0
allah yaratılmış mıdır? cevap

öncelikle bir kavramı açıklamalıyım; Zati

Zati kendinden olan demektir. Mesela ışık zatidir kaynağı güneştir ama karanlık zati değildir. Işığın yokluğunda oluşur. Sıcaklık zatidir, soğukluk ise sıcaklık olmadığı zaman oluştuğu için zati değildir.

Şimdi bir örnek vereyim. Elimize bir bardak suyu dökersek elimiz ıslanır. Ama okyanusa bir bardak su dökersek "okyanus ıslandı" diyebilir miyiz. Elbette hayır. Çünkü ıslaklık okyanusun Zati özelliğidir zaten.

Aynı şekilde Allah Halık tır, Yaratıcıdır ve bu onun Zati özelliği olduğu için Allah ın yaratıldığını söylemek, okyanusun ıslandığını söylemekle aynı şeydir, akıl karı değildir vesselam.


 • 0
  ofsnr31 12 ay önce
  KavrayaMadım
  1
  heisenberg12 12 ay önce
  Allah’ın zatına ait olan bir sıfat da; “VÜCUD”tur. Yani Allah; varlığı kendine ait olup, var olmak için başkasına muhtaç olmayandır.
  Dolayısıyla var olmak için başkasına muhtaç olan; “Allah” olamaz.
  Yani tanım itibarı ile Allah yaratılamaz. Allah Ezelidir(başlangıcı yoktur), Ebedidir(sonu yoktur).

  Allah ı kim yarattı sorusunu sormak şuna benzer;
  Kardeş benim Ahmet adında bir arkadaşım var hamile kendisi, sence kız mı doğuracak erkek mi ?

  burdaki örnekte anlaşıldığı gibi soru saçmadır. çünkü erkekler tanım itibarı ile hamile kalamazlar.

