5
bir ekonomik tetikçinin itirafları
okuduğum kitaplardan arasında, bana göre her bilinçli bireyin okuması gerekli seridir
 • 1
  puivundik 18 gün önce
  bir seriden çok daha fazlası
  1
  ofsaytsizburak 18 gün önce
  kesinlikle
 • 1
  breathsymphony 13 saat önce
  amerikalı ekonomist, john perkins'e ait farkındalık kazandıran yegane kitap, şöyle meşhur bir alıntı paylaşayım kitaptan;
  “kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. sonra onlara arabalarımızı satarız. sonra bankalarını satın alırız. o bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle. o ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. ayarlanan kredi “asla” o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer. enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır.

  aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton. bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır. toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. plan böyle işler. sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; “bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, birleşmiş millletler de bizim için oy verin! elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin!

  onları amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın…” sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir.”


  burayı okuyunca dehşete düşmüştüm çünkü çok tanıdık gelmişti, bilmem kaçıncı köprüleri yeni havaalanlarını düşününce hak vereceksiniz. ha bi de yol yaptı ama meselesi var. insan üzülüyor işte :/
  1
  ofsaytsizburak 12 saat önce
  tüm bunları yaparken insanları da televizyonlarla uyutuyolar işte. planları kusursuz ilerliyor
  1
  breathsymphony 12 saat önce
  evet işin kötüsü insanlar kanıyor bunlara, çok kolay onları uyutmak.
  0
  sscb3 12 saat önce
  ulke coktan batti demekki
  0
  breathsymphony 12 saat önce
  evet daha basit ifadeyle böyle denilebilir, mesela ben yaşadığım şehirden örnek vereyim dış görünüşü ve içerideki imkanları çok iyi olan büyük bir hastane yapıldı ve gittiler bunu ulaşımı çok zor olan bir yere yaptılar, ama içerideki hizmetin kalitesi mi değişti, hayır, doktorlar daha mı iyi ilgilendi hayır, üstelik bir çok imkan kullanılmıyor bile. hizmet değişmedikten sonra cidden yazan ifadeyle ortaya çıkan şey insanların işine yaramayan bir yığın beton.
  belirtmemişim yapılan hastane devlet hastanesi
  breathsymphony tarafından 12 saat önce düzenlenmiştir.
  0
  meqt 12 saat önce
  bizim ülke değil mi lan bunun bahsettiği :(
 • 1
  suluk 13 saat önce
  2 sene önce okumuştum cep boy on numara kitap
 • 1
  bircocukabisi 13 saat önce
  denemeye değer..


 • kitap

  Bazen yalnız kaldığınızda en büyük dostunuzdur kitaplar. Dili olmadan bir şeyler anlatan ve sizi olabildiğince yükseğe taşıyan yegane şeylerden biridir. Öneri, tanıtım ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Abone olmayı unutmayın!

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  doganturgut

  puivundik
 • karalama, aşağılama vs kesinlikle yasaktır.

  şahıslar, yorumlarve siyasi düşünceler hakkında küfür yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...