3

alkol kullanmak

alkol kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? yalnızca istanbul'da 2.5 m ayyaş bulunmakta. alkolün bireysel, toplumsal ve ekonomik açıdan birçok zararı bulunmakta. bu konu hakkında sizin de görüşlerinizi bekliyorum. ufak bir münazara olsun. benim düşüncemin tam tersini de düşünüyor olabilirsiniz. tartışmak için böyle bir başlık açtım :)
 • 0
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  alkok icimine karşi degilim ama bokunu cikarmadan icsinler. boyle 1-2 tane icilsin toplum huzuru bozulmasin
 • 0
  tombalaci 2 yıl önce
  eğlence yerlerinde, arkadaş ortamında vs aşırıya kaçılmadan içilir. ancak bazı durumlar vardır ki kesinlikle içilmemesi gerekir. örneğin araç kullanmak. bir sürü masum insan bu aptallık sebebiyle can veriyor.
 • 1
  elfgozlucuce 2 yıl önce
  elbette faydası olmayan zararı olan bi tüketim maddesi.kusura bakmayın ama şurası iyi diyebileceğim bi yanı yok.biliyosunuz ki sağlığa verdiği bi çok zararın dışında insan sarhoş olunca ne yaptığını bilmediğinde her şeyi yapma potansiyeli olan bi insana dönüştüğünü görüyoruz.
 • 1
  dortmundcocugu 2 yıl önce
  ben kendim de icmiyorum ama görüyorum ki içene saygi duymamak, toplumu kutuplastirmaya calisanlarin ulastigi payelerden birisi olmus. saat 10dan sonra alkol satisi yasak olmasi mesela. bu son derece abes bir kanun
 • 0
  anlamadimbabacim 2 yıl önce
  içmem içene içmemesini tavsiye ederim ama dışlamak yanlış kimse kimsenin son nefesini nasıl vereceğini bilmez neticede.
 • -4
  hellomyfriend 2 yıl önce ~ 2 yıl önce
  kardeşim eminim ki bu sözlükte benden iyi bu konu hakkında konuşacak pek kişi yoktur ki kimse benim kadar yakından o alkolleri görmemiştir. hayatlarında 1 kez içmemişlerdir,

  benim babam tekel bayii işletiyor bende küçüklükten beri her pazar cumartesi filan gider alışırdım.
  1. olarak türkiye alkol içindeki öz su arpa suyu vb üretiminle ilk 10 yada 20'de.
  şuan bir çok ülke bizden bira alıyor.
  buda senin ekonomik açıdan düştüğünü gösteren düşünceni yalanlıyor.
  bireysel zararı yoktur. alkol içmenin ne sigara gibi ciğere böbreğe zararı yoktur.

  bizim orada tekel bayii'de marmara diye bir lakaplı adam var adam 60 yaşında gösteriyor 86 yaşında her gün gelir efes şişesini alır 5 6 tane içer gider.

  eğer içen adam serseri değilse hiç bir zaman işyerinin orada kavga çıktığını görmedim ki işyeride zeytin burnu yani "zeytinburnu çocuğuyuz kime şekil yapıyonuz lan" olan kısımlardan yani serseri çok ama şimdiye kadar hiç kavga çıktığını görmedim.

  orada içen adamlar en delikanlı adamlar. bir tanesini dost edin her kavgana gelirler gerçi belli ki senin yaşın pek üst düzey değil onlarla arkadaşlık edecek kadar kafa yapın olduğunu düşünmüyorum. (aşağılamak maksadında söylemiyorum.)

  alkol bulunduran maddeler dini görüşler tarafından haram denilmiş ancak hatırlatmam gerekiyor arpa suyuna haram diyenler deve sidiğine helal diyor, neyse.

  alkol bir çok suç işleyecek insanların içtiğinde kafalarını rahatlatıp daha sakin olması iletilerini yollar beyine.

  ben bir kaç hadise dışında alkol alıpta kavgaya giden görmedim.
  bireysel derken herhangi bir sağlık sorununa yol açmıyor bira sonuçta arpa suyu lan bitki.
  toplumsal olarak zarar değil ki zararlarını say desem "kavga çıkarıyor" dersin ki onuda anlattım yukarıda. neyse toplumsal zararı yok aksine kargaşa yaratacak insanları yatıştırarak toplumsal sorunları bastırıyor yani zararı değil faydası var. ekonomik açıdan zararı bulunmuyor ki bira dış ülkeye satıldığı için ekonomik yararı var ülkemize ve ayrıca ekonomik açıdan ne gibi zararı olabilir ?

  adam bir şeyler verip aldığı için ekonomiye katkısı oluyor sen nasıl su alıyorsan aynı şey alkollü içeceklerde de geçerli.

  eğer diyorsan o kadar kaza oluyor alkol yüzünden alkolün üstünde içtikten sonra araba sürünüz demiyor.

  bu tamamen halkın cahilliği almanyada bulundum orada hiç alkollü araba süren görmedim
  2
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  kardeş yapma alkol karacigeri bitirir. kisinin dis gorunusunun saglikli olmasi organlarinin saglikli oldugu anlamina gelmez.
  4
  rookieee 2 yıl önce
  amk salağı arpa suyuna alkol katarsan haram olur
  gereken faydasını zaten günlük besinlerden karşılıyoz elma kabuğundaki alkol gibi biçok yerden
  ayrıca alkol esrar değil ki sakinleştirsin o anki duygularını üst düzeyde yaşarsın sinirliysen çok sinirli mutluysan çok mutlu o alkole değil kişiye bağlıdır
  bu boku içipte kendinizi kandırmayın neyse odur arkadaş bende içiyorum ama yararını zararını bilerek
 • 0
  pocari 2 yıl önce
  alkolün elbette zararları vardır. ama bence burada konu alkolü içmesini bilmek.

  alkol kullanmanın iki çeşit yolu vardır.

  ağız yoluyla içilir. arkadaş ortamında, sahilde vb. kendini bilecek kadar içersin. bu sayı bünyeye göre değişir.

  bir de götüyle içenler var. bunlar ortamda erkeklik yapıcam, en iyi ben içiciyim diyerek götü başı kaybedip milletin huzurunu kaçıran karakterlerdir. bu karakterler yüzünden de alkole ön yargı oluşuyor toplumda.

  aslında yaşadığın yerinde bunda etkisi var. mesela ben şu an edirne'de yaşıyorum. bir kere içip etrafa sataşan veya milleti rahatsız eden bir topluluk görmedim. doğru olan da bu bence.
 • 0
  tswayne 2 yıl önce
  alkol!

  sadece yerinde kullanılmalı. corona tavsiyemdir. ayrıca aile ortamında, dışarıda yada araç sürerken içilmemeli bence yada hemen öncesinde...

  ama arkadaş ortamında yeter miktarda içilse bir şey olmaz diye düşünüyorum.(ama yine de içmeyin.)
 • 0
  yondaimehokagesama 2 yıl önce
  saçmalamayın alkol özgürlüktür alkol gelişmişliktir alkole karışmayın sizi cahil yobaz gerikafalılar
 • 1
  dortmundcocugu 2 yıl önce
  bi süre ispanya'da yaşadim ve o zamanlar çok fazla iciyordum (istisnasiz her gun). agzimla degil -sizin tabirinizle- götümle içtiğim günler de oldu ama kimseyle kavga cikarmadim. ama iki bira icip millete saldiran da cok adam gordum. bu is karakterle alakalidir anlayin bunu.
  zararlarina gelecek olursak, bi önceki yorumumda icmedigimi belirtmistim cunku biraktim.cok fazla alkol tüketimi vücuttaki suyu emip organlari ve cildinizi kurutur. ve eger daha evvelden yatkinliginiz varsa böbrek tasi,kumu gibi sorunlara yol acar. ('ama böbrek tasi dusurene bira ic derler' diyecek olan gerzekler gelmesin pls, bilimsel aciklama yaptirtmayin gerenk yok) keza böbrekten 2 kez ameliyat olmus birisi olarak, alkol icmeyin diyebilirim. dogum sancisindan beter..
 • 0
  bekirinkaderi 2 yıl önce
  zararından söz edenler en yakın arkadaşı 1 yıl görmedikten sonra onunla rakı masasında buluşmamışlardır.alkol,diğer insanlara zarar verilmediği takdirde dünyadaki en güzel şeylerdendir.
 • 0
  vikingadami 2 yıl önce
  alkol güzeldir güzel olmasına da, eğer ki abartırsanız o güzellik sizin için daha çok bir azaptır açıkcası...

 • tartışma

  Birbirimizi aydınlatarak herseyi kolaylastıralım

  6 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sansar