evrenle ilgili ilginç sorunsallar? biraz beyin fırtınası.

  12
  fixedzero 15.2.2017 23:43
  bilim adamları evrenin büyük patlamadan beri genişlediğini, yavaş yavaş hız kaybettiğini, durduktan sonrada küçülmeye başlayacağını tahmine ediyorlar. bu bilgiye göre:

  - evrenin bir sonu olması gerekiyor. peki sonu nasıldır?
  - evrenin dışında ne var?
  - evren tamamen küçülüp ilk patlamanın olduğu boyuta geldiğinde ne olacak?

  ben birşey düşündüm. evrenin dışında öbür dünya dediğimiz ahiret olabilir. evrenin küçülüp yok olacağını ve insan hayatının öbür dünyaya geçebileceğini düşündüm. doğru yanlış diye savunmuyorum sadece bi fikir ürettim sizinde fikirlerinizi alalım. başka ilginç sorularınız varsa bekliyorum
 • 0
  ein 16.2.2017 05:36
  bence evren'in sonu yok. devamlı genişlediği için elimizdekinin bile sonunu bulamayacağız
 • 1
  ofludiyojen 16.2.2017 09:01
  bahsittiğin yavaşlama teorisi geçerliliğini kaybetti öncelikle. son yıllarda yapılan araştırmalar evrenin genişleme hızının giderek arttığını gösteriyor. newton' un hareket yasalarına göre bu mümkün değil. çünkü kuvvet olmadan hiç bir kütle ivmelenemez. işte bu durumda ortaya karanlık madde ve karanlık enerji kavramları çıkıyor. burda geçen karanlık ışıkla ve ya bu olguların renkleriyle ilgili değil. karanlık çünkü haklarında çok az şey biliyoruz ve şuanki teknolojiyle doğrudan gözlemleyemiyoruz. sadece bildiğimiz maddeler üzerindeki etkilerini ölçebiliyoruz kuvvet oluşturup ivmelendirme gibi.
  ikinci sorun ötesinde ne var? şunu bilmek gerekirki evrenin ötesinde ne olduğunu bilmemiz mümkün değil bunun nedeni şu kievrende görüş alanımız sınırlı olduğumuz noktayı merkez alan 14 milyar ışık yılı yarı çapa sahip bir küre düşünün. işte olay ufkumuz. bundan ötesini göremiyoruz inceleyemiyoruz bilemiyoruz. çünkü ışık evrenin oluşumundan beri ancak bu kadar yol alabildi. evrenin oluştuğu anda yola çıkan bir ışık demeti ancak 14 milyar ışık yılı yol katedebildi.
  3. sorunda ilk sebepten ötürü geçersiz. evren genişlemeyi sürdürüyor hemde hızlanarak