-4

hangi yoldan gitmeli php js mi bootstrap mı?

merhabalar aranıza az önce katıldım yaşım 21 kodlamaya hep merakım vardı.

2011 de metin2 oyunu için questler vs yazdığımı hatırlıyorum fakat ygs lys derken bu hazirana kadar tamamen kopmuştum ve tek hatırladıpım if ve else komutları :d.

haziran ayında hazır bir script bulup tasarımını ve kullanım alanını özelleştirerek bir site hazırladım hayırlısıyla 15 eylülde kullanıcılarıma sunacağım.

bende bu arada html css derslerini izleyerek %70 ine hakim olduğumu düşünüyorum tasarım konusunda bişeyler yapabilirm artık

şu sıralara bootstrap hakkında bilgim olsun diye (sitede kullandığım script onunla yazılmış) derslerini izliyorum fakat yanlış mı bir yol izliyorum daha önce php veya js mi öğrenmeliyim?

düşüncelerinizi ve tavsiye edebileceğiniz kaynakları yazarsanız sevinirim
 • 1
  rockefeller 1 yıl önce
  puvo başlıktaki sorduğun soruya göre hareket edersen yanlış yoldan gitmiş olursun. öncelikle şunu belirteyim, php ve bootstrap çok farklı şeylerdir. php server-side(sunucu tabanlı) bir script dildir. asp, asp.net' in karşılığı gibi düşünebilirsin. bootstrap ise tamamen ön yüz(front-end) geliştirme için css, javascript, html barındıran bir framework dur. mesela mobile web geliştirirken çok kolaylıklar sağlar. php daha çok back end geliştirmeler(örneğin veritabanına bağlanıp verileri listeleme), boostrap ise front-end(ön yüz tasarlama ve geliştirmeleri, html,css,javascript tasarımı) ile ilgilenir.
  programcılıkta dil önemli değildir. aslında dil senin bir aracındır. ihtiyaçlara göre dil seçimini yapabilirsin. öncelikle algoritmaları çok iyi öğrenmelisin ve daha sonra analitik düşünme yeteneğini ve programcılık mantığını geliştirmelisin. (çeşitli yazılım problemleri ile karşılaştıktça kendini geliştirmiş olacaksın).
  hangi yoldan gitmen konusunda kendin karar vermelisin. anladığım kadarıyla tasarıma daha çok yatkınlığın var. front-end tarafında ilerleyebilirsin. sana tavsiyem angular 2.0 ve typescript öğrenmeye çalış.
 • 0
  erkansivas35 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ilk önce html css bilmen hakim olman ve mantığını anlaman gerekli sonra biraz js sonra da backend tarafına geçip php, asp.net, gibi dilleri öğrenebilirsin

 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  145 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.