4
satış elamanı olan var mı aramızda?
ustalar pazartesi veya salı bir mağazada satış elemanı olarak çalışacağım. elektronik bölümünde çalışacağım. satıştan pek anlamasam da elektronikten teknolojik aletlerden anlarım. satışı vs vs artırmam gerekiyormuş gibi şeyler söylediler bir nevi yarıştıracaklar çalışanları gibisinden prim için. konuya hakim olanlardan 3-5 tüyo alabilir miyim?
 • 1
  hellomyfriend 2 ay önce
  kardeşim ne kadar aynı kategoriye girer bilmiyorum ancak bende esnaf sayılırım daha doğrusu yardım ediyorum satış işlerinde vs.

  bir kaç arkadaşım teknoloji mağazalarında çalışıyor 'vatan' ve diğer teknosa filan.

  müşterileri ilk olarak kesinlikle sıkma bir şey hakkında 2 3 saat konuşma ve kısa özet cümleler kullan. müşteri çabuk sıkılabilir. resmi bir dil kullan ama abartma
  "evet sayın müşterimiz, bu cihaz üstün ve kudretli sony'de üretildi(!)" tarzında cümleler yerine
  "beyefendi bu cihazın kamerası ve hızı gerçekten iyi, diğer tüm ürünlerimiz gibi gayet kaliteli bir firmada üretildi" diyerek anlat.

  bazen gelen kişiler torunlarına vs almak için gelir bayram hediyesi yada doğum günü hediyesi olarak...
  o kişilere bilmem ne "bunun 8 gb 16 megapixel 23 inc ekranı" vs yerine "gayet hızlı, kamerası güzel çekim yapar ve ekranıda kullanışlı bir biçimde büyük" diyerek tanıt.

  teknolojiden anlayan gençlere ise samimi bir dil ile özelliklerinden bahset. hee bu arada bir satış taktiği olarak şunu söyleyeyim "siz gençler bu cihazların ne gibi özellikleri olduğunu biliyorsunuz" gibi onları bilgili bir kişi gibi gösterin ama fazla abartmayın. bu durumda onlara bir özgüven gelecek ve sizde kendinizi bu işlerde bilgili gösterdiğiniz için sizin dediklerinize uyup size uygun hareket ederler. bu durum genelde 'orta bilgili ama teknolojiye meraklı' gençlerde işe yarar. kesinlikle ne olursa olsun gülümseyerek anlat ama sırıtma. bir seçim yaptıkları zaman iyi günlerde kullanın de ve arkalarından dokundukları tüm ürünleri kontrol etme. onlara huzursuzluk verir. kasiyerle ve müdür ile çok iyi anlaş müdüre gerekli soruları kesinlikle sor. müdürün ve yetkili kişilerin gözüne gir ancak yağ çekme, samimi olarak.
  0
  filozofunsakali 2 ay önce
  eyvallah usta sosyal bir adam değilim o yüzden nasıl davranırım bilemiyorum insanlara resmi bir şekilde konuşarak yardımcı olabilirim sanırsam müşterilerin yaşına göre.
  1
  hellomyfriend 2 ay önce
  dostum sosyal bir insan değil isen neden bir satış elemanı olmaya çalışıyorsun? cidden senin için çok çok zor olacak. resmi bir dil ile komuş tavsiyemdir ama abartma. bu arada bok tadı kıvamında ki müşteri hizmetlerine ve seni aşağılayan badgörlslere alışman gerekli.
  0
  filozofunsakali 2 ay önce
  9 ay boyunca çalışmam lazımdı en iyi maaşı olan buydu yakında aynı zamanda o yüzden seçtim. birkaç hafta sonra alışacağım kanaatindeyim ama yinede bilemiyorum.
  2
  hellomyfriend 2 ay önce
  dostum senin için çok büyük bir fırsat olur kesinlikle sosyalleşmek gerekli. fazla gevşek olma bir kaç haftaya değil bir kaç günde alışırsın. sadece çekinme şeylerden. adama "güle güle kulllanın" dediğinde sana mal demez aksine mutlu olur. zaten bir kaç kez bunları söytledikten sonra alışıyorsun ve basit geliyor.
  0
  filozofunsakali 2 ay önce
  eyvallah usta içimi rahatlattın tavsiyelerine uyacağım


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  219 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  garavel
  hellomyfriend
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...