6
sosyal medya siteleri amacından sapı(tırılı)yor mu? (tartışma içeriği)

Sadece Türkiye'de değil genel bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sosyal sitelerin kullanım amacının dışında amaçlar güdülerek başka bir şeye çeviren insanlar olmasına rağmen sanatçı kişilikler hep suçu sosyal sitelere attı. Oysa Facebook'un ve diğerlerinin amacı arkadaşlarının nereleri gezip,gördüğü neler yaptığını "arkadaşlar" arasında birbirlerine göstererek iletişim ağı oluşturmaktı yada Twitter'ın karakter kısıtlaması yapılarak kısa ve öz fikirleri başka insanlara aktarmaktı ve gibileri. Şimdi Facebook 10 yaşındaki çocukların aşk acılarına çare olmaya çalışıyor,orta yaş bunalımına girmiş kişilerin genç kızları ekleyerek taciz etmesine yarıyor yada kişinin hiç görmediği birine gizli sırlarını anlatmasına ve bunun sonunda şantaj veya dolandırıcılıkla karşılaştığı bir yer oluyor.Daha doğrusu şehrin en karanlık sokaklarında kaybedecek bir şeyi olmayan insanların;kaybedecek şeyi olan insanlara bıçak çektiği bir yer haline geliyor sosyal medya ve başta Facebook. 

Peki Puiv yazarları ne düşünüyor?
 • 1
  garavel 9 ay önce
  Sosyal medya pek kullandığım söylenemez ancak gördüklerim kadarıyla size hak veriyorum.
 • 2
  geeksperm 9 ay önce
  Hocam puive bile karı kız avlamaya gelenler var tartışmalık konudan ziyade yürek yakıcı bir gerçek bu.
 • 5
  lethe 9 ay önce
  Facebook uzun zaman önce amacından saptı zaten. İlk açıldığında insanların tanıştıkları bir yerdi. Sonraları bu hale geldi. Şimdi anlattığın amacı da insanların şekillendirdiği bir şey olduğundan amaç sürekli değişim gösterebilir. Amacından sapma dendi mi zaten böyle anlaşılır dediğin gibi dolandırma veya taciz amacına sapmıyor. Taciz eden her yerde var zaten bunun için engelleme ve şikayet özelliği var. Dolandırıcılara yapacak bir şey yok insanların bilinçli kullanması gerekir. 10 yaşındaki çocuklar hakkında ise, bırakalım istediklerini yapsınlar, kimseye zararları yok :) Facebook rahatça kişinin kendi kullanım amacına göre kullanabildiği bir site.
  Twitter kullanmadığım için yorumum yok ama mesela Instagram, eskiden çektiğin fotoğrafları paylaştığın bir platformdu. Herhangi bir fotoğraf; doğa, sahil, gökyüzü. Şimdiyse selfie paylaşılan sosyal platform haline geldi. Hoş bir şey mi, değil. Ama kullanıcılar amacını anlamadan kullanmaya başlayınca böyle şekilleniyor siteler.
  Mesela Tumblr blog tuttuğun bir sitedir, her şeyde özgür bırakılmışsındır. Ancak şimdiki Instagram gibi kullananlar var. Mesela ilerde bu çok artarsa site o şekilde ünlenir ve eski kullanıcılar istedikleri içeriğe ulaşamaz olur. Bu da kötü bir şey.

  Herkes her siteyi kendi formatına göre kullansa daha güzel, her platformu selfieleri için kullanıyorlar. Ama onların kararı tabi. Ben böyle düşünüyorum.
  lethe tarafından 9 ay önce düzenlenmiştir.
  1
  filozofunsakali 9 ay önce
  Aslında sitelerin gelişmesi kullanıcısına bağlı doğru söylüyorsun,kullanıcı ne yaparsa site ona göre şekilleniyor ki milyonlara hitap edince iş değişiyor böyle bir hal alıyor iyi mi kötü mü kullanıcının nasıl kullandığı yada çevresinin nasıl kullandığıyla alakalı diye düşünüyorum her şey çok güzel gözüküyor ama dışarıdan.
 • 1
  kullanici 9 ay önce
  Doğru tespit. Amacından sapıyor zamanla, sapıklar, hırsızlar, her türlü dolandırıcılık filan artiyor. Reklam doluyor her taraf. Şu an bir çok platformda bunları görebiliriz. Amaçlarından sapmış durumda.
 • 0
  sadurra 9 ay önce
  Soruna cevap veriyorum. Saptırılıyor. Örneğini de veriyorum. Adamlar periscope'u çıkardılar ki canlı bir ortam oluşturmak için çıkardılar, bizimkiler naptılar? Canlı canlı bir kıza tecavüz ettiler. Sosyal medya bence çok mükemmel bir şey. Her anlamda gerçekten yararlı bir şey. Ama sen ateşi ocak yakmak için değil de insan yakmak için kullanırsan o ateş çevrede ki kişilere sıçramadan insanlar uzaklaşır yani. Bu tip sosyal platformlar sadece ''ateş''. Nasıl kullanırsan. Ama ''ya kötü kullananlar var'' diye de ateşi söndürmek de çok saçmadır. Sadece o insanlara ateşi iyi kullanmayı öğretirsin. Kötü kullanıyorsa zihniyet meselesidir. Ve biz bunları söylerken ''sosyal medyanın kara deliğinde'' söylüyoruz. Umulan odur ki her platform gibi bu ''kara deliği'' de sadece sikmek için kullanmazlar...
  sadurra tarafından 9 ay önce düzenlenmiştir.
 • 0
  sametoztekin 9 ay önce
  saptırma çok var birçok canlı yayın sitesinde kaçak lig tv yayınları yapılıyor ben aylık 80 tl verip maçı izliyorum ama onlarsa kaçak izliyor ve instagram'da dm özelliği bazı kadınlara sapıkların mesaj atarak taciz etmesini sağlıyor gerçekten de bu özellikler bu pis emeller için mi yapıldı tabii ki hayır biz kötüleştirdik biz dedim çünkü her insan sosyal medyayı düzgün kullanmıyor


 • tartışma

  Birbirimizi aydınlatarak herseyi kolaylastıralım

  0 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sansar

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...