15

allah'a şükretmeyi, atatürk'e de teşekkür etmeyi öğrenmek zorundayız.

kimi kendini entellektüel olarak adlandıranlar allah isimini zikretmenin yobazlık olduğunu, kimi de kendini hakiki müslüman olarak tanımlayan insanların atatürke yapılan herhangi bir övgüyü, teşekkürü dinsizlik olarak görmesi her iki tarafın da bölücü ve hoşgörüsüz olduğunu gösterir. ikisinin de birbirinden farkı yoktur aslında. bu görüşlerin sebebi ne peki? entellektüelin(!) batıyı, ilerlemeyi; hakiki(!) müslümanında müslüman olmayı yanlış yorumlaması yüzünden bu ülkede ayrımcılık, ötekileştirme çok fazla. bir kendinize gelin, kendinize tanımladığınız değerleri bir daha gözden geçirin. gerçek bir entellektüel okuyup araştırdığı için gerçeklerin farkındadır ama bu farkındalık ona kibir getirmez, bilgisini bir başkasını ezmek, dini değerleri kötülemek için kullanmaz. bir müslüman da, okuyup araştırarak dinin ona katmak istediği güzel ahlakı, hayata insan olmaya gönderildiğini anlar ve ülkesi için savaşmış bir liderin dini görüşünü değil ülkesi için yaptıklarını göz önüne alır. ayrıca atatürkün ateist olup olmaması sizi niye bu kadar ilgilendiriyor, ülkeyi kurtarmak için çabalamasına ufacık bir minnet dahi duyamıyorsan kusura bakma sen bu vatanı, verilmiş bunca şehidi görmezden geliyorsun demektir. ikisi arasında dengeyi sağlamalıyız, nutuğu okuyup ülkemizi milletimizin değerlerini; kuranı okuyup ahlakı, insan olmayı öğrenmemiz lazım. artık bu çatışmalardan sıkıldık, yeter!
 • 6
  sevde 6 ay önce
  ikisinde de zorundalık yoktur. dinde zorlama yokken atatürke teşekkür etmeye zorundalık demek zorbalık olur. ama saygı duyarsın iki tarafa da.
  1
  alalade 6 ay önce ~ 6 ay önce
  ben burada ne din ne de atatürkçülük adına konuşuyorum. toplumumuzun ihtiyacı olan bir düşünce yapısını anlatıyorum. zaten allaha duyduğun saygıdan dolayı şükredersin sana verdikleri için, bazı insanlar bunu yobazlık olarak algılayıp şükretmeyi bilmiyor müslümanım dediği halde. aynı şekilde atatürk konusunda da bu ülkenin kurtuluşu için yaptığı en ufak bir iyilik için bile teşekkür edebilmelisin, bazı insanlar da bunu dinsizlikmiş gibi görüyor. yani demem o ki bu ülkede fikirleri, dini inançlarımızı çok uçlarda yaşıyoruz, ya tam sevip ya tam nefret ediyoruz. ortasını bulmak ve iki tarafı da dengelememiz lazım bunun yolu da başlıkta dediğim noktadan geçiyor.
  0
  ferhattt 6 ay önce
  valla ara sıra sana hakvermiyorum değil.
  1
  sevde 6 ay önce
  bende ara sıra teşekkür etmiyorum değil.
 • 1
  bozuklimon 6 ay önce
  içimizdeki dindar görünümlü vatan hainleri olduğu müddetçe zor
  0
  alalade 6 ay önce
  aynı şekilde laik olduğunu iddia eden ama dine saygısı olmayan da çok puvo
 • 0
  reelsamurai 6 ay önce
  ben teşekkür etmek zorunda değilim
  1
  piiuv 6 ay önce
  aman kardeşim ne dedin öyle sen sakın düşünce özgürlüğünü kullanıpta fikrini beyan edeyim deme :) sevmek zorundasın(!)
  0
  alalade 6 ay önce
  teşekkür etmek eşittir sevmek değildir, çarpıtmazsan sevinirim. birinin kişiliğini beğenmiyor olabilirsin ama sana yaptığı en ufak bir iyilik için bile teşekkür edemiyorsan kusura bakma ama bu kibirden gelir. atatürkün dini inanışına değil, biraz vatanla ilgili yaptıklarına odaklansanız ya. böyle körü körüne nefret etmek size ne kazandırır?
  0
  piiuv 6 ay önce
  sen başlığa teşekkür etmeyi öğrenmek zorundasınız dersen bu iş olmaz kardeşim benim hayattaki önceliğim dinimdir senin ya da başkasının önceliği başkadır saygı duyarım istediği gibi sevsin saysın hatta tapsın beni ilgilendirmez lakin bazı şeyleri olmazsa olmaz gibi dayatmaktan vazgeçin :)
  1
  alalade 6 ay önce
  peki başlıkta allahın da ismi geçerken senin sadece atatürk kısmına odaklanman neyi gösteriyor? allahın ismini zikretmeyi yobazlık olarak nitelendirn bir kısım var, ben o konuya da değindim içerikte. biri dine olan samimiyetini diğeri de milletine olan samimiyetini gösteriyor. ayrıca demek istediğim bir insanın kişiliğine takılıp yaptığı işleri takdir etmemek, osmanlıda padişahların yeteneklerine yaptığı savaşa odaklanmak yerine haremde kaç tane cariyesi olduğuna odaklanmak gibi birşey. ona teşekkür etmeyi öğrenemezsek eğer sürekli nefret edersek yaptığı iyilikleri görmezden geliriz ve şuan toplumumuzda da olan büyük ayrışma ortaya çıkar. müslüman olup atatürkün adını anmaktan bu kadar korkmayalım, dinden çıkmıyoruz.
  0
  piiuv 6 ay önce
  puvom iyi niyetin için sana teşekkür ederim ama konunun hassas olması hasebiyle üstünde çok fazla durmak istemiyorum ama saygıdan ödün vermiyorum ihtilaftan ziyade ortak noktalarda ittifak etmek duasıyla :)
  1
  alalade 6 ay önce
  evet değilsin, sadece başlığa bakarak yorum yapmasanız keşke. içerikte ne anlatmak istediğime odaklansanız ya biraz.
 • 2
  hedap 6 ay önce ~ 6 ay önce
  gerçek ve temiz kalpli bir müslüman evet atatürk'e teşekkür etmek zorundadır.
  etmeyip, üstüne ona iftira atanlar allah'a samimiyetiyle değil, cennet kaygısı için inanan insanlardir. yani inancı göstermeliktir.
  tabi bu tür sapkın düşmanlıkların başında yine rıza nur geliyor. halk içinde bilinen ismiyle kadir mısıroğlu.
  rıza nur lozan heyetinden, daha sonra bir sebepten ingiltere'ye hicret ediyor, ahir ömrünü orda geçirirken boş durmuyor, oturuyor atatürk aleyhine cilt cilt kitap yazıyor, bunu biritish museum'a emenat ediyor, öldükten sonra yaynılansın diye. ingilizler de kitabı basıma hazır halde getirip mısıroğlu'na veriyor ne hikmetse... kadir mısıroğlu'nun 50 yıllır anlattığı herşey o kitaptan..
  mısıroğlu'nun ingiliz himayesinde çalıştığı açık. şimdi atatürk eğer ingiliz ajanı olsaydı, ingilizler kendi adamlarını deşifre mi ederdi, yoksa gizler miydi? düşmanını milletinin nezdinde itibarsızlaştırmak için kendi ajanı gibi lanse etmesi mantıklı değil mi?
  öyleyse şunu düşünmek lazım; atatürk ne yaptı da ingilizleri böyle delirtti ki, 70 yıldır o'nu kendi ajanları gibi göstererek intikam alıyorlar...
  sahte atatürkçüler ve düşmanları ortak çalışıyor ki, milleti atatürk'ün dinsiz veya islam düşmanı olduğuna inandırsınlar...
  atatürk benim gördüğüm kadarıyla, geçen yüzyılın islam coğrafyasındaki en büyük siyasi ve askeri dehasıydı.
  1
  piiuv 6 ay önce
  "gerçek ve temiz kalpli bir müslüman evet atatürk'e teşekkür etmek zorundadır." hangi ayet kardeş ?
  0
  hedap 6 ay önce
  "çünkü allah adaletli davrananlari sever. "
  yobazlarin sevip sevmemesi, işini liyakatiyla yapan insanların değerinden eksiltmez.
  0
  piiuv 6 ay önce
  evet haklısın işi güzel yapmak önemli "samimi ihlas, şerde dahi olsa neticesiz kalmaz." sonuçta.
  5
  hedap 6 ay önce ~ 6 ay önce
  önemli tâbi. öngörülü bir insan olabilmekte önemli.
  mesela atatürk sizin gibi yobazlarin geleceğini o günden öngörerek şöyle demiştir;
  atatürk, 29 ekim 1923’te kendisiyle görüşen fransız muhabiri maurice pernot’ya verdiği demeçte, yazarın sorusu üzerine şöyle demiştir:

  "türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. dinimize bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. şuura muhalif, terakkiye mani hiçbir şey ihtiva etmiyor. halbuki, türkiye’ye istiklalini veren bir asya milletinin içinde daha karışık, sun’i, itikadat-ı batıldan ibaret bir din daha vardır. fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince, tenevvür (aydınlanma) edeceklerdir. onlar ziyaya (ışığa) takarrüp (yaklaşma) edemezlerse kendilerini mahv ve mahkûm etmişler demektir. onları kurtaracağız."

  görülüyor ki atatürk saf, temiz ve sade bir din anlayışı istemektedir. islam dinine sonradan girmiş her türlü safsata, hurafe ve boş inançlara karşı akılcı bir din anlayışını benimsemiştir. bunun ilk adımını da kur’an-ı kerim’in milletin bütün fertleri tarafından okunup anlaşılabilmesini sağlamakla atmıştır. cumhuriyetin kuruluşundan iki yıl bile geçmeden 21 şubat 1925 tarihinde meclis’teki bütçe müzakereleri sırasında kur’an-ı kerim’in meal ve tefsirinin, hadis-i şerif tercümelerinin devlet imkánlarıyla yaptırılması için talimat vermiştir. "alıntı"

  sırf bu bile, teşekkür etmek için yeterli bir sebeptir.
  yobazlarin ilgi alanı dışında olan kur'an'ın halka inmesi, yobazlarin kökünün kuruması için atılan ilk adım olsa gerek, o günden bugüne düşmanlığınız, bu yüzdendir.
  0
  piiuv 6 ay önce
  "el hubbu fillah vel buğzu fillah" düsturundayız elhamdulillah.
  5
  hedap 6 ay önce
  piiuv 404 error
  0
  piiuv 6 ay önce
  onu anlaman için 404 fırın ekmek yemen aslanım uğraşma boşuna :)
  3
  hedap 6 ay önce
  tamam yobazcim. yeter ki daha fazla ezilme şu yorumlarınla. acıma duygumu kabartiyorsun. sen yine teşekkür etme. senlik bir durum yok burda sen çekilebilirsin. senin yasamana bile muhtaç değil ki teşekkürune muhtaç olsun bu düşünceler.
  0
  piiuv 6 ay önce
  eyvallah be kardeşim beni böyle "boş" işlerle uğraştırmayın bu sözlükte :) daha çok işimiz var ya huuu
  3
  alalade 6 ay önce
  yaptığı işleri doğru/yanlış diye eleştirmek başkadır, sırf dini inancı başkadır diye kişiselliğine bakarak yargılamak başkadır. birinden ne tamamen nefret etmek ne de kötü körüne bağlı olmak ikisine de karşıyım, bu sağlıksız bir bakış açısı çünkü.
  2
  hedap 6 ay önce
  anlatmak istediğim körü körüne bağlı olmak değil. tarihi bilmek, manipülasyonla tarihi kişiliklere düşman yetiştirenlere karşı gerçekleri söyleyebilmek.
  atatürk'ü putlastirilanlara da söylüyorum, ona karşı yobazlıkla düşmanlık yapanlara da.
 • 3
  esradeniz 6 ay önce
  güzel bir yazı olmuş
 • 1
  therosa 6 ay önce
  allah'a şükretmeyi, atatürk'e teşekkür etmeyi öğrenmek zorundayız?
  ülkemizin, toplumumuzun ihtiyaç duyduğu şey bu değildir hiçbir zaman da olmayacaktır.
  ben ateist bir insanı allah'a şükretmeye zorlayamam.
  ben mustafa kemal düşmanı bir insanı teşekkür etmeye zorlayamam.
  kimseyi zorlama yetkisi veyahut donanımına sahip bir birey değilim asla da olamam çünkü ben de onlar gibi bir bireyim.
  sadece herkes ne yapmak istiyorsa toplumu yaşanılabilir kılacak ve düzenini bozmayacak bir şekilde yapmalı.
  bir ateist müslümanın inancına karışmamalı, bir atatürkçü, atatürk düşmanını taşlamamalı. kimse ileri geri atıp tutamaz, herkesin bir sınırı ve sabrı var.
  0
  alalade 6 ay önce ~ 6 ay önce
  zorundayız kelimesini bu konunun bir gereklilik olduğunu düşündüğüm için yazdım. toplumumuzdaki belli bir kesiminin buna ihtiyaç duyduğunu hisssediyorum. burada müslüman olanlara ve büyük bir nefretle atatürke düşmanlık besleyenlere sesleniyorum. ateistleri kastettiğimi kim söyledi ki, müslüman olduğunu iddia eden ama allahın adını dahi anmaktan acizler için söyledim. ayrıca bir insan ateist olsa bile bir müslümanın dini konularda konuşmasını yobazlık olarak görmemeli. atatürk konusunda da demek istediğim buydu işte, evet nefret edene de aşırı sevene de saygı duymak zorundayız, benim değindiğim nokta, kafalarındaki bu aşırı nefret ve aşırı sevgi olgularına dikkat çekmek istedim, ikisi de bize hiçbirşey kazandırmaz. körü körüne nefret etmenin sağlıksız olduğuna değinmek istedim. yani özetleyeyim ateistleri işin içine katmadan yazdım bu yazıyı, müslümanların atatürke olan nefretini ve bazı entellektüel(!) kişilerin dini konuları gözardı ederek, dini; gelişmelerin önünde bir set olarak görmelerine değindim.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..