13
fakirlerin isyan edip ayaklanmama nedeni

Bu tartışmaları görünce benim aklıma hep john steinbeck'in şu lafı geliyor:

"sosyalizm köklerini amerika'da bulamaz; çünkü fakirler kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir."

 • 3
  lethe 12 ay önce
  Kesinlikle yazdığın sözle benzer. Türkiye'deki fakirlerin ayaklanmama nedenleri birkaç tane.

  -Ekmek derdindeler. Evine ekmek götürmek için ağır şartlarda uzun süre çalışan bir insan ayaklanmayla uğraşmaz, maalesef durum böyle.
  -Sonradan kazanacaklarını sanabiliyorlar. Ancak o sınıfta yaşamaya mahkum edilmiş kimseler olduklarını farkında değiller.
  -Şükretmeleri. Hak etmediklerine, başkaları tarafından zorlandıklarına şükrediyorlar. Hani tarlada uğraşırsın diyelim. Ürün kurak geçti diye olmamıştır mesela az satış yapmışsındır şükredersin. Ama maalesef halkımız köleliklerine şükredecek durumdalar. Bu da siyasette cahil halka karşı dini kullanmanın iktidarda kalmadaki faydalarından birisi. Eğer şükredeceksen hakkını aramadan şükretmemek gerekiyor aslında. Çünkü bu kadar fakirleştirilmesinin sebebi kendisi değil. Onu buna zorlayan bir düzen var. Ölüme terk etseler "nefes alıyorum buna da şükür" kafasında yaşıyor bazıları.
  0
  keyiftuccari 11 ay önce
  +1
 • 3
  gavatgogol 12 ay önce
  Yeni düzenden sonra yapılacak paylaşımdan yine üçün birini alacaklarını bilmelerinden kaynaklanıyor da olabilir.kapitaller yıkılır başkaları zengin olur biz yine fakir kalırız beyler.birbirimizi kandırmanın alemi yok.
 • 1
  taylan1917 11 ay önce
  Halk yığınlarının milliyetçilik,din gibi kavramlarla beyinlerinin uyuşması sonucu gerçekleşmemiş devrim hareketi kanısındayım,tabiiki bu konuda devrimciler de eleştirilebilir,ancak sermaye sahibi burjuvazinin milliyetçilikle halkları birbirine kızdırması,din istismarıyla kitleleri uyuşturması. ve bu sayede oligarşik düzenini sürdürmesi temel sebebtir,eğer işçi proleteryanın bir parçası olduğunu bilmez ve yoksulluğunun tanrı vergisi olduğuna inandırılırsa kapital her zaman ilerler.
 • 4
  oxygen 11 ay önce
  2 farklı nedeni olduğu düşüncesindeyim.
  1) Benden daha ucuza çalışacak birini daima bulurlar ve ben işsiz kalırım.
  2) Ayaklanıp sistemi devirsek bile ben yine fakir kalırım.
  Bonus: Ben öldükten sonra sikmişim zengini fakiri.
  0
  keyiftuccari 11 ay önce
  Bonus :)
  2
  puiv2000 10 ay önce
  kardeşim yok be yanımızda 2 tane suriyeli çalışıyor. yemin ederim üzülüyorum aldığı paraya falan içimden zam yapmak geliyor ama o kadar zenginde değilim. adamlara yardımcı olmaya çalışıyorum sürekli dakika şaşmadan işleri bittiğinde gönderiyorum. fazladan çalışmaları gerektiği zaman ayrıca paralarını fazlasıyla veriyorum. valla çok acıyorum insan olarak her türlü imkanı sağlamaya çalışıyorum. peki ya sonunda noluyor ? çok iyi davrandığım için adam "bana ihtiyacı var ben olmassam zorlanacak" düşüncesiyle takılıyor. bu yüzden ilk madde her zaman geçerli değil bence.

  ek olarak: öğle arasında paraları gitmesin diye zorunluluğum olmadığı halde ofise çıkarıp kendim ne yiyorsam onlara da aynısnı veriyorum ve birlikte yiyoruz. ama inanki işçilerin (genelleme yapmak istemiyorum ama) çoğu nankör.
  puiv2000 tarafından 10 ay önce düzenlenmiştir.
 • 0
  exael 11 ay önce
  DİNNN
 • -2
  shit 11 ay önce
  BAAANNEEEE


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  223 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  garavel
  hellomyfriend
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...