9
maalesef gerçekleri yirmime bastığımda anladım
4 gün önce yirmi yaşıma bastım ve birçok gerçek yüzüme vuruldu. nice senelere seslerini duyar gibiyim ama bu yazıyı okuduktan sonra keşke yirmine basmasaymışsın diyebilirsiniz.

en baştan başlayayım. yaş 11 mahalle takımda top koşturuyorum,okul futbol takımındayım, okulda satranç turnuvasında üçüncü olmuşum o yıl,gayet güzeldi. tabi bu senelerde taktir, teşekkürün gerçeğini veriyorlardı o yaşlardaydım tam. ben hiçbir şey alamamıştım bilirim o seneyi. öğretmenim ona rağmen ne yaptı ne etti teşekkür verdi bana ama hani bütün herkes almış teşekkürü-taktiri ve benim boynumda üçüncülük madalyası futbol takımında oynama cesareti o yaşta,bunları yapıp hiçbir matematik, tarih, fen bilgim yok derslerde rezalet hatta bu sisteme göre aptal sayılabilecek biriyim. o teşekkür belgesi olmasa aile fertlerinden her birinden "ne salak çocuk" damgası yerdim çünkü bir anlamı yok onlar için o üçüncülük, futbol takımında oynamam. bir tek annem bilirdi mesela mahalle takımında oynadığımı, o yazdırmıştı. babam duyduğunda beni çıkarmıştı takımdan, izin vermemişti "sonra" demişti. bilirsiniz sizlerde o "sonra" kelimesinin anlamını. mahalle takımına da belediyenin olduğu için para vermiyorduk beleşti yani.

aradan seneler geçer yaş 14-15 futbol oynamıyorum takımda anca sokakta, satranç ne kadar oynayabilirim bilinmez, tek bildiğim şey dayım sağ olsun bilgisayarın gerekse fiziksel yapısını gerekse nasıl kullanıldığını neler yapılacağını öğretmişti. bir tek bilgisayar bilgim var biraz başlangıç seviyesinde. o yılda lise seçme zamanı gelmişti, aklımda ya spor lisesi ya da bilgisayar bölümü olan bir meslek lisesi ki her türlü girebileceğim bir diploma puanım var bu yerlere. sbs puanım yerlerde,dedim ya berbattır derslerim. tabi bu istediğim iki liseye de giremedim. çünkü babam sen üniversite okuyacaksın deyip düz liseye yolladı. okulda şehrin bütün iti,kopuğu var. nasıl okunur burada? 4 sene boktan sistemin boktan derslerine mecburen girdikten sonra üniversite sınavına girdim ve kazanamadım.

ardından bu boş geçecek olan 1 senenin varlığını sezdim, diğer sınava kadar bir iş bulayım hemde sınava çalışayım dedim. ha bu arada kişilik olarak ailede asosyal sanılıyorum. senelerdir beni bilgisayar başında oyun manyağı olarak bilirler. halbuki benim sosyal aktivitem kesildi. biri eve gelince derki bana " oğlum çık gez içeride ne var?" babamda derki " hiç! söylüyoruz çık diye angut gibi oturuyor evde bilgisayar başında." tabi bir tek bu misafir varken babam bunu söyler. yoksa ben evden çıkmayayım ister. zamanında çok şey yapmak istedim izin vermediler. neyse ben iş bulayım dedim pat kardeşimi koleje yazdırdılar ve benim çalışmama izin vermediler neden biliyor musunuz? çünkü kardeşimi her gün okula götürüp getirmekle sorumlu oldum bir anda, o koca 1 yıl kardeşimin okula götürüp getirmekle geçti. ve tekrar o saçma üniversite sınavına girdim bu sene ve nafile. biliyorum ki kazanamayacağım.

en sonda yirmime bastım ve ne fark ettim biliyor musunuz? kendi paramı kazanamayacak kadar vasıfsızım. yeteneğim yok, sistemin yere tükürdüklerinden biriyim,sadece lise mezunuyum. profesyonel denilebilecek düzeyde vasıfsız biriyim. yapacak hiçbir şeyim yok. 2 gram yeteneğim eridi gitti. tek çare üniversite kazanmaktı ama benim üniversiteyi kazanacak potansiyelim yoktu nedeniyse derslerde başarılı değildim, başarılı olduğum yer farklıydı. ve şuan bir hiçim. hata hiç kelimesi bende vücut bulmuş. ne yapacağımı bilmemekle birlikte askerlik bir çözüm olabilir. tabi ona da baskı kurup uzat derler. elimde bir hiç var neyse bana nice senelere.
 • -8
  bircocukabisi 6 ay önce
  okuyana kadar 30 yaşına girerim amk..
  3
  filozofunsakali 6 ay önce
  kendi yazdığım konudan sapıyorum ama puivde bu tür yorumları desteklemiyoruz. okuyup,okumamak senin bileceğin iş bu fakat bu tür yorumlarla insanlar sözlükte seni ciddiye almayacaktır, puivde işler kaliteli yorumun çokluğuyla yürür.
  -4
  bircocukabisi 6 ay önce
  bunun konumuzla ne alakası var
  3
  rockefeller 6 ay önce
  (pi: @mortal) bu delikanlıyı biraz uyaririr misin? bu sıralar yaramazlık yapıyor.
  rockefeller tarafından 6 ay önce düzenlenmiştir.
  -