12
atatürk'ün blitzkrieg taktiği
blitzkrieg taktiği, hızlı, ani ve manevralı saldırılarla, düşmanın düzenli bir savunma kurmasını engelleyip cephede hızlı bir şekilde yok etmektir. atatürk, ingiliz kuvvetlerinin suriye'deki osmanlı kuvvetlerine uygulamış olduğu bu stratejiyi dikkatli bir şekilde etüt ederek, kurtuluş savaşı'nın en önemli kısmını oluşturan büyük taarruz'da uygulamıştır. atatürk'ün büyük taaruz'da uyguladığı blitzkrieg saldırısı, kendisi tarafından değişime uğratılmıştır.
1. blitzkrieg taktiğinde ani ve manevralı saldırıları tanklar ve makineli tüfekli araçlar gibi ateşli araçlarla yapılır. ama atatürk ani ve manevralı saldırıları süvari güçleri ile yapmıştır. bunun için büyük taaruz, süvari sayesinde kazanılmış son meydan muharebesi'dir.
2. blitzkrieg taktiğinde ana amaç, düşman savunma kuramadan hızlı bir saldırıyla yok etmektir. ama atatürk büyük taaruz'da, yunan ordusu'na karşı blitzkrieg'ı kullandığında asıl amacı yunan ordusu'nu hızlı bir saldırı ile değil, kaçmasına mecbur ederek izmir'e kadar yunan ordusu'nu kaçıra kaçıra yutmaktı. bunun için atatürk büyük taaruz'da yunan ordusu'nu meydan içinde kuşatma yerine 3 cenahına saldırıp, kaçmaları için bilerek kuzey cenahlarını boş bırakmıştır. ve de başarılı da olmuştur. atatürk 330 kilometrelik alanda 200 bin kişilik yunan ordusu'nu kaçıra kaçıra yutmuştu.
 • 0
  oncugenclik 6 ay önce
  uğraş var bilgi var hele ki atam var şuku ....
 • 0
  orost 5 ay önce
  atam ya can can
 • 0
  yondaimehokagesama 5 ay önce
  harp sanatı önemli tabi
 • 0
  puivundik 5 ay önce
  zekanın en büyük örneğidir


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...