2
aşçılıktan yetişen vezir
fatih sultan mehmed han birgün veziri mahmut paşa ile tebdili kıyafet geziyordu. pazar yerinde bir yeniçeri aşçısının her tarafa azar savurduğunu işitti ve sebebini merak ederek mahmut paşayı, bunun sebebini anlaması için aşçının yanına gönderdi. mahmut paşa adama yaklaşarak herkesi azarlamasının sebebini sordu.
adam anlatmaya başladı:
-sabahtan akşama kadar gezdim, dolaştım, bir okka et bulamadım ve yemek pişiremedim. nasıl geri döneceğimi düşünerek hırsımdan, hiddetimden uluorta azar ediyorum. ne yazık ki memleket işerine bakan yok. muhtesip kendi safasında. bu yüzden her ne ararsan bulunmuyor. bu işi bana verselerdi dünyayı gıda maddeleriyle doldururdum. herkes de ne aradığını bulurdu. fakat elden ne gelir?
mahmut paşa durumu padişaha anlattı. fatih de bu adamın adını kaydetti ve saraya dönünce onu görmek istediğini söyledi. hemen yeniçeri aşçısını getirdiler ve huzura soktular. padişah da onu muhtesipliğe (belediye başkanlığına) tayin ettiğini söyledi. adam hemen elini kolunu sıvayıp çalışmaya başladı. işi çok iyi idare etti ve istanbul’u kısa bir zaman içinde bolluğa kavuşturdu. onun bu muvaffakiyeti, doğru, dürüst bir adam olması yüzündendi. bunun neticesi olarak süratle ilerledi ve günün birinde vezir oldu. sonunda fatih onu sadrazamlığa tayin etti.
işte, gedik ahmed paşa adıyla meşhur olan tarihi şahsiyet odur. demek ki yalnız şikayet etmeyi değil, şikayetin sebeplerini de ortadan kaldırmayı bilen bir zat imiş. halbuki şikayet edenlerin çoğu yalnız şikayet etmeyi bilir, fakat işleri düzeltmek için çalışmazlar.
 • 0
  kadoban 1 yıl önce
  sorun odaklı çalışma olarak nitelendirilen mevzu


 • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...