-2
moğulların ırkı
bence moğulların çoğunluğu çinli çünkü moğullar türk düşmanı olmuşlardır ve çinli kültürü yaygın..(benim düşüncem) sizce nasıl?
 • 0
  tombalaci 9 ay önce
  asıl adı "moğol" olan ırktır.
 • 0
  garavel 9 ay önce
  eğer moğollardan bahsediyorsan, moğollar çin'i de istila etti. moğol-türk mücadelesinden moğolların çinli olduğu sonucuna nasıl vardın anlamadım
 • 0
  oralet 9 ay önce
  ne çini sen her turk dusmanini cinli bellersen bizansta çinli ruslarda oyle mogol mogoldur turk turktur
 • 0
  gaddarus 9 ay önce
  (pi: @garavel) (pi: @oralet) ben kesin çinlidir demiyorum kültür ve savaş taktiklerinden çine benzediklerini düşünüyorum. .
  0
  tombalaci 9 ay önce
  kardeş çin, türk, moğol hepsi asya'da olduğu için etkileşim halinde olmaları normaldir.
  0
  gaddarus 9 ay önce
  araştırmalarıma göre ilk türklerin hakimiyeti altina giren moğollar ileriki dönemlerde çin hakimiyetine tamamen girmemesine rağmen çin kültürü ağır kalmış..
 • 0
  4tech 9 ay önce
  moğollar çinli olurmu be kardeşim :)
  moğolların ilk yurtları ile ilgili olarak ana kaynaklarda muhtelif bilgiler mevcuttur. “aslında tatarlar daha kuzeyde yaşarlarmış. yani mançurya bölgesinde. burası büyük bir düzlükmüş”. “tatarların oturdukları, doğup büyüdükleri yerler ziraata elverişli olmayan yerlerdir. onların ülkesinin uzunluğu ve eni yedi sekiz aylık bir yoldan fazladır. doğusunda hitay, batısında uygur, kuzeyinde kırgız ve selenga, güneyinde ise tangut ve tibet bulunur.” “tatarların dış memleketlere yayılmalarından önceki ilk yurtları malûm bir vadi idi (?) yani dünyanın şimali şarkındaki büyük ova idi. bunun boyu ve eni sekiz aylık seyahatti. memleketleri şark tarafından uygur türklerinin memleketine, kuzey tarafından salapgay (seber, sibirya) denilen memlekete, güneyden hindistan’a kadar uzanıyordu”.moğolların çoğunluğu şu anda çinde yaşıyor ancak moğolların çıktığı bölge çinden oldukça uzaktır.
  0
  gaddarus 9 ay önce
  ben çıkışını demiyorum geliştikleri zamanı ve sonrasını kast ediyorum çinlilerle anlaşıp türkleri yok etme politikası işlemişlerdir ve çinlilerle kültür alışverişi olmuştur ve çinli kültürü hakim olmuştur..
  0
  4tech 9 ay önce
  ırk karışıklığı her dönemde her millette olmuştur şimdi türklerin saf türk olduğunu düşünüyormusun sen mesela?
  0
  gaddarus 9 ay önce
  tabiki de hayır
  0
  4tech 9 ay önce
  ee yani,bunun yanı sıra şuna hiç ihtimal verdinmi türklerin ortadoğuya göç edip moğollara karşı başka milletlerle ittifak kurduğuna? ki zaten çubuk savaşının nedeni beyazıdın timur ile olan gerginliği buna bir kanıtdır.
  0
  gaddarus 9 ay önce
  benim en çok şaşırdığım moğolların yıllarca türkler hakimiyeti altında kalıp çin kültürünü benimsemesi olmuştur..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...