7
türkiye'nin doların yükselmesini durdurması imkansız
düşük ihtimalle iki yol vardır bu ekonominin ve ülkenin çökmemesi için:

1- trump'ın götünü yalamak.

2- türkiye'nin yüksek teknoloji üretip o teknolojiyi birkaç ay içerisinde ülke içinde kullanılmasını sağlayıp yurt dışına pazarlamasıdır. her halükarda 2 olmayacağı için birincinin ihtimali daha yüksek gözükse de ben böyle bir durum olacağını sanmıyorum.

şunu söylemeden edemeyeceğim. ekonominin çökmesindeki ana etken dışa bağımlı olmamızdan kaynaklanmaktadır. dışarıdan aşırı miktarda teknoloji aldığımız için tabi bir sürü şey alıyoruz ama en pahalısı teknolojidir. bunları üretmediğimiz ve o üreticilere ambargo uygulayarak kardeşim ülkeye fabrikanı kur yoksa satış yapamazsın demediğimiz için kısa yoldan ötv + kdv zammı yaparak vatandaşın elini ayağını -sikerek- bu ekonominin çökmesindeki ana etken hükumettir. kimse amerika'nın yaptığını düşünmesin. ekonomiden bir gram anlamam ama bunu görmeyecek kadar da aptal değilim. bu ülkenin %70'i salaktır bu gerçeği bileceğime keşke ölseydim. ama ama ama ama ama her şeye rağmen insanların bir şey yapması lazım. artık hani bu sağ sol yukarı aşağı mevzusu değil bu bildiğin sen ben mevzusu. 2017 yılının 1. ve 2. çeyreğinde dolar ilk kez yüzümüze tokat gibi vuracaktır bu açıktır. bunun olmaması için hızlıca bir planlanma yapılmalıdır. sigaraya, alkole, taşıt vergisini arttırarak sadece devlet hazinesini arttırırsın ve bu bir süre sonra durur çünkü vatandaşın cebindeki eksi bakiye eksi olmasının sınırına dayanacak ve vatandaş sikerim vergini deyip açlıktan ölmeyi bekleyecektir. bunu ben 20 yaşımda görüyorsam 40 yaşı üstü insanlar göremiyorsa o zaman hepsinin kafatasını sikeyim. ilk fırsatta gideceğim memleketimden.
 • -3
  hedap dün
  dostum sen kafayi yemissin.
  dibini siyir kalmasin günahtır.
  1
  filozofunsakali dün
  eh be kardeşim çok boş yapıyorsun, sen fişi çekip bir mağaraya falan gir hakikaten bomboşsun. yok yani sıfırsın gerçi sıfırın bile etkisi var senin yok o kadar boşsun.
  2
  hedap dün
  dostum daha 20 yaşında korpesin.
  çıkmış ülkenin yüzde 70 i salak diyorsun.
  bunu yazdigima dua et:)

  ekomiden gram anlamam deyip 1. 2. ceyrek laflari kullanip janjanli gozukme çabaları da pek bir afilli😀
  hedap tarafından dün düzenlenmiştir.
  1
  filozofunsakali dün
  hadi diyelim 30 ol hadi onuda geç 40 yaşında olgun ve bilge ol. canım ağabeyim. bak sol üst tarafta puiv logosu var sen bas oraya ana sayfaya git. gerçekten postlarımızın altına yorum yapmayalım birbirimizin, kalbini kırmak istemiyorum. düşün ki bu kırmamış halim.
  2
  hedap dün
  dostum ben başlık seçmem.
  önüme gelene yazarım.
  sen ulkenin yüzde 70 i salaktir tespitini yaparken neye dayanarak yaptin?
  yani yazi güzel baslamis on numara.
  niye her yazıda ülkenin yarisi şöyle, yarisi böyle.
  bikmadiniz mi olm ayrismaktan?
  yani böyle atarli giderli yazılarla enerjini atmak istiyorsun anliyorum ama, bi rahat birakin su ülkenin yüzde 100 unu.
  hem ilk firsatta gideceksen kasma bu kadar.
  kalacak olanlar bizleriz:)
  hedap tarafından dün düzenlenmiştir.
  1
  filozofunsakali dün
  bak bu % seni de beni de yakar. bilinçli bir hatta akıllı toplum bile değiliz. umursamıyorsun koy göte rahvan gitsin havasındasın. senin gibi milyonlar olduğunu düşünürsek buralara gelmemizdeki en büyük etken şimdi siz olmamış mı oluyorsunuz? cool olmaya çalışmakla bir şek olmak arasında fark var. tabi yaş meselesi kalmadı artık yaşın bir önemi olsaydı çok şey değişirdi memlekette.
  1
  hedap dün
  ben ticaretle uğraşıyorum.
  insanlarin en iyiye en ucuza ulasmasini sağlıyorum. ve devletime milletime bir fayda sağlıyorum.
  rahatim evet çünkü kendime yetecek kadar kazanıyorum.
  aylik bilmem kaç bin dolar maas alip icki sigara kari kiz ortamlarinda kat kat fazlasini yiyerek " bu ülkede yaşanmaz yiaa " diyenlerden değilim.
  bunun dışında allah yolunda devletim ve milletim için verecek en son canım var onu da savaşta ve barışta kendi topraklarımda vermeye her daim hazirim.
  diceksin ki bunlarla ülke kurtarilmaz.
  herkesin bi görevi var.
  bana düşen bu kadari.
  sen oku arastir gelistir üstüne düşeni yap önce ki; elinden geleni yapmış olmana rağmen birşeyleri duzeltemiyorsan ülkenin yüzde 70 ine salak deme hakkini elde edesin.
  sen daha yolun basindasin elini bir tasin altina bile koymadan ülkenin yuzde 70 ine salak diyorsun.
  önce sadece bunları bir düşün:)
  sonra senle ekonomi konusalim.
  1
  filozofunsakali dün
  insanların hepsi çalışıyor hepsi toprağı için canını vermeye hazır. bu herkes için aynı. bu seni beni farklı kılacak bir şey değil. ben %70'i aptal diyorum çünkü hepsi şikayetçi aynı zamanda hepsi umursamaz. çokta s*mde diyerek ilerleyen milyonlara iyi bir şey öğretmeye çalışmaktan yoruldum ulan 20 yaşındayım. benden belkide büyüksün hiçbir şeyi umursamıyorsun. gelip burada nasihat vermekten çok bilmişlik yapmaktan başka bir işin yok. senin gibi milyonlar olduktan sonra müstahak bu durumda olmamız. gelmiş pişmiş kelle gibi sırıtıyor. yazık.
  1
  hedap dün
  ne öğretmeye calistin mesela?
  20 yaşına kadar gelip ekonomiden gram anlamayacak durumda olan birinin bunlari bana soylemesini cok manidar buluyorum:)
  gram anlamadigi konuda bir insan karşısındaki (milyonlarca) kişiye ne öğrenebilir mesela?
  1
  filozofunsakali dün
  mesela şuan tartıştığımız konunun senin tarafından anladığın bir yanı yok. demek oluyor ki birçok insanla aynı konumdasın. yani bu postta bir şeyler göstermeye çalışmamın sizin için bir anlamı yok anlamıyorsunuz. dedim ya %70'i aptal diye. ben bir şeyler anlatıyorum anlamıyorsunuz. eh bu ülkenin katili zaten 40 yaş üstü kadın erkekler değil mi? neyse daha fazla bir şey yazmayacağım. çok şey anlatınca çok az şey anlıyorsunuz zaten.
  1
  hedap dün
  belliki burda anlama konusunda sıkıntı olduğunu düşündüğün yerleri açığa çıkarmanın vakti geldi:)
  evet yaziya hak veriyorum. on numara başlamış diye ovdumde zaten.
  ama sen bunu anlamayip, insanların yuzde 70 ine salak demene karşı çıktığımi da anlamadan hala beni seni anlamamakla itham ediyorsun.
  birde cikip beni yüzde 70 diye bahsettigin salak kesimin içine atiyorsun.
  bu yazida ne kadar hakli olursan ol, cikipta ulkenin yüzde 70 i salak diyemezsin:)
  ıster cok anlat ister az sabaha kadar yazisirim sikinti yok benim için
  ben insanlara anlatmaktan bikmam hiçbir zaman.
  birde ülkenin katili 40 yas üstü kadin ve erkekler tespiti.
  yapma dostum bunlari tespit diye yutturamazsin.
  ülkede 40 yas üstü terörist de var vatansever de var simdi sen cikip elinde hiçbir tez dayanak bilgi belge olmadan sallayip duruyorsun bak buna karşı çıkmaya calisiyorum ama sen habire kendi kalene gol atiyorsun:)
  hedap tarafından dün düzenlenmiştir.
  1
  atinbenidenizlere dün
  bende birseyler karalayacagim senin gibi bi ekonomist ile tartisamam ancak bi tuccar olarak soyleyecek bir iki kelamım var
 • -1
  ofsaytsizburak dün
  trump seçilmeden önce 3.1 civarındaydı o seçildikten sonra deli gibi fırladı. ne olur bilmiyorum numan kurtulmuş yakında düşer dedi bekleyip göreceğiz
  2
  filozofunsakali dün
  usta yani böyle durması bile yükselmesine bile gerek yok aşırı tehlikeli olduğunu düşünüyorum. bazı mağazalara bam diye geldi doların etkisi.
  3
  ofsaytsizburak dün
  teknolojik aletlere de fena fırladı. böyle gitmemesi lazım düşmesi lazım
 • -1
  bircocukabisi dün
  bilirkişimisin lan pezevenk, ekonomiden sorumlu bakan bile bu kadar düşünmüyodur bu işi, koy götüne işte yepyeni kardeşimizin dediği gibi: ekmek hala 1 lira..
  2
  filozofunsakali dün
  yepyeni kardeşimiz o lafın altında başka anlamlar gizleyerek söyledi ama neyse.
 • 2
  yepyeni dün
  yapılan köprüler ve binalar ile düşer. ama bok düşer.
 • 0
  atinbenidenizlere dün
  ekonomiden gram anlamadıgın bu yazıyla tescıllendı kardesım etme
  0
  filozofunsakali dün
  herkes ekonomist nede olsa değil mi? bize şimdi istatistiklerle açıla olur mu durumu. aslında refah içinde olduğumuzu falan anlat istersen dinliyoruz.
  0
  atinbenidenizlere dün
  ulkenin durumu gulluk gulustanlik degil ancak senin gösterdiğin nedenler vs. vs. bos kahvehane agzi bunun ile alakli icerik paylasmayi düşünüyorum "istatistikler" ile ancsk bu aksam sana ayiracak vaktim ve istahim uok
  0
  filozofunsakali dün
  memnuniyetle ve "iştahla" bekliyorum.
 • 1
  yondaimehokagesama dün
  ülkede üretimin olmayıp sürekli paranın yola köprüye inşaata yatırıldığını görmek için iktisad mezunu olmak gerekmiyor.değer üreteceksin ki paranın karşılığı olsun.ülkede şu iş dalı çok iyi para kırıyor dediğimiz dal yok herkes fakir.esnaf zor durumda çifçi zor durumda hayvancılık bitti elini nereye atsan elinde kalıyor.arge desen tübitağı görüyoruz.aselsanın güzel haberlerini alıyoruz ama seri üretim vs çok uzun yolu olan projeler onlarda.kısacası ülkenin ne kadar yerli şirketi varsa sattık ve yol köprü yaptık isthidam sağlamak yerine.
  1
  filozofunsakali dün
  şimdi gelir ve derler ki "sen ne bilecen onu benim garı bilir." aman dikkat et gardaş, puivde garip şeyler oluyor bu aralar.
  2
  yondaimehokagesama dün
  puive eğlencesine giriyorum zaten.birşey savunacak ya da tartışacak adam yok.fanatiklik yapmak için doğruluğu belli şeylere karşı çıkıyorlar hiç gerek yok.
 • 3
  ismail5412 dün
  vatandaşın eksiğini vatandaştan eksilterek karşılayan devlet gibi devlet..
  yazına belki katılabilirdim ama değil ülkenin %70'i, 70 kişiye bile kimse gerizekalı diyemez.
  2
  filozofunsakali dün
  böyle yorum yapın canımı yiyin, bu yazar gibi yapıcı eleştiri yapın.


 • türkiye

  Ülkedeki olaylar hakkında tartışma bölümü

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  incidengeldim

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...