7

laiklik ve devlet & sorunlar

sayın puiv'ler bildiğiniz üzere laiklik'in temel kuralları din ve devlet,işlerinin ayrı olması ve, her din'e eşit yaklaşmaktır peki madem laiklik bir devleti ilgilendiriyor o halde halkın neden laiklik ile bir alakası var ? laiklik "din ve devlet işlerinin ayrı olması" 'dır ama halk bir makam mevki değildir makamı mevkiyi var eden halk'tır laiklik neden halkı alakadar ediyor ? işte bukadar saçma ve akılsız bir düzen içerisinde yaşıyoruz.

- türkiyenin özet sorunları

* eğitim sistemi ( kaba tabir ile okuyan da aynı okumayan da)

*geçim sorunları ( asgarii ücertin çok düşük olması ve halkın kolay geçinememesi

*adalet sorunları ( anladımki bu ülkede adalet kavramı garibanlara işliyor)

*beyingöçleri ( en büyük sebebi 1. maddede yazdığım gibi eğitim sistemi'nin berbat oluşu.)

*teroristlerin cezaevlerinde bakılması ve rahat bir ortamda yaşama devam etmeleri

*sözde fetö'cüleri içeri atıyorlar lakin enerji ve tabii
kaynaklar bakanı fetö kolejinde okudu a'dan z'ye bütün o okullarda okuyan oraya para verenler masumundan suçlusuna içeride ama bakanımız paşamız reisimizin damadı hala serbest

*uyuşturucu kullanımı ( oldukça arttı ve buna bir kalıcı çözüm bulunulması gerekiyor)

işte bukadar sorunumuz varken hala yok bu ittifakmış yok şu evleniyormuş istikbalimiz belli değil burada hiç bir siyasi partiyi savunan bir metin yoktur aksine hepsinin nasıl zat'lar olduğunu teşkil eden bir metindir iyi puivler.

(not bukadar sorunun içinde hala yok laiklik elden gidiyor yok devlet ölüyor yok eylem yapalım gibi saçma salak konuşan kişiler var onlar zaten ayrı bir ahmak acaba devlet yok olduğunda kime isyan edip provoke edecekler)
 • 1
  noobsubay 1 yıl önce
  laiklik devleti ilgilendiriyor doğru ama şöyle ki devlette halkı ilgilendiriyor. sen eğer bu ikisini bir araya harmanlarsan eninde sonunda bu halka yansır ve makama mevkiye halk getiriyorsa bu ikisini birbirine karıştırman demek daha sonrasında halkın başına getireceği adamın kalitesinin düşük olması ve memleket için riskli olmasına sebep olur, tabi bu benim fikrim o ayrı. eğtim konusuna gelirsek orda hem fikiriz, bir memlekette ilim, irfan, sanat gelişirse bilinçli, parlak fikirli, kaliteli insanlar yetişmiş olur. bu eğitim ile olur doğal olarak buda memleketin gelişmesine ve başa geçirilen insanın tamamen bilinçli bir halk tarafından oy almasına sebep olur. şuan ki müfredat içler acısı emin ol. yeni yetişen neslin geleceğe dair planları ve güzel hedefleri olması için dünya ve türk tarihini fevkalade öğrenmesi gerekir. geçmişini bilmeyen geleceğini göremez unutmayın 🙏 bu camiada yeniyim fevkalade başık açmışsınız 🖐
  0
  stardogs 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  öncelikle güzel yanıtın için teşekkürlerimi bildiriyorum;
  mustafa kemal paşa askerin siyasete karışamayacağını karışırsa çok büyük krizlere yol açacağını söyledi ama
  kendisi tahtta olan pa-di-şah'ı indirerek devletin yönetimine el koydu bu nekadar doğru ? ikinci olarak da belirtmek isterimki yalan ve yanlış kaynaklar olduğu sürece gerçekleri öğrenmek çok zaman alacaktır eğer gerçekler öğretilmek istiyorsa okulda öğretilen kitaplarda övülen askeri paşa'nın kendi yazdığı kitaptan kaynak verilmemelidir.
  bugun youtube' platformuna baktığımda tarihçi yazar ilber ortaylı din hakkında şeyler konuşuyor ve bu gerçekten saçma, bir tarihçinin din işine girmesi içler acısı çünki onun görevi tarihtir din demişken bahsettiği din'in tarihle alakalı olduğunu söylecek bir kaçı tarih yönünden din'e bakmıyor sorulan soru aynı şu şekilde "çocuklara din dersi öğretilmeli mi ?" madem bunları bir tarihçi cevaplayacak diyanet işleri neden var ? bir öğretmenin ameliyata girip müdahale etmesi gibi bir durum söz konusu.
 • 0
  stardogs 1 yıl önce
  eğer adalet teşkil edilecekse bir başka tabir ile adalet ortamı inşa edilecekse öncelikle devlet içindekiler daha sonra'da vatandaşların içinde kargaşa çıkaranların içeri alınması gerekir sırf cezaevleri hapishane'ler sırf boş kalmasın diye delilsiz,kanıtsız,yargısız içeri atılanlar var (vatan haini,devletin arkasından iş çeviren batı köpekleri hariç)
  bunlara dur dememiz için öncelikle 100 sene önce yazılan ve dünyada neredeyse hiç bir yerde kullanılmayan gerek,
  eğitim sistemi,geçinme,adalet,diplomasi,siyaset gibi kavramlarda türkiyeye benzer yasalara sahip ülke yoktur lider olarak gördüğünüz sizin gibi etten kemikten olan birine koruma kanunu çıkarılması çok saçma madem bu adam dirayetli ve kudretli neden koruma kanunu alacak kadar aciz görünüyor ?
 • 0
  gameofthrones 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ne demişlerdi bize cahil insanlar lazım. eğitimin özeti için bu cümle yeter.

  laikliğe gelirsek bana görede din ve devlet işleri ayrı olmalı. zaten ayrı olmaması bu gün her şeyi özetliyor. bi zahmet fetvacılar kendilerine fetva hazırlasın önce.

  bide bana göre en önemli şey şu liyakat. abi işini bilmeyen insanlar iş başında. adeta sarsılıyoruz farkında değil kimse.

  evet devlet çökerse ve yok olursa bu kavramların bi önemi kalmaz. ama senle benlede bir şey olmuyor. üzgünüm halkımız bu günü için yaşıyor gelecek veya gelecek nesil umurlarında değil.
  0
  stardogs 1 yıl önce
  bence din ve devlet işleri ayrı olmamalı fetva konusuna gelirsek osmanlı döneminde fetvayı herkes veremezdi fetvayı veren şeyhül-islam verilen fetvayı bozabilecek makamda olanda kazasker'lerdi simdi gidipde bu hukumete fetva sağlarsan cezaevleri dolup taşar sende haklısın :)
 • siyaset ve tarih

  Bu bölümde , Siyaset ve tarih alanındaki görüşlerinizi paylaşabilir veya eleştirebilirsiniz.

  26 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  stardogs

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • 𝟏. 𝓔𝓵𝒆ş𝓽𝓲𝓻𝓲𝓻𝓴𝒆𝓷 𝓚𝓾̈𝒇𝓾̈𝓻𝓼𝓾̈𝔃 𝓫𝓲𝓻 ş𝒆𝓴𝓲𝓵𝓭𝒆 𝒆𝓵𝒆ş𝓽𝓲𝓻𝓶𝒆𝓴

  𝟐. 𝓣𝒆𝓻𝓸̈𝓻 𝓞̈𝓻𝓰𝓾̈𝓽𝓵𝒆𝓻𝓲𝓷𝓲 𝓢𝓪𝓿𝓾𝓷𝓶𝓪𝓶𝓪𝓴

  𝟑. ℬ𝓸̈𝓵𝓾̈𝓶 𝓐çı𝓴𝓵𝓪𝓶𝓪𝓼ı𝓷𝓪 𝓾𝔂𝓰𝓾𝓷 𝓸𝓵𝓶𝓪𝔂𝓪𝓷 𝓫𝓪ş𝓵ı𝓴𝓵𝓪𝓻 𝓼𝓲𝓵𝓲𝓷𝓲𝓻

  𝟒. ℋ𝒆𝓻 𝓱𝓪𝓷𝓰𝓲 𝓫𝓲𝓻 𝓭𝓲𝓷𝒆 𝓿𝒆𝔂𝓪 𝓘𝓻𝓴'𝓪 𝒆𝓽𝓷𝓲𝓴 𝓫𝓲𝓻 𝓴𝓸̈𝓴𝒆𝓷𝒆 𝓱𝓪𝓴𝓪𝓻𝒆𝓽 𝒆𝓽𝓶𝒆𝓶𝒆𝓴

  𝟓. ℬ𝓸̈𝓵𝓾̈𝓶𝓾̈ 𝓣𝓪𝓴𝓲𝓹 𝒆𝓽𝓶𝒆𝔂𝓲 𝓾𝓷𝓾𝓽𝓶𝓪𝔂ı𝓷!.

  𝟔. 𝓢𝓲𝔃𝒆 𝔂𝓪𝓹ı𝓵𝓪𝓷 𝓿𝒆 𝓼𝓲𝔃𝓲 𝓻𝓪𝓱𝓪𝓽𝓼ı𝔃 𝒆𝓭𝒆𝓷 𝓫𝓲𝓻 𝓭𝓪𝓿𝓻𝓪𝓷ış𝓽𝓪 𝓹𝓾𝓲𝓿 𝓶𝓸𝓭𝒆𝓻𝓪𝓽𝓸𝓻'𝓵𝒆𝓻𝓲𝓷𝒆 ş𝓲𝓴𝓪𝔂𝒆𝓽 𝒆𝓭𝓲𝓷.!

  en önemli kurallarımızdan biri'de (tck 125-131) maddelerine uymanızdır. uymadığınız takdir de hukuksal mücadele başlatılabilir.