evrendeki ilk enerji nereden geldi?

  11
  dusunenfasulye 30.6.2020 02:50
  evet arkadaşlar. uzun zamandır kafamı kurcalayan bir soru bu?
  evrenin oluşumunun ilk başlangıcı olarak big bang olarak kabul ediyoruz. peki bu patlamadan onceki evrede enerji nereden geldi?
  tartışalım bakalım...
 • 1
  dreamer_on 30.6.2020 12:03
  cem yılmazın da dediği gibi enerji içimizde.
  1
  dusunenfasulye 1.7.2020 00:16
  enerji heryerde aslinda
 • 0
  tesla52 30.6.2020 15:58
  tanrıyı kabul etmemim 2 sebebi var. 1 insanın varoluş amacını açıklaması, 2 evrenin ortaya çıkışını açıklaması. bu soruya tanrıdan başka cevap veremiyoruz. nasıl bir teknoloji evrenin ortaya çıkışını açıklayabilirki, kaç yüzyıl sonra evrenin yoktan nasıl varolduğunu açıklayabiliriz. ya evren ezeli ve ebedidir, yada tanrı, ne yazık ki tanrı kulağa daha mantıklı geliyor.
  0
  dusunenfasulye 1.7.2020 00:23
  inanclarin en buyuk avantaji insanlarin cevaplayamadigi konuya cevap vermek bir cok insana cazip geliyor.. insan beyniyle aciklayamiyoruz fakat bazen tanri oyle istedi diyerek kacamak cevaplar veriyoruz.. ama berdigimiz bu kacamak cevaplar ya da bilimsel olarak cevap beremedigimiz sorular tanri nin var olmadigini kanitlamaz..
  0
  tesla52 1.7.2020 01:21
  ''tanrının var olmadığını kanıtlamaz'' kısmını yanlış yazmış olabilir misin?
  0
  dusunenfasulye 1.7.2020 01:28
  yok dogru yazdim :) anlam kaymasi mi oldu diye baktim da olmamis:)
  1
  tesla52 1.7.2020 01:41 ~ 01:43
  10 kere okudum bu paragrafta bi yanlışlık var :) cümlelerin ilk 2 si olumsuz 3.sü olumlu. illa beynimin seni kategorize etmek istemesinden de kaynaklanıyor olabilir çünki ateist misin müslüman mısın deist misin budist misin anlayamadım :)
  0
  dusunenfasulye 1.7.2020 04:58
  sabah sabah iyi guldum :)
  bence kategorize etmeye calisma.. bu yuzden insanlik cok zarar gordu.. yok bu sagci bu solcu.. bu beyaz tenli bu zenci.. bu turk bu kurt diyerek bile bizi yetistiren zihniyet bozuldu. onlar bozuldu ve bizde bozulduk.. cocuklarimiz da bozulacak.. birak herkesi oldugu gibi sevelim. hepimiiiiizzz kardesiiizzz :))

  bu arada muslumanim..
 • 0
  hurshit 30.6.2020 19:26
  bunun cevabı yok, olsa zaten dünya üzerinde 1 tane inançlı insan kalmazdı, dinler boşa çıkardı.
 • 0
  bizanskurdu 30.6.2020 20:58
  (pi: @kalcasever)'in totosundan.
 • 4
  hedap 1.7.2020 01:13 ~ 01:14
  normalde buna kuantum çalkalanmasi derler. yani kendi kendine oluşan gelen veya tetiklenen bir enerji. ama bunun kabul edilebilirliği kesin değildir.
  bir de yaratıcı derler. bizzat bir yaratıcı tarafından verilmiş ve yaşadığımız evrenin bugün ki hâlini almasını sağlayan ilk tetiklemenin, enerjinin sahibidir.
  ikisini karşılaştirirsak, ikisi de farklı çevrelerce farklı yorumlamalarin ortaya çıkışıni temsil ediyor. ikisinde de kesinlik yok.
  ama bir yaratıcı kavramı, diğer kuantum çalkalanmasi kavramına göre bana daha akılcı geliyor.
  burda zamanın ötesinde, evrenin öncesinde ve sonrasında var olan bir yaratıcı kavramı var.
  kuantum çalkalanmasi ise kısaca ilk enerjinin durup bir anda karar vermesinin mantıklı olabileceğini açıklamaya çalışıyor sadece.
  çünkü ilk enerji ortaya çıkmadan önce başka bir enerji olmak zorundadır. çünkü ilk enerji başka bir enerjinin olma olasılığını zorunlu kılar. ve o enerji, hiç bir şekilde karar verme yetkisi olmayan, hiç bir şekilde kararlı olmayan ve tamamen rastlantisal şekilde ortaya çıkan bir enerji olamaz. cansizliktan canlılığın var olmayacağı gibi, yokluktan da ilk enerji var olamaz. var olabilmek için ondan önce zorunlu olan bir enerjinin varlığına ihtiyaç duyar.
  bu durumda da zorunlu olması elzem olan enerjinin, ondan öncesinde olan bir enerjiye muhtaç olmasından yola çıkarsak ilk enerjinin, onu mümkün kılan bir enerjinin tetiklemesi ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
  bu da bizim analizimizle gözlemlenebilir ve deneysel olmayan ilk enerjinin ortaya çıkışının, ondan öncesinde de var olan, sonrasinda var olacak olan, bunun kararını verebilen ve yönetebilen, hiç bir şekilde rastlantısal olmayan bir enerji kavramının sadece yaratıcı kavramı ile açıklanabilecegini gösterir.
  1
  dusunenfasulye 1.7.2020 01:27
  mukemmel bir yorum.. agzina saglik..

  seni artik tartismalarinla degil bu yorumunla hatirlayacagim :))

  aslinda benimde almak istedigim cevap buydu. hep bir seylere itiraz etme ve kwndi dogrularimizi dayatma pesindeyiz. illa bilimsel aciklamasi olmasina gerek olmayan bir cok olgu varken bazi dinlerin yuzyillar oncesinde buna cevap verebildigini biliyoruz.
  1
  hedap 1.7.2020 12:13
  fasulyecim, burda beni kimin nasıl hatırladığı veya andığı inan hiç umrumda değil. bu yüzden bu şekilde hatırlayacağini söylemen nötr bir şey benim için.
  ayrıca ben bunu yazmadan önce ayniydim, yazdıktan sonra da aynı olacağım. düşüncelerin ve fikirlerin bir yorum ile değişmesin. başka bir yorumumu görüp tekrar fikir değiştirebilirsin çünkü.
  kafalarda oluşan çoğu rasyonel düşünce bazen başka dildedir senin için. bilirsin ama anlatamazsin. bu da böyle bir şey. gerçek her zaman ortada. yüzyıllar öncesinden verilmiş cevaplar var.
  1
  alkoritma59 2.7.2020 23:10
  yapma böyle puvo. ulan yorum yazamıyorum konuyla ilgili :))))
 • 1
  hedap 3.7.2020 23:17
  yapıyorum arada huyum kurusun :)(pi: @alkoritma59)