11
bugün yaşadığım bir suriyeli vak'ası anlatayım siz
fotoğraf çekmeye bostanlı günbatımı iskelesine gittim bugün. fotoğraf çekiyorum falan. oturdum bir taşa güneşi ve bir bitkiyi aynı kareye alırken bir anda 2 tane çocuk atladı arkaya kaldırdım kafayı poz veriyorlar. annelerine döndürdüm kafayı "eheheh arapça mı bilmem benzeri dilde bir şeyler söylüyorum" dedi. diğer 2 çocuk da atladı kameranın önüne. bende çektim fotoğrafı ses geldi, ses gelince çocuklar yanıma geldi bakmaya bende sinirli halde kaktım göstermeden ekranı kapadım yürüdüm gittim. arkamdan salak salak şeyler söyledi. zaten bulanık çekmiştim arkaplanda kalmıştı çocuklar bir boka yaradıkları yok, fotoğrafta kirlilik yani. cehalet böyle işte, zibilyon tane insan vardır ve yanlarında çocukları vardır o iskelenin orada, hiçbir çocuk da atlamaz. fotoğraf çekmeye çalışınca insanlar yan tarafa çekilir fotoğraf çekmemi bekler ve işaret etmemi "tamam" dememi bekler. böyle insanlar vardır. suriye ile türkiye arasındaki daha doğru izmir arasındaki farktır bu. bu yüzden suriyelileri sınır dışı etmeliyiz. kültürümüze zarar veriyorlar, insanların algısına, davranışlarına zarar veriyorlar.
 • 7
  yondaimehokagesama 10 ay önce
  makinayı çalmalarını bekledim😂😂😂
  1
  filozofunsakali 10 ay önce
  öyle bir hataya düşerlerse sınırı çok hızlı geçmeleri gerek aksi taktirde fena şekilde eşek cennetini boylatırım :d
  1
  oschemat 10 ay önce
  filozofunkini yedirirdim diyorsun yani 😂
  1
  filozofunsakali 10 ay önce
  böyle bir hata da yeme ihtimalleri var tabi :d
  1
  phoique 8 ay önce
  bende bekledim :d
 • 1
  desades 10 ay önce
  kültür örf ve anenelerimize hep zarar verdiler ama "onlar bizim din qardeşimiz moruq annamıyon mu?"
 • 0
  sutlu 10 ay önce
  sen bu beyni nerde çürüttün
 • 1
  geek 10 ay önce
  sen daha dur onlar seni kovacaklar nereye sınır dışı ediyorsun :d
 • 2
  magic 10 ay önce
  puvo mülteciler konusunda ciddi hatalar yapıldı. elbette bu duruma kayıtsız kalmak da gelecek nesillerin bizden nefret etmesini sağlayacak daha çok pulitzer fotoğraf ödülü görecekleri demekti. yani elimizi taşın altına sokmamız iyi bir şey ama üstlendiğimiz yük çok ağır. yapılması gereken dünyada kamuoyu oluşturmaktı. böylece halklar hükümetlerine baskı yapardı ve mülteci sorunu paylaşılıp azaltılırdı. şu an iş sadece bizde. bu durum ülkeyi çok kötü felaketlere sürükleyebilir ama en azından daha fazla kıyıya vurmuş çocuk fotoğrafı görmemekle kendimizi teselli edebiliriz
  1
  filozofunsakali 10 ay önce
  ciddi bir topun altına girdik, sadece zarar ettik. insanlık yapıldı sözde de daha çok zalimlik yaşandı. avrupa medeniyetine güvenen türkiye, mülteci tehdidi sayesinde para aldı. o paranın daha fazlasını yine biz kaybedeceğiz. cürmümüz değildi o kadar mülteci. o çocuklar avrupaya kaçarken ölmez elbet artık ama açlıktan sokaklarda yine ölür. her iki ucu boklu değnek.
  1
  magic 10 ay önce
  ne yazık ki öyle
  1
  carven 10 ay önce
  yav hadi aldın aç kapıları gitsinler avrupa da kimse açlıktan ölmez. ne yaliyorsun avrupanın götünu bırak gitsinler ama yapamaz işte o kadar çok açığı varki avrupa tehdit ediyor. bir adam uğruna ne güneşler batıyor
 • 1
  dmrdmr 10 ay önce
  tek sıkıntı fotoğraf makinenin önüne atlamalarıysa bırak atlasınlar. adı üstünde çocuklar.
