3
fantastik eserlere saçma diyen insanlar
tamamen aptaldır. gerekçeleri ise "çünkü gerçek değiller ve saçma fikirlerle dolduruyorlar insanların akılını o yüzden karşıyım." bu bir gerekçe değil mantıksız bir yaklaşım çünkü gerçek olmamalarının sebebi fantastik olması içeriğin. hayal ürünü olan harry potter, yüzüklerin efendisi, matrix, star wars ... gibi eserler gerçekten aptalca mı yani? bunlar şaheser. sevmezsin belki mesela benim star wars sevmediğim gibi ama aptalca diyemezsin hayal gücü aptalca bir şey değildir. evet star wars sevmiyorum şaşırmayın :d ama saçma değil çünkü fantastik. hatta şöyle düşünenler de var " tarihi ve kültürü bilmeyen bir nesil yetişiyor bunlar izleyerek." peki ne alakası var? bu tür eserleri sunanlarla ne alakası var kültürün ve tarihin? fantastik içeriklerle ne alakası var eğitimin sorgulanması? kültürün ve tarihin öğrenilememesini eğitim sistemine değil fantastik eserlere bağlıyorlar. insanlar sataşacak bir konu arıyor. yorum yapmak için yorum yapıyor. cevapları çok yanlış yerlerde arıyor. nasıl bir düşünce sistemine sahip insanlar var çözebilmiş değilim.

ah bu arada "insanların kendi doğruları var." tribine girmeyin böyle bir şey yok fantastik eserler gerçek değildir ve sırf gerçek olmadığı için saçma olduğu anlamına gelmiyor bir şeyin.bunun doğru veya yanlışla alakası yok aptalca bu. ayrıca bunu tartışabiliriz, karşıt görüşlüler varsa. (sakın öylesine tartışmak için yazmayın sadece gerçekten böyle düşünüyorsanız yazın.)
 • 0
  cyranodebergerac 1 ay önce
  fantastik eserler saçma mıdır, evet saçmadır. bu kötü olduğu manasına gelmez elbette. izleyicisine keyifli vakit geçirtir, aynı zamanda eğlencelidir. ben pek sevmesem de çok fazla talibi var.

  bence buradaki kıstas; tutarlılık. konu ne kadar absürt de olsa o absürdlük içerisinde mantıklı bir kurgıu oluşturmalı. yahu zaten fantastik deyip bütün düşsel olayları bir filmin içine doldurursan olmaz.

  diğer yönden sinema sadece senaryo ile yürümez, çok daha fazlası görüntüdür, tekniktir, kurgudur. yukarı da bahsettiğim şekilde içerisinde tutarsız, saçma bir hikaye barındırsa da bunlarla ön plana çıkabilir. örneğin yüzüklerin efendisi böyle bir filmdir.

  biraz daha farklı bir açıdan bakarsak belki iyi bir fantastik film yapmanın diğer türlü bir film yapmaktan çok daha zorlu bir şey olduğu da söylenebilir. sonuçta izleyici yabancı olduğu bir dünyaya alıştırmak ondan zevk almasını sağlamak kolay değil.

  yine de benim tercihim mantıklı bir zemine oturan, belki usturuplu fantastik olgular da içerebilir, filmler, yukarıda bahsettiğin matrix de daha çok bu kategoriye giriyor.
  1
  filozofunsakali 1 ay önce
  fantastik dünyanın içindeki kendine ait dünyanın mantığından yada tutarsızlığından bahsetmiyorum o ayrı bir konu. fantastik bir hikayenin-senaryonun gerçeklikle kıyaslanıp böyle bir sonuca gelinmesinden bahsediyorum. fantastik kelimesine ters bu düşünceler.
 • 0
  karakartal1903 1 ay önce
  tamamda çok kaptırmayın kendinizi ben öyle diyorum. tarih filmleride izle ama fantastik fazla izleme.
 • -2
  yondaimehokagesama 1 ay önce
  bilim kurgu ve fantastik ayrımını yapamayan bir "filozof"
  -1
  filozofunsakali 1 ay önce
  tabi hokege olmak her şeyi bilmek anlamına gelmiyor nedense bana danzo'yu hatırlatıyorsun, sonun danzo'ya benzemez umarım. bahsettiğin şey star wars veya matrix'in fantastik olmadığıysa biraz düşün derim hatta sen bir ayrım yap. bu filmler bilim-kurgu yanında fantastik kategorisine girmektedir.
  -2
  yondaimehokagesama 1 ay önce
  http://m.imdb.com/title/tt0133093/ burdan matrixin türüne bak sonra millete ayrım yapmayı öğret.


 • tartışma

  Birbirimizi aydınlatarak herseyi kolaylastıralım

  0 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sansar

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...