaratılışı hakkında hangi deney tam olarak kesinliği yakalayabilir ve sence şuan dünyada gördüğün herşey gerçek ve doğru mu sanırım 5 duyu organınla tüm herşeyi anlamış ve öğrenmişsin seni tebrik ederim
  0
  nietszche 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kendi aklımın yetmeyeceğini düşünüp bütün herşeyi ilahi bir varlığa yormak ne kadar mantıklı. ayrıca dünden bugüne bilim açıklayamaz dinde var denilen çoğu şeyi (evrenin yaratılışı hayatın oluşumu depremler vs) şuan bilim açıklamıştır.dediğim gibi bunun deneylerini makalelerini zaten bilim adamları yapıp paylaşıyorlar su inananlar siz kurani kitabı okudunuzmu derken eleştiri yaparken şu makalelerin kaçını okuyorlar.bilim suanki realite haliyle ilgilenir duyuların gerçekliğini doğru yada gerçek kavramı felsefenin işidir bu arada ki felsefede kanıtlama gibi bir olay yok.ilahi bir varlığın yaratımı olmak ve onun bana bazı görevler verip bana öldükten sonra ceza yada ödül vermesi ki yine zamandan mekandan üstün herşeyi bilen herşeyi yapabilen bu varlığın bu tur işlere girişmesi evet bana saçma geliyor aklın yetmez diyeceksin yine madem öyle akıl verdim bana inan demesi daha saçma. en azından ben duyu organlarım hareket ediyorum varlığıyla ilgili bir kanıt bulamadığım (bilimsel kanıt kitap mitap değil) ancak inanç denilen şeyle değil.
 • -1
  secko 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  devlete sövmenin popüler olduğu günümüzde buda moda. üniversite bahar şenlikleri festivaller felan derken oralarda en çok bu kafayı yakalarsınız. inançsızlığı cesaret üstünlük göstergesi kabul eden geri zekalı bir nesiliz maalesef. evet genelde kafası basan daha çok ilimle irfanla uğraşan tiplerin ateist olmalarının nedeni de kendilerine göre çok okuyup edip araştırıp mantık yürütüp doğruları gördüklerini ifade etmeleridir. bazı şeylerin imkansızlığını kabul ederken o şeyin insanlığa ne tür kısıtlamalar, kurallar koyduğuna bakarlar ve görürler ki dinin kendilerini kısıtladığı sınırladığı düşüncesine vararak varlığını kanıtlayamayan bir şeyin koyduğu kurallara sınırlamalara inanmanın saçma olduğunu düşünür ve inkar ederler.

  özetle; ateizm götü sıkıya gelemeyen kural tanımayan tiplerin inançsızlığıdır.

  eğer tanrı yok ise kaybedecek bir şeyimiz yok, şayet var ise siz inanmayanlar kaybeder.
  1
  nietszche 1 yıl önce
  ya abi bırakın bu ayakları size kalsa ateistim diyen herkes cakma gösterisci. siz önce gosteriş için iman edenleriniz bir bulun içinizde.inançsızlık cesaret örneği demissin muslumanlar kadar ortalıkta gezinmiyor hiç bir ateist neyin cesaretinden bahsediyorsun . ateist oldukları için hala dışlanan insanlar var cevremde biride benim .olmadıgina inandığım bir varlığın kurallarini siklemedigim için neden gotum sıkıya gelmemiş hiç anlamadım.din insanları kısıtlar sorgulamayı engeller bu su götürmez gerçek . sizin inandığımız dine kıyasla kanıtlanabilir yıllardir sure gelen ornekleride vardır son cümlenin (kaybedecek birseyimiz yok ) saçmalığı üzerine 2 paragraf yazardım ama zaten yazdıklarının ışığında hatta bu yazdıklarım dahil gereksiz olacağını düşünüyorum. gönderin tamamen bos tutarsız ve saçma hayatta başarılar
 • 0
  kediyetekmeatanadam 1 yıl önce
  ateist değilim dinim belli lakin kuranda bazı ayetlerin peygamber efendimizin ağzından yazıldığını görüyorum ( obiçim gibi kuran okuyan bilir türkçe mealini) yani ateistlerin ateist olma sebebi tamamen sorgulamak tamam sorgula diyor kitabımızda ama adaplı olun diyor dinden çıkmayın ama onları adabı birazdaha geri plana koymuş :)
 • 0
  kkgkaan 1 yıl önce
  bazıları bazı şeyi anlam veremedikleri için bazıları cok bildiklerini sandıkları için
 • 0
  cea 1 yıl önce
  kardesim ülkemizdeki özenti ateisler islamın açıklarına gore ateist oluyo ama bu sözde ateistler , ateizmle deizm arasındakı farkı bilmio tabi . haaa bak islam yanlıs o zaman tanrı yok dusuncesi mevcut . yani bi dine gore tanrının varlıgını sorguluyolar . ama tanrıyı tek basına ele alırsak bi çok inanıs mevcut . tanrı yok diyebilmek için diğer deyişle ateist olabilmek için hayli bi arastırma ve derin dusunce gerekiyo bunun için de zaman gerekiyo tabi . bizim bu 2 gunde ateist olan genc ozentiler diger dinleri arastırmadan sadece islama bakarak ha bu yanlıs o zaman din yok diyerek deist oluyolar aslında ama dinle birlikte tanrıyıda aradan cıkardıkları için kendilerine ateist diyolar .ülkemizdeki ozentiler cogu aslında deist . dinin varlıgını ayrı , tanrının varlıgını ayrı sorgulamarı ve arastırmaları gerekiyo yanlısım varsa lutfen duzeltin...
  -1
  sensuskoylu 1 yıl önce
  kardeşim burda tanırının varlığı önemli değil tanrı olsun veya olmasın bana göre islam dini çok saçma bi din aklı olan yani biraz düşünen insan bunun farkına varır 2500 lira maaş alan imam 1300 lira maaş alan adama sabretmeyi öğretiyo işte bukadar saçma bi din
  0
  cea 1 yıl önce
  cok dogru soyluyosun bencede din sacma ve bence din yok , ama baslık ateizmle ilgili oldugu için tanrının varlıgından falan bahsettim
 • 0
  sensuskoylu 1 yıl önce
  allah insanları yaratıyo dimi şimdi bazı insanlar zengin doğuyo bazıları fakir. zengin her istedğini yaparken yerken içerken karılar kızlar arabalar giysiler vs. herşey çok güzel mutlu olurken fakirden sabretmeyi istiyosun fakir aç susuz kalıyo. bu hayat bi sınav diyolar herkesin sınavı farklı diyolar abi çok adaletsizce bi sınav değilmi eğer herkes fakir veya herkes zengin olsaydı işte ozaman bende allaha inanırdım
  1
  cea 1 yıl önce
  işte senin bu anlattıgın tanrı ve ya allah kalıbı islama göre olan bi sınav için yaratıldık dusuncesi sen islamı yoksayıp beraberinde tanrıyıda gömüyosun belkide tanrı var ama zalim , sadist belki bizim oyuncak niyetine yarattı ve oynuyo ?
  0
  sensuskoylu 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bana gerçekten bu hayat çok saçma gelmeye başladı abi niye yaratıldık biz ne için.
  0
  cea 1 yıl önce
  bak kardesim bende mesela dine inanmam ama din yok diye tanrıda yok diyemeyiz demi
  ama bende dusunmuyo degilim geliş amacımızı yada hersseyin baslangıcını benim gibi dusunenleri gormek guzel d:
 • 0
  turkceqaraqter 1 yıl önce
  illa ki inancı birşeye dayatmak gerekmiyor, özgürlük sonuçta hindistandakilere gidipte niye ineğe tapıyorsunuz diye soracak mısın?
 • 0
  lethe 1 yıl önce
  "müslümanlar neye dayanarak müslüman oluyonuz la?" diyor ateistler de mesela. dine inanmak için olağanüstü olay ve varlıklara da inanman gerekiyor, inanç meselesi.
 • 0
  justofhuman 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bi inanca dayanmayarak başlıyo sonra bi bakmısin bu seni daha özgür yapmis ondan sonrasi allah kerimm😋😂
 • 0
  scndfreedom 1 yıl önce
  bir kaç kilometre ötende ölen çocuklar varken (sözde) merhamet sahibi bagışlayıcı bir yaratıcı olsaydı bu olanlara bi dur derdi ve eğer gerçekten bir yaratıcı varsa bu beni daha çok üzer
 • 0
  sensuskoylu 1 yıl önce
  2500 lira maaş alan imamın 1300 lira maaş alan adama sabretmeyi öğretmesi kadar saçma bi din olduğu için
  0
  argobaz 1 yıl önce
  aga sen olayı yanlış anlamışsın ateistler hiç bir şeye inanmıyor. ama sen sadece islam dinine sallamışsın. hani islamda isteediğini bulamadıysan başka dinlere yönelseydin belki huzuru bulurdun orada.
  0
  sensuskoylu 1 yıl önce
  kardeşim ben hiçbi dine inanmıyorum. arkadaşın bahsettiğide dini islam olanlar neden ateis oldukları bende bi örnek verdim biraz düşünen insan aklı varsa eğer doğru dini seçer.
  0
  argobaz 1 yıl önce
  tengri biz menen kardeşim. huzur gök tanrıda
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  ya özentilikten ne hallere geldik. bir arkadaşım daha var göktanrıcıyım diye geziyor. türkçülük bu değil aq
  0
  argobaz 1 yıl önce
  lan mal moğolum ben moğol benim anam babam tüm akrabalarım gök tanrı inancına sahip. bilip bilmeden yaftalama hemen
  0
  serharrrd 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hükümet politikasını dini görüşüne bağlayabilmek büyük yetenek gerektirir tebrik ediyorum kardeşim... sarkazmdı yanlış anlaşılmasın. (ne herhangi bir dine inanıyorum ne de ateistim)
  0
  sensuskoylu 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ben düşündüklerimi söyledim kardeşim ve hükümetle alakası yok binlerce saçmalık var islamda örnekleri çok yani
 • 1
  kanik 1 yıl önce
  ben tanrı olsam 2 yaşında makatı yırtılarak tecavüz edilen çocukların acılarına göz yummazdım , bir sürü kitap gönderip milleti birbirine düşürmezdim, ahzab-37 ve tevbe-5 gibi ayetleri asla yollamazdım.
  0
  ayaklirap 1 yıl önce
  iki ayetin hangi olaylar sonrasında yazıya geçirildiğini biliyor muydun ? bence hayır . çünkü ateistler kur'an-ı kerim'i bizden iyi bildiğini iddia ederler ve bilmeyen insanlara karşı ayetlerden önceki ayetleri atıp eldeki ayeti hedef gösterirler.

  kaç senedir uğraşıyorum , hala aynı şeyler.
  -1
  umutcakmak 1 yıl önce
  hocam allah aşkına, bu tarz insanlara cevap vermek gerçekten büyük gaflet. yorulduğunuza değmiyor. deve ve hendek masalı gibi, boşa kürek...
 • 1
  yagmuradam 1 yıl önce
  allah varsa dağları kim yarattı??
  0
  cozbrozza 1 yıl önce
  hocam o cümle nasıl oldu öyle ya? her okuduğumda beyin error veriyor. yapmayın böyle kod karmaşaları.
 • 0
  binicinesil 1 yıl önce
  sen neye dayanarak müslümansın ?
 • 0
  3kereagza3kereburna 1 yıl önce
  beyler hepimiz şizofreniz aslında dünyada tek başımıza yaşıyoruz. kendi programladığımız dünyanın içinde şizofrenliğimizi kamufüle etmeye çalışıyoruz. tanrı biziz...
  0
  umutcakmak 1 yıl önce
  en son ne kokladın
 • 4
  tombalaci 1 yıl önce
  (bkz: reis yaradan sormayacak mı)
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  dünya üzerinde inanılan-tapılan tanrılara göre çok fazla kötülük barındıran dünya için tanrı kelimesi dünyaya yapılan en büyük ironidir diye düşünüyorum ve bu yüzden de ölüm döşeğine kadar ateist,ölüm döşeğinde dindar,öldükten sonrada hiçlikte olacağım.
  0
  biradam 1 yıl önce
  ölüm döşeğini göremeden ölmekte var
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  öldüğünü anladığın an zaten ölüm döşeğinde olmuş gibi oluyorsun tek fark döşek olmuyor :d
  -1
  biradam 1 yıl önce
  ölüm döşeği dediğin böyle çok hasta olmak elin ayağın tutmaz öleceğini hissetmektir öldüğün zaman felan değil
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  gibi oluyor dedim zaten yani ölümle burun burunasın farkındasın :d
 • 2
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  din konusundan pek anlamam fakat güzel bir konu olmuş bu
  beyler müslüman mıyım belki evet belki hayır ve burada kimseyi ilgilendirmez.
  anlaşamadığımız nokta şu din dogmatik bir formdur yani kuralları sorgulanamaz eğer inanıyorsan ve din sana namaz kıl diyorsa neden deme gibi bir lüksün yoktur. inanmıyorsan zaten kılmazsın fakat inan birine de neden kılıyorsun hiç düşündün mü diyemezsin. eğer dersen adam allah öyle emretmiş diye bir cevapla karşılaşırsın sonra da karşında einstein de olsa bu adam ne kadar cahil ne yaptığını sorgulamıyor yanıtını verirsin.kısaca beyler dini kurallar sorgulanamaz dogmatiktir.
 • 0
  zerolegolas 5 ay önce
  bakın şöyle bir şey olabilir.....
  kendi etrafımda gördüğüm olaylardan yola çıkarak söylüyorum yanlışlık olmasın.
  şimdi insanların bazı durumlara eli kolu yetmiyor....kadere karışmak bunlardan birisi....ne oluyor ????
  gücünün yetmediği konularda da allaha yalvarıyor....allahım şu işimi hallet benim gücüm kalmadı....yada allahım işimi gücümü rastgetir.....alahım memurluğu bana nasip et yada üniversiteyi bana nasip et....
  gibi...
  fakat etmiş olduğu dualar istediği gibi sonuçlanmayınca biraz daha soğuyor herşeyden...
  biraz daha...biraz daha derken ne oldu ?
  e zaten dualarımı duymuyorsa yok demektir anlamı çıkartıyor kendi içersinde....ateistliğe giriş 101 dersini almaya başlıyor...o derken bu derken sınıf atlıyor arkadaşımız...
  olay bu....

  bir diğer taraftan da aynı arkadaşımız televizyonda radyoda bazı kişilerin açıklamalarını duydukça ve izledikçe daha da soğuyor....
  katlandıkça katlanıyor bu işler....
  yoksa o araştırma işleri...yok darwin...evrim falan gördüğüm kadarıyla üzerine konan şeyler....


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...