1
yabancı (bir albert camus kitabı)


edebi olarak yazılmışların en iyilerinden biri olduğunu kanaat getirdiğim fakat anlattığı düşünceye, bu düşünceyi cesurca ifade etmesine anlam veremediğim ve katılmadığım bir albert camus kitabı okudum.

bu kitabı albert camus'dan başkası yazmış olsaydı dikkat çekmeye çalışan, enterasan konularla okuyucuyu aldatma uğraşındaki bir ticari yazar olduğunu düşünürdüm. lakin konu albert camus olunca bambaşka bir boyut alıyor. çünkü camus yazdıklarını bittabi hayatına taşımış, yazdıklarının altındaki felsefeyi hiç bir tereddüte mahal vermeyecek şekilde açığa vurmuştur.

yabancı, albert camus'un kafasını kurcalayan en mühim ve ana soruya verdiği cevabıdır. yaşamın anlamı nedir? anlaşılan o ki ya cevaptan kaçma derdinde yazarımız yada yaşamın bir anlamının olmadığı gerçeğini yüzümüze vurmaya çalışıyor.

peki böyle bir düşünceyi ifade etmek fazla cesurca bir hareket değil mi? bu düşünce toplumu ve insanı bir boşluğa, anlamsız ve amaçsız bir dünyaya sürüklemez mi? bence insan yaşamın bir anlamı olduğuna inanmalı ve hatta gerekiyorsa bunun için kendini kandırmalıdır. yoksa yaşamak yaşamaktan öteye geçemez. bunun kime yararı var

zeki demirkubuz romanı yerli ve modern bir atmosferde sinemaya uyarlamıştır. (yazgı )
 • 1
  npsaytan 9 ay önce
  bir oturuşta okuduğum kitap gerçekten betimlemeleri çok iyi


 • yazmaca

  0 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  cyranodebergerac

 • güzelyazı defterinizi

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...