9

kadınlar

bu yazıyı evrim kuran adlı yazarın, ot dergisindeki yazdığı bir yazıdan etkilenerek yazıyorum. yazı 14 mart kadınlar günü ve erkeklerin kadınlar karşısındaki durumunu anlatıyordu.

internet ortamında küçük bir araştırma ile yazının linkini buldum. siz de isterseniz bu linkten yazıyı okuyabilirsiniz.

kadınları el üstünde tutan bir ülkeyiz. (sözde) fakat işimize gelmediği zaman, elimizi kıracak kadar namert olabiliyoruz. kadınlarımızı o kadar seviyoruz ki, sevgiden ne yapacağımızı bilemiyoruz ve en son dövmekte ve türlü pislikler yapmakta karar kılıyoruz. ne kadar bedbaht durumda olduğumuzu bir allah bilir, bir de kadınlar.

mahkemelerimiz var birde. o kadar iyi mahkemelerdir, ki cinayet zanlısına kıyamayıp iyi hal indirimi yaparlar. yazık değil mi? kadın öldürdü diye hapislerde çürüyecek. neymiş efendim; kadının giydiği elbise tahrik unsuruymuş, bu yüzden de iyi hal indirimi yapılmalıymış. peki ben size soruyorum; karınıza aynı şeyi yapan kişiye de iyi hal indirimi de yapacak mısınız? (bu soruyu yazarken, hakimin karısını ateşe atmamda benim bedbahtlığım.)

bir de yeni bir nesil türedi, hiç karşılaştınız mı bilmiyorum. regl derler utanmadan. evet, evet utanmadan "regl mı oldun?" diye sorarlar kadınlarımıza. kadın o gün dertli bir günüde ve kederlenmiş. tabi adamda düşünceli olduğu için, "regl mı oldun?" diye soruyor. ne kadar normal değil mi! bu soru değil, bir serzeniş. hatta yakarış safhasına gelmiş durumda olan, toplumsal bir sorun. bir kadına regl mı oldun diye sorulmaz? sen hiç babanın "hanım neyin var bugün regl falan mı oldun?" dediğini duydun mu? bunu soran kişi, bunu sormanın meşru olduğunu sanıyorsa ve bu soruya bir kadın da meşruymuş gibi cevap veriyorsa eğer, toplumsal ahlakımızı yitirdik demektir. neyse suç kadınındır çok irdelemeyelim.

diğer bir sorunda, kadınlarımızı himen zarına göre ikiye ayırmamız. ben bunu yazarken bile, içimde bilmediğim bir utangaçlıkla boğuşurken, dışarıda bir veledi zina "kadın mısın yoksa kız mısın?" diye bir sual'den çekinmiyor. onun adı kadındır.kadın! bunu o eksik aklına sok, ki artık bir şeyler tamamlanmaya başlasın. bayan diyor bazıları. kim bayıyor arkadaş? bir de karı diyenler var, ki onları takmıyorum bile. dediklerini ciddiye alırsam, bende aynı ciddiyette yaşarım diye korkuyorum.

neyse siz çok şey yapmayın, kadın suçludur.
 • 0
  gerekvarmi 1 yıl önce
  kadına şiddetin her türlüsüne kesinlikle karşıyım ancak çoğu erkeğin kadınlar tarafından psikolojik şiddete maruz kaldığını da unutmamak gerekir.

  (pi: iki ucu boklu değnek)
  0
  ghostrider 1 yıl önce
  haklısın ama toplumumuz kadına hak ettiği değeri vermiyor. çok sinir bozucu.
  0
  gerekvarmi 1 yıl önce
  kesinlikle katılıyorum. ama nesil ilerledikçe kadınlar kendi ayaklarının üstünde durup tepki gösterebiliyorlar artık bu tür durumlarda. zamanla daha da artacağına inanıyorum ben.
  0
  ghostrider 1 yıl önce
  insallah öyle olur.
 • 0
  helianthus 1 yıl önce
  tüm yazıya katılıyor ve düşüncelerinizi önemsediğimi bildirmek istiyorum. bir noktada şöyle bir durum var ki bir kadına regl mi oldun demek utanılacak bir şey değildir. neticede regl biyolojik bir durumdur ve bir kadın nezle grip olduğundan daha sık regl olur. üstelik vücudu bu süreçten zaman zaman çok olumsuz yönde etkilenebilir. sorun olan şey erkeklerin, kadınların bir meseleyi büyüttüğünü düşündüğünde regl olayının arkasına sığınması. sanki ortada kızılacak bir şey yoktur sadece kadın regl olduğu için ottan boktan yere kızarmış gibi.
  0
  ghostrider 1 yıl önce
  senin dedigin daha aciklayici olmus. ben biraz karisik yazmisim. 😅
  0
  gerekvarmi 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bunu regl döneminde kadınların yaşadığı anlık psikolojik gelgitlerin genellenmesine bağlıyorum ben açıkçası. insanlarda her kadının regl döneminde aynı süreçten geçtiğine dair bir yanılgı var. sanki herkesin karakteri, kişiliği, vücudu, acı eşiği birmiş gibi; her kadının regl olduğunda diğer kadınlarla aynı davranmasını beklemek çok ahmakça.

  öte yandan dediğin gibi çoğu erkek kadının regl döneminde olmasını tartışmalarda manipüle ederek kendini haklı çıkacaracak kaçış noktaları yaratmakta kullanıyor. çok doğru bir noktaya dikkat çekmişsin.
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.