6
41 yaşında şehit düşen enver paşa
enver paşa, temmuz 1921’de mustafa kemal'e mektup yazıp, "sakarya muharebesi’nde başarılı olursan gelmeyeceğim, başarısız olursan memleketi kurtarmak için geleceğim" demişti. mustafa kemal paşa başarılı olunca da gelmekten vazgeçti.
türk-islam alemini birleştirme mücadelesine devam ederken tacikistan’da 41 yaşında şehit düştü. mustafa kemal, ölüm haberini alınca gözyaşı dökmüş ve "yiğit adamdı, gerisini tarihe bırakalım" demişti.
enver paşa, harbiye nazırı ve başkomutan vekili olarak sarıkamış’tan sorumlu tutulurken, mehmetçiğin destan yazdığı çanakkale zaferi’nde kendisinden hiç bahsedilmemişti.
dolu dolu yaşadığı ömrünün son macerası, günler sonra ölüm tutanağı haline getirilecek, sararmış bir kâğıda: "şehîd-i muhterem enver paşa hazretleri pek mukaddes ve yüksek bir maksad peşinde buhara'da belcivan vilâyeti'nin çegan isimli mahallinde kurban bayramı'nın ikinci günü olan 4 ağustos 1922'de, öğle vaktine yakın bir zamanda, temiz kanını toprağa akıta akıta, kahraman ve mert bir şekilde şehâdet rütbesine nâil olmuştur" diye yazılıp mühürlenecekti.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...