  çocukta da kusur aranmaz.
  gelenek göreneklerimiz tabiki farklı biz onları görüp asimile olmayalım kâfî
  0
  filozofunsakali 10 ay önce
  elbet çocukta değil sorun da analarının bu kadar rahat olması problem.
 • 1
  gameover 10 ay önce
  bende bugün otobüste kavga ettim. çok yüzsüzler ya.
 • 1
  mavielma 8 ay önce
  sonuçta onlar çocuk evet ama tek sorun kameranın önüne atlamaları değil. burda sizde biliyorsunuz ki bizden daha çok imkanları var. üniversiteye giriş vs. ve ben bu durumdan tabiki rahatsızım. ayrıca bayramda veya başka bir zamanda ülkelerine gidip orda bir süre kalıyorlar daha sonra türkiye'ye geri dönüş yapıyorlar. burda da görüldüğü gibi ülkede keyif çatıyorlar resmen. hırsızlık yapıyorlar, türk kadınlara tecavüz ediyorlar, öldürüyorlar. ben gerçekten ülkemde, türkiyede suriye uyruklu insanları istemiyorum.
  0
  filozofunsakali 8 ay önce
  zaten çocuk olmaları problem değil, severim öyle hop diye kamerada beliren çocukları, gülen, neşeli hallerini fakat anneleri gelir "rahatsız etme/etmeyin abiyi" der vs. herkes mutludur, sorunsuzdur. bunların annesi o kadar rahat ki bana bir şeyler anlatıyor arkamda, çocuklara bakıp bakıp gülüp bir şeyler anlatıyor. hiçbir şeyi anlamam ve onların kahkaha atması rahatsız edilmenin en üst noktası bence. yoksa çocuk neşeli olmalıdır, eğlensin.
 • 1
  asosyaly 8 ay önce
  siktirsin gitsinler net.
 • 0
  untitledskull 8 ay önce ~ 8 ay önce
  saçmalık, bence fotoğrafçılığın en doğru hangi şartlarda icra edildiğini öğren, bildiğini düşünüyorsanda üstüne koy. ayrıca mülteci konusu da apayrı tamamen toplumumuzun bilinçlenmesi gereken bir konu. kimsenin haberi olmadan buralarda insanlara karşı doldurmak kolay. ülkenin tapusu senin mi kimi sınır dışı ediyosun aq demokrasiden devam et..
  0
  filozofunsakali 8 ay önce
  ülkenin tapusu bizim tabi. suriyeli'nin mi olacak? suriye'ye tatile giden suriyeli mi olurmuş? dünyadan bihabersin yorum yapıyorsun. otogarlara git bakayım, şehrin tenha yerlerine git bakayım hepsi suriyeli açlıktan kırılıyor. ülkesine dönüp oraya düzelteceklerine bizi de bozuyorlar. toplum evet bilinçlenmeli bu yüzden. onlara iyilik etmiyoruz anlayacağın. linç etmek için söylemiyorum toplumu doğrudan değiştirdiklerini ve bizi kötü etkilediklerini söylüyorum.
  1
  untitledskull 8 ay önce
  yani kusura bakma dostum senin yorumlarını da beğenen biriyim ama bu konuda fikir ayrılığına düştük sanırım. bu ülkenin toplum yapısını ne sanıyoruz ki böyle konuşuyoruz, onlara yüklediğin sıfatlar aslında yıllardır içerde yaşadığımız şeylerin dışa vurulmuş hali. hırsızlığı suriyeli yapınca haber oluyor, cem uzan yapınca hayran olunuyor, sapkınlığı suriyeli yapınca (doğal olarak) haber olur ama ensar vakfının yanındayız aynı zamanda da. demek istediğim biraz toplumun yapısına fanusumuzdan çıkıp bakalım. merak etme senin bahsettiğin o tenha sokak aralarında geçti çocukluğum, gençliğim. konuşulacak çok şey varda. bence konuyla alakalı daha çok okumalıyız.
  1
  filozofunsakali 8 ay önce
  teşekkür ederim, tabi fikir ayrılıkları olur farklı düşünüyoruz en nihayetinde. belkide biraz daha okumalıyız dediğin gibi. belkide konuya başka biri daha doğru yaklaşabilir ama ben düşünceme bağlıyım gibi hissediyorum, bu saatten sonra değişmez gibi.

 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1564 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..