diyanet işleri başkanlığının kapatılması gerekir

  29
  yavuzsultanmehmet 18.2.2018 15:36
  faiz ile kerhane paraları ile finanse edilen imamlar ve camiler istemiyoruz. ayrıca burası laik bir ülke, camiler devletin kontrolünde olamaz olmamalı.

  halk kendi arasında para toplayıp camilere de imamlara da bakar.

  hepsine bakamıyor mu? o zaman o kadar camiye gerek yoktur, ihtiyaç ne kadarsa o kadarı kullanılır.

  osmanlı da böyleydi, anadolu selçukta da böyleydi. tc öncesi hiçbir devlette cami masraflarını ve imam masraflarını devlet karşılamamıştır.

  padişahlar bile yaptırdıkları camilerin masraflarını bizzat ceplerinden ödemişlerdir, devlet hazinesinden para alınmamıştır.
 • 5
  mrnoworry 18.2.2018 16:09 ~ 16:43
  en yumuşak dille söyleyeyim ki adnan ve kediciklerinin icraatlarını onaylamıyorum fakat son çıkışı çok doğruydu...
  ben din işlerinin toplumun sosyal yapısıyla döndürülebileceği kanaatindeyim. bu sebepten diyanet işleri başkanlığı fonksiyonuna ihtiyaç duyulmadığını düşünüyorum.
  ek olarak her tarafın imam hatipe çevrilmesinden ziyade, imam hatiplerin öncelikle nitelikli öğretmen ve öğrenciyle buluşturulması gerekiyor. kaldı ki bir araştırmaya göre imam hatipe gidenlerin çoğunun(%75) namaz kılmadığı gerçeği ortaya çıkmıştı. şaşırtıcı mı? hayır.
  1
  yavuzsultanmehmet 18.2.2018 16:21
  adnan hoca deme şuna ya ama katılıyorum dediklerine. adnan pezvengi diyebilirsin.
  0
  mrnoworry 18.2.2018 16:43
  adnan ve kedicikleri :)
 • 6
  binaenaleyh 18.2.2018 18:01
  eğer camilerin parası halktan çıkarsa din daha çok istismar edilir. sahte hocalar kapı kapı dolaşıp yardım ister,cebe indirir.devlet eliyle olması daha güvenli. ayrıca padişahlar zaten hayrat olarak yaptırıyor onu.kendisi öldükten sonra anılacağı ve kendine sevap kazandıran bir vesile olması için.teknik açıdan biraz zayıf bir yazı olduğunu düşünüyorum ama bu şahsi görüşümdür senin görüşüne de saygı duyarım.
  0
  tazekan 18.2.2018 18:36
  bundan daha çok istismar edileceğini düşünmüyorum. camiler siyasi propaganda yerine döndü.
  2
  binaenaleyh 18.2.2018 19:35 ~ 19:56
  camilerin siyasi propaganda yerine dönmesine niye şaşırıyorsun ki?şuan zaten din üzerinden siyaset yapılıyor ona şaşır. bunca insan siyasi lider değil dini önder seçiyor.
  ki sırf din düşmanlığı ya da islam düşmanlığı yüzünden bu kurumun kapatılmasını isteyenlere de şunu söylemek isterim .d.i.b'nı laik sistemi getiren m.kemal atatürk kurdu ve bunu yapmasının da bir çok nedeni vardı.bakınız:
  din ve devlet işlerinin ayrı tutulmasını sağlamak yani laikliği koruma altına almak.
  tarikat oluşumlarının önüne geçmek
  halkın din duygusunun sömürülmesini önlemek
  halka doğru dini bilgileri vererek yanlış din algılarının önüne geçmek.

  şimdiki d.i.b bu görevleri tamamıyla yerine getiriyor mu tartışılabilir.hatta üzerlerine vazife olmayan konularda bile çalışma yaptıklarını görüyoruz.ancak kaldırılması söz konusu dahi olmamalı ki uzun bir süre olacak gibi de görünmüyor.
 • 2
  ultim 18.2.2018 18:41
  başlığı okuyunca ateist sandım,meğersem düşünceli bir insanmışsın.
 • -1
  ibonunbiyigi 18.2.2018 18:48
  sana hararetle katılıyorum ama bunu getiren laik cehape zihniyetidir. dini kontrol etme adına dib kurulmuştur.
 • 1
  ulukayin 18.2.2018 18:48
  fetullahçı terör örgütü ( fetö ) ve türevleri olan tarikatları düşünerek diyebilirim ki, diyanet işleri başkanlığı hiç bir sebeple kapatılmamalı. devlet kontrolünde olan bir kurum ne olursa olsun devletin kontrol altına alınamayan oluşumlardan daha iyidir. diyanet kapansın da, insanlar ne olduğu belirsiz tarikatlare mi koşsunlar?
  0
  ibonunbiyigi 18.2.2018 18:53
  e zaten öyle :d 1.000 tane tarikat var hala. fetö gitti sadece.
  0
  ulukayin 18.2.2018 18:55
  düşün işte, diyanet gibi bir kurum olduğu halde iken insanlar tarikatlare koşuyorsa, diyanet kapatılırsa olacakları kestirebilmek mümkün değil.
  0
  redi 18.2.2018 20:47
  katılmıyorum. diyanet ile insanların cemaatlere koşması arasında bağlantı yok. dib günlük hayatımızda hiçbirimiz ile iletişim kuran bir kurum değil, sadece camiye namaz kılmaya gidiyoruz. cemaat olayı çok farklı.
  0
  ulukayin 19.2.2018 12:07
  işte eskiden en azından atatürk'ün kurduğu diyanet işleri başkanlığı öyle değilmiş. diyanet'in de vatandaşın da daha aktif olması gerekiyor.
  0
  mrnoworry 18.2.2018 23:01
  diyanetin olup olmamasıyla insanların tarikat cemaate koşması arasında bir bağlantı yok. kaldı ki bir çok imam, müezzin vs. cami görevlisi de belli gruplara bağlı...
 • 2
  magic 18.2.2018 18:48
  diyaneti kuranla laik sistemi kuran aynı kişi puvo. emin ol gerekli bir organ diyanet işleri. ama şu anda haddinden fazla para yiyorlar bu itibarı ancak kurumu kökünden değiştirip adını da değiştirerek kurtarırlar.
  0
  ibonunbiyigi 18.2.2018 18:52
  bugün bir caminin sadece maaş masrafı 10 bin lira. en küçük caminin.
 • 0
  zarfilemazruf 18.2.2018 19:52
  kapatılmasın ama bütçesi devlet hazinesinden karşılanmasın, bir tür meslek örgütü gibi takılmaya devam etsin, imamlar müezzinler vaizler dedeler gassallar gibi dinden ekmek yiyen ne kadar zevat varsa onların seçtiği bir başkanla yoluna devam etsin, önümüzdeki maçlara baksın, ramazanda "minibüste istemeden birine değdirdim orucum bozulur mu?" gibi sorulara karşı cevap anahtarı yayınlasın, yer yer siyaset üzerinde baskı yaratarak sosyal sınıflar piramidimizi "yöneticiler-din adamları-yargıçlar- askerler- mallar" düzlemine oturtsun ve hayat bayram olsun.
 • 1
  systemfailed 18.2.2018 20:37
  süper bir fikir bence
 • 0
  hayalperestgezgin 18.2.2018 22:22
  siz kapatın dediniz ya hükümet de der puiv halkı diyanet kapatılsın istiyor bizde onları dinleyelim der kapatır mk :) şuan öyle düşünüyorsunuz ama yarın bir gün yaş 60 olunca elde bastonlar cami türbe dolaşır durursunuz ):)):)
 • 0
  etrayon 19.2.2018 12:13
  harikasınız. yorumları okudum çoğunu. birbirine tezat durumlarda bile belki çok başka görüşlere sahipsiniz ama, o kadar güzel kendinizi anlatıp yorumlar yapmışsınız ki gerçekten herkesi tebrik ederim. düşüncenize saygınıza sağlık :)
 • 1
  yondaimehokagesama 19.2.2018 17:36
  diyanet işlerinin kurulması çok yerinde bir karardır.
  öyle halk kendi arasında ödesin diyip durmak olmaz.
  ödeme planı nasıl olacak?
  kaç kişi ne kadar para ödeyecek?
  fakir adamla zengin adam aynı parayı mı ödeyecek?
  farklı para ödeyecekseler de kıldıkları namaz aynı sonuçta neden farklı ödeyecekler?
  cemaat para ödemeyenleri nasıl tespit edecek?
  cami girişine artık turnike mi koyarsınız nasıl yaparsınız detaylı anlatmadan olmaz😂😂😂


  ya da tüm sistem iptal edilmeli.
  sonuçta bir ibadeti para karşılığında yaptırmanın dinde yeri nedir? bilenler açıklasın.
  ama benim bildiğim eskiden insanların meslekleri olurmaktaymış yani ibadetten para kazanma diye birşey söz konusu değilmiş.
  o zaman da oluşacak kaos da herkes bir cemaat peşine düşer ki bu da direk halkı sapıkların eline düşürmektir.

  o faiz ve kerhane vergileri şuan senin benim maaşımı da karşılıyor.bu cümleyi kuran insanın sadece imamlığa karşı olması değil bütün devletin ödediği maaşlı çalışanların maaşına karşı çıkması gerekir diye düşünüyorum ama maaşımızı hepimiz almaya devam ediyoruz.içki üretim geliri de cebimizde faiz de cebimizde kerhane vergisi de cebimizde.
  devlet bu işleri en azından sağlık kontrolleriyle denetim altında yapıyor.siz bu yerleri kapattığınız zaman insanlar bu alışkanlıklarını bırakmıyor ki.örneğin bir ülkede içki yasağı var diye içki içilmiyor anlamına gelmiyor.insanlar bir yolunu bulur sahte içkiden telef olur ama yine de içer.bu noktada baskı yapmak mı yoksa devlet eliyle sağlıklı içki üretip insanların zarar görmesine engel olmak mı daha iyi bir çözüm olur düşünmek gerekir.
  tabi gönlümüz hiç içilmemesi hiç zina yapılmamasından yanadır ama mevcut durum böyle ve buna uygun çözümler getirmek devletin sorumluluğudur.
  son söz olarak nasıl güzel daldan dala atlamışım diyip noktalıyorum
  0
  pacard 19.2.2018 18:01
  2. seçenek daha makul, tamamen iptal edilmeli. namaz kılmak isteyen gelsin camiye 3-5 kişi biri kıldırır işte. ölüleri de mahalleden biri yıkar, kimse yıkamıyorsa kadrolu gassal yıkar. ayrıca dediğin gibi herkes faizle maaş alıyor ama imam başka. imamın bunu söylemesi, itiraf etmesi ve hatta sisteme isyan etmesi gerekir. hepsi gözünü kapıyor.

  millet zaten her türlü cemaat peşine düşüyor. şu anda cemaate mensup olmayan bir ak partili veya sağ seçmen yok gibi bir şey. fetönün yok olması hiçbir şeyi değiştirmedi. ben bu yazıları yazarken birisi şeyhinin elini öpüp, cebindeki 200 doları verdi.
 • 0
  selimakif 19.2.2018 17:38
  türkiye'de, diyanetin kapatılması büyük bir hatadır.
  masum gibi evet ya doğru diyorsun denmeyi beklemeyin.
  vakti zamanında imamhatipler kapatıldı ne oldu? bknz.feto kolejlerine.
  vakti zamanında yeşilsermaye kapatıldı ne oldu? bknz.feto şirketlerine.
  kısaca.
  böyle bir ihtiyaç gerekli. osmanlı'dan örnek vermenizde saçma. o zaman bu kadar hain mi vardı.
 • 1
  pacard 19.2.2018 17:59
  dur mübarek daha imam hatipleri kapatamadık
 • 0
  sonsamuray 19.2.2018 18:19
  atatürk’ün açtırdığı o zamanki kurum dönemine en uygun koşullarda faaliyet gösteriyordu şu an da aynı irticacı bireyler türemiş durumda tabii ki kullanılan tek yöntem ve en etkilisi din. bana kalırsa diyanet işleri başkanlığı yerine türkiyedeki oranlarına göre insanlarına dinlerini en iyi şekilde anlatacak kişiler getirilmeli oranı belli bir şeyin altındaysa her kişiye biri atanamaz tabii ki ve ayriyeten dediğin gibi devlet ibadethane açmayı durdurmalı bu özelleştirilse daha iyi olacaktır. şu an yapılması gerekeni kaldırmadan olacak biçimde soruyorsan fonu azaltılmalı kadrosu değiştirilmeli
 • 0
  oziberg 23.2.2018 06:09
  çözümün ne ? alternatifin var mı? kapat deyince kapatılmıyor bişey ver alternatif ?
  camii medeniyettir bunuda söylemek istedim.