2
osmanlıyı süper güç sanmak
osmanlı konusunda insanların yanıldığı nokta şu. saray ile halk birbirine karıştırılıyor. koskoca osmanlı topraklarındaki yaşamı sadece saraydan ibaret sanıyorlar.

dikkat edin. ne zaman dünyada silahların değilde bilginin, kalemin gücü öne geçti osmanlı sona geldi. halk cahildi. iktidar cahil sürüyü yönetmekte zorlanmaz. tıpkı şuan olduğu gibi. yani her şey iktidarın yararına çalışıyordu.

bugün rektörün biri çıkıp cahil nesil lazım diyor. çünkü cahile ne dersen inanır. ekmeğini verirsin susar. olmadı nankörlük etme falan dersin.
 • 1
  infidel 9 ay önce
  sadece şanslıydı kuruluş aşamasında da gelişim aşamasında da hiç bir ciddi engelle karşılaşmadılar çünkü o dönemlerde ileri gelen büyük devletler diğerleriyle mücadele içerisindeydi..

  timur osmlıyı yok edebilirdi ama buna değmezdi, sonuç olarak kahramanlar birer birer yok oldu geriye free toprakları ele geçiren korkak osmanlı kaldı
 • 1
  mithrandir 9 ay önce
  osmanlı kurulduğu zaman avrupa kaos halindeydi. fransa ve almanya birbirine üstünlük kurmaya çalışıyordu ayrıca avusturya-macaristan imparatorluğu tüm balkan devletleriyle mücadele icerisindeydi. ancak bu değil ki osmanlı fırsattan istifade etti. zamanının en başarılı askeri taktiklerine ve savaş zekalarina sahipti.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...