içerik eklemek için sisteme giriş yapabilirsiniz.


 • bugün 23 nisan

  Sahiden Bir Gecede Cahil Mi Kaldık?

  0 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  seymanur
 • hayatının her alanında kendisini geliştirmiş, durmaksızın yürümüş atatürk. yine buna ek olarak, bunca insanın ''din'' adı altında sömürülmesine izin vermemiş, kayıp giden bir ülkeyi ve içindeki insanları kurtarmış! okumalarını istemiş, zalimin zûlmüne esir etmemiş! öyle ki okuduğum bir makalede;

  ''harf devrimini yaptığında tür­ki­ye­’de arap harf­le­riy­le oku­ma yaz­ma bi­len­le­rin ora­nı, er­kek­ler­de yüz­de 7, ka­dın­lar­da bin­de 4'' olduğunu ve yine aynı zamanda, ''1928’de harf dev­ri­mi’n­den son­ra, ye­ni türk harf­le­ri ile hal­kı­mızın kı­sa sü­re­de okur- ya­zar ol­duğunu, 1935’te oku­ma yaz­ma ora­nı top­lam­da yüz­de 23 oranlarına ulaştığından'' bahsediyor.

   yine bununla  ilgili olarak ilber hocamızın anlattığı videolarda da;

  ''arap alfabesinin zor olduğunu ve küçük yaştaki çocukların, bunu öğrenmesinin de zor olacağından'' bahsediyor. ''zannediyorlar ki; 1928'den evvel onsekiz yaşına basmış herkes, gümbür gümbür osmanlıca öğreniyor. böyle bir şey yok, osmanlar, şimdiki kataloglar; yani; eski harfle yetişmiş insanlar, kayıt tutuyorlardı, son zamanlardaki düzeltmelere kadar komik kayıtlar var.''  bir sürü yanlış çevirilerin yapıldığını örnekleyerek veriyor ve ''çalışmazsan, başka dilleri bilmezsen, arapçan farsçan yetmezse, okuyamazsın. yeni tasnifler daha iyi okuyor, yirmi yaş küçük talebelerim daha hızlı okurken, benimle aynı yaşta olan eskiler okumakta zorlanıyorlar. öğrenmeyen insanlar daha çok şikâyet ediyor, öğren, hiçbir şikâyetin de kalmaz böylece.'' diyerek konuşmasını bitiriyor.

  atatürk aslında halkı cahilleştirmek için değil, daha fazla okusun diye gerçekleştiriyor harf devrimini. tarih; birkaç kulaktan dolma lafla öğrenilmez, televizyonda yayınlanan çarpıtılmış dizilerden öğrenilmez. yalnız okumak çare olur. 

  atatürk bize en büyük mirası bıraktı, cumhuriyet'i bıraktı! ona sahip çıkmak zorundayız, daha yaşanılır bir ülke olmak için, yeniden prangalanmamak için. okuyun, öğretin ve durmayın.