8
greenpeace nedir? yaz mevsimi "trendi"
bu yazda tekrar greenpeace yazılı-logolu t-shirt,bileklik... giyecek birçok insan göreceğiz. tabi bu greenpeace nedir ne değildir bilmiyorlar bazıları ise sadece doğayı koruyan kişiler olarak biliyor bende bu konuda bilgilendirmek istiyorum birçok kişiyi.

greenpeace nedir?

greenpeace 1971 yılında kanadalı küçük bir grubun, amerika'nın kanada'da yaptığı nükleer denemelere karşı,nükleer deneme alanına gitmek üzere küçük bir balıkçı teknesiyle yola çıkmalarıyla ortaya çıktı. onların cesareti, inancı,doğa sevgileri ve barışçı kişilikleri birçok insanı heyecanlandırarak bir araya getirdi.

amaçları

greenpeace yani türkçe meali "yeşil barış" olan bu sivil örgütün isminden de anlaşılacağı gibi yeşili yani doğayı koruyup,doğayı büyük yıkımlardan korumak ve çözüm üretmektir. başka bir değişle insan saldırılarından korumaktır.

greenpeace nasıl çalışır?

tüm dünyada çeşitli doğa katliamlarını önlemek için her türlü hukuksal kaynağı kullanırlar ve olabildiğince çok insana bu durumu duyurarak onların da desteğini alıp bir kampanya başlatırlar. tamamen barışçıl yolla halletmeye çalışırlar.

peki bu kampanyalar nasıl seçilir?

greenpeace dünyayı tehdit eden en büyük çevre felaketlerini durdurmaya yönelik çalışmalar yürütür. küresel olarak belirlediği kampanya konuları; iklim değişikliği, okyanuslar, ormanlar, genetiği değiştirilmiş organizmalar, nükleer ve toksik maddelerdir. tabi bunların hepsine yetişemez haliyle. bilgi edinme sorunu ve maddi kaynak bu gönüllü işini bir hayli zorlar,zor şartlar altında yapılır bu tür iyi şeyler.

greenpeace türkiye'de ne kadar aktif rol oynuyor?

greenpeace gemisi türkiye'ye ilk kez 1992 yılında geldi. o ilk tanışma gününden bugüne kadar greenpeace, çalışmalarını toksik maddeler, toksik atık ticareti, enerji, denizler ve nükleer silahsızlanma konu başlıkları altında yürüttü. türkiye'de şuan 50 binden fazla destekçisi var maddi anlamda greenpeace'nin fakat bu yeterli mi? tabi ki değil. 70 milyonu aşan bir nüfusumuz var 50 bin berbat bir rakam.

türkiye'de neler başardı?

sadece yakın tarihimizdeki başarıları yazıyorum.

2015: ülke çapında yapılan çağrılar karşısında zeytin yasa tasarısı’nın gündemden düşmesiyle, “zeytini seviyorum” kampanyası başarıya ulaştı.

2014: soma’nın yırca köyünde kurulması planlanan kolin termik santrali’nin acele kamulaştırmasından sonra, çevresel etki değerlendirmesi’ne de yürütmeyi durdurma geldi.

2014: greenpeace’nin yaptigi arastirmalarla turkiye’de yasakli gdo’lu urunlerin %100 tespit edilemediği ortaya çıkarıldı. araştırma sonuçlarıyla hazırlanan rapora göre, tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı’na bağlı, türkiye akreditasyon kurumu, türkak’tan akredite laboratuvarların hiçbiri, türkiye’de izinli olmayan gdoların tespitini yapamıyor.

2014: zonguldak’ta gerçekleşen kömür eyleminin ardından, santralin çalışması durduruldu.

2014: greenpeace akdeniz’in yayımladığı ‘sessiz katil’ adlı yeni rapor, türkiye’de kömürlü termik santrallere bağlı hava kirliliğinin, trafik kazalarından daha fazla ölüme neden olduğunu ortaya koydu.

2014: greenpeace’in, cenal elektrik üretim a.ş’nin çanakkale karabiga’da kurmak istediği kömürlü termik santralin 'çevresel etki değerlendirmesi (çed) raporu olumlu' kararına karşı açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi.

2013: küresel ısınma ve enerji kampanyası altında kömürlu termik santrallere karşı verdiğimiz mücadelede efes pilsen’in de dahil oldugu anadolu grubu’nun sinop gerze’de yapmak istediği termik santral projesi gerze halkının desteği ve kimkorkar.org uzerinden toplanan 150 bin imza ile iptal edildi.

meraklısına tüm türkiye başarıları
 • 0
  dortmundcocugu 7 ay önce
  ofiste ve sahada baya bi süre calistigim kendi güzel, calisani güzel, destekcisi güzel bir ngo.
 • 0
  hellomyfriend 7 ay önce
  türkiye cumhurbaşkan'ının ""grin pis" dediği oluşum


 • karışık

  Karışık

  23 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  ilteris
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden koymak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...