yazılımcı puvolar toplan

  5
  magic 26.8.2018 00:48 ~ 00:57
  bayadır yazılıma bir uçtan başlamak istiyorum, hatta bunun bölümünü okumayı düşündüm şimdiki bölümümün yanında, sonra faydalı olmayacağını düşünerek vazgeçtim. şimdiyse disiplinli bir şekilde dijital dünyaya bir yerden girmek istiyorum. ingilizcem fena değil, sayısal derslerle de sıkıntım yok. amacım da bilgisayarda işime yarayacak ufak tefek programları yazabilmek, oyun yazmak gibi bir amacım yok. ya da ileri doğru aklıma şimdiki bölümümle de ilgili projeler gelirse onları gerçekleştirmek. hobi olarak da arduinoyla uğraşmak istiyorum. şimdi puvolar, kodlama dilleri hakkında pek bilgim yok. şunu yapmak istiyorsan c öğren şunu yapmak istiyorsan python öğren diye anlatırsanız sevinirim. kaynak olarak da udemy düşündüm. ama şuradan daha iyi öğrenirsin, ya da udemyde şu iyidir derseniz güzel olur. lütfen konu hakkında gerçekten bilgisi olan puvolarım cevap versin, yazılımcı çok çünkü biliyorum
 • 0
  magic 26.8.2018 00:51
  (pi: @bizanskurdu) gel ciddi bi şey konuşcaz
  0
  ciddiyetsiz 26.8.2018 01:50
  (pi: @bizanskurdu) gel şuraaa
 • 0
  mryoda 26.8.2018 15:06
  selam puvo, şuanki bölümünün ne olduğunu bilmediğim için tam olarak yorum yapamıyorum bölümünü ve yapmak istediklerini anlatabilirsen daha detaylı yardımcı olabilirim. arduino tarafında hiç tecrübem yok standart kullanılan dili c/c++ kullanılarak geliştirilebiliyor:

  https://www.arduino.cc/en/Main/FAQ

  onun dışında python c# java gibi dillerinde arduino ile kullanılması için bazı projeler var:

  playground.arduino.cc/interfacing/python
  playground.arduino.cc/Interfacing/csharp
  playground.arduino.cc/Interfacing/java
  0
  magic 26.8.2018 15:50
  tıp okuyom puvo düşündüğüm projeler muhtemelen pc üzerinden olacak yani. python basit diyorlar ama uygulama yaparken falan c# daha mı işe yarar olur. hamgini öğrenmemei tavsiye edersin
  0
  mryoda 26.8.2018 16:06
  şöyle özetleyebilirim senin için, kendi görüşlerime dayalı çok kabataslak bir özet olur :

  - windows için desktop uygulama yapacaksan c#
  - mac için desktop geliştireceksen java
  - console uygulaması yeterli basit bir dil olsun dersen python

  - dili öğrenmek sorun değil, console da olsun web de desktopta her yerde de çalıştırayım dersen java
  - ben microsoft tabanlı çalışacağım, onların teknolojileri ve toollarıyla birlikte çalışmak istiyorum dersen c#
  - yazması öğrenmesi kolay olsun, console ve web uygulamaları yapayım desktop önceliğim diyorsan python

  - çok geniş bir communitysi olsun, arkasında dev şirketler open source projeler geliştirsin diyorsan java / python
  - öğrenmesi ve uygulaması kolay olsun diyorsan python, c#, java

  karar vermen gerekenleri daraltmak gerekirse:

  - hangi ortamda çalışacaksın?
  - ilerde kariyer haline getirecek misin?
  - ne tür projeler geliştireceksin?
  - ne kadar vakit ayırabileceksin?
  0
  magic 26.8.2018 16:26
  kendi kendime çalışacağım puvo kariyer de yapmayacağım, sağlık alanında projeler geliştirmeyi düşünüyorum ama internet sitesi kurup bilgilendirme falan da yapabilirim. vakit konusu sıkıntı biraz ama ben zaten buna hobi olarak başlayacağım boş vakitlerimde uğraşacağım yani. çok detaylı cevap vermişsin teşekkür ederim. ama console uygulama nedir onu anlayamadım.
  1
  mryoda 26.8.2018 16:30
  console derken kastım şu, cmd ekranı var ya hani ya da terminal ekranı heh işte o ekran. ortada bir gui olmayan yani graphical user interface bulunmayan masaüstü program olmayan uygulamalar.

  python bakabilirsin o zaman puvo, daha hızlı öğrenirsin daha hızlı bir şeyler yaparsın, ille masaüstü yapacağım dersen onu da yapabiliyor.
  0
  magic 26.8.2018 16:38
  haa anladım puvo. muhteşemsin. benim istediğim tam da o console programları işte. çünkü sadece kendi kullanımım için program yapmayı düşünüyorum grafik tasarım vs zerre estetik kaygısı olmayan biri için interface tasarlamak çok zor bir olay. benim ihtiyacım olan, arayıp bulamadığım mesela atıyorum hocanın sadece tahtada açtığı slaytı kopyalayacak bir uygulama yapmak, bunun gibi ufak tefek uygulamalar yapmak. belki bir web sitesi açmak. bi de dediğim gibi ilerde yapacağım projeler için altyapı olması. bir yerden başlamak istiyorum yani. pythondan başlayacağım muhtemelen. senin diğer başlığını da okudum da, kaynak olarak udemy’de bir kurs satın almak istiyorum. mustafa murat coşkun diye mi ne bi adam var onun kursunu satın alacağım muhtemelen. senin de önerebileceğin bir kaynak, ya da şöyle yaparsan daha iyi olur gibisinden tavsiyen varsa süper olur. dediğim gibi hobi olacak benim için ama öğrenme disiplinim olduğunu düşünüyorum.
  0
  mryoda 26.8.2018 17:25 ~ 17:26
  eskiden istihza vardı, netten onun pdf ini bulabilirsin python için. ingilizcen olduğundan dolayı kesinlikle kursları yabancı kaynaklardan almanı tavsiye ederim, gerçi söylediğin kişiyi bilmiyorum fakat popüler yabancı bir kurs pişman etmez diye düşünüyorum. ha birde aldığın kurs kapsamlı olursa, webe yönelik şeylerde barındırırsa, veritabanı işlemleri flask veya django falan, baya iyi olur.
  0
  magic 26.8.2018 17:37
  puvo şöyle ki, ingilizce anlıyorum evet hatta ingilizce okuyorum da bölümü, ama çalışırken yoruluyorum. ha çok fark eder dersen ingilizce alayım, ama yarım bırakmaktan çekinirim açıkçası