  işte aynen bunun gibi de Allah tanım itibarı ile yaratılmayan demektir.
  0
  ofsnr31 12 ay önce
  Youtube da bununla alakali bit video izlemiştim sözler birebir aynı orijinal ol biraz
  1
  heisenberg12 12 ay önce
  Kaynak Dr. Zakir Naik
  Açıklamaları çok güzel ve doyurucu olduğu için buraya yazıyorum. Burada amaç özgün olmak, orjinal olmak değil. Bu bilgilerden daha fazla insanın istifade etmesini sağlamak
 • 1
  cnphlvn 12 ay önce
  Panpa ben ateistim
  4
  heisenberg12 12 ay önce
  Allah hidayet nasip etsin kardeş
 • 2
  naddaaan 12 ay önce
  Millet aç aç !!!
 • 0
  forneusblack 12 ay önce
  Her şeyin başı su. Felsefenin bile
 • 0
  patateslipuding 12 ay önce
  Benim düşünceme göre insanların egoları sayesinde tanrı kavramı var olmuştur.
  İnsanlar başından beri yok olma korkusunu içinde barındırır. Bir gücün bizleri sonsuza dek yaşatacağı düşüncesi insanı mutlu eder. İnsanlar intikam ister, kendilerine göre kötü kimselerin bir şekilde cezalandırılmasını isterler. Cennet ve cehennem kavramı insanı mutlu eder. Başına gelen bir takım şeyleri bir şeye yıkmak isterler. Kader kavramı insanları mutlu eder. Açıklanamamış şeyleri bilmemek insanı ürkütür. Her şeyi yaratan bir güce inanmak insanı mutlu eder.
 • 0
  filozofunsakali 12 ay önce
  Bana kalırsa bir tanrı var ise çoktan ölmüştür. Bir tanrı yok ise her şeyin ötesinde tanrı rolü oynayan madde vardır. Eğer evrenin oluşumu bir tesadüf ise başka bir tesadüfle de yok olabilir. Eğer tanrı var ise zaten var değildir,doğmuştur (oluşmuş,yoktan var olmuştur yada ilktir (ilki açıklamam çok uzun ben daha tam açıklayamam ilki)). Direkt insanı ele alarak düşünmeyin evreni düşünerek ele alın.
 • -3
  albakim 12 ay önce
  Allah yoksa neyi inkar ediyonuz
  1
  filozofunsakali 12 ay önce
  Saçma,zaten tanrının olmadığını inkar ediyorlar işte "Tanrı yok." demeleri inkar etmelerinin kanıtı-vurgusu. İnsanlar neden bir fikri tamamen düşünmeden diğer bir fikri çürüteceğine inanarak söyler? Ne ara bu kadar basit oldunuz.
 • 0
  badwriter 12 ay önce
  O doğurmamıştır ve doğurulmamıştır; ayet açık ve nettir.
 • 0
  alik0 12 ay önce
  Ya salak salak konusmanin luzumu yok bu evrende tek yaratici vardir oda ALLAH tir konu kilit
 • 0
  ultimatom 12 ay önce
  ne saçma sorular ya ne salak salak sorular bunlar
 • 0
  racooss 11 ay önce
  Daha iyi anlamlandırmak gerekirse, Allah ebediyen vardır ve hiç bir şekilde yaratılmamıştır. Her şeyden önce de o vardır. Şimdi bunu açıklayalım. Allah ezelden beri nasıl oluyor? Aklım almıyor? diyebilirsiniz. Ancak, zaman da Allah ın yarattığıdır. Yani Allah sonradan zaman kavramını yaratmıştır. E ondan önce eğer zaman yoksa, şu zaman yaratıldı diyebilir miyiz? Hayır çünkü zaman diye bir şey yoktur. Şimdi aklımızda biraz tıkanıklık olabilir. Bunun sebebi de aklımızın da bir sınırı olması ve her şeyi düşünemeyeceğidir. Akıl en ilk zaman ve en son zaman gibi şeyleri de algılayamaz. Siz her şeyin sonunda ne olacağını düşünebiliyor musunuz? Öldükten sonra dünya hep böyle gidecek mi? Yok olacaksa bile ondan sonra ne olacak? milyarlarca yıl sonrasını ve daha sonrasını düşünün! Düşünemezsiniz. Çünkü sınır vardır.
 • 0
  kizilejder 11 ay önce
  Allah, Tanrı, Yehova, Amon Ra ve diğer binlercesi, insan beyninin korkan kısmı tarafından yaratılmıştır.
 • -1
  golkrali 11 ay önce
  Bak hocam bende inanan biriyim ama yeterince açıklayıcı bir paragraf değil bu. Işık zati ve kaynağı güneş diyorsun, güneş yaratılan bir varlık. Okyanusta aynı şekilde bir yaratıcıya sahip. Şöyle söyliyim inanmayan biri olsam inançsızlığımı ikiye katlardı bu yazdığın yazı. Bize verilen aklın sınırı var ve bu konu o sınırın ilerisinde.
  -1
  heisenberg12 11 ay önce
  Arkadaşım. Bu sadece bir örneklem. Okyanusun yaratıcısından bahsetmiyorum. Okyanusun ıslanmama özelliğinden bahsediyorum. Okyanus kendi içinde barındırdığı özelliklerinden dolayı nasıl ıslatılamayacaksa Allah da Zati özelliğinden dolayı yaratılmamıştır. "Herşeyi ıslatan okyanusu da birşey ıslatır" düşüncesinin saçmalığından yola çıkarak "herşeyi yaratan Allah ı da biri yaratmıştır" düşüncesinin yanlış olduğunu göstermeye çalıştım.
  0
  golkrali 11 ay önce
  Bu tarz tezler ne kadar faydalı olur bilemiyorum. Sen veya ben yani bizim gibi inananlar inançlarımız sayesinde Allah'ı yaratan yoktur diyoruz. Yani bunun tamamen kapsamlı ve açıklayıcı bir kanıtı ve ispatı yok bunun sende farkındasındır umarım.
 • 0
  turkiye 11 ay önce
  Bu kavramlar değişir belki de karanlık zatidir karanlığın yokluğunda ışık oluşur,ya da soğukluk zatidir yokluğunda sıcaklık oluşur olamaz mı olabilir


 • din ve bilim

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  heisenberg12

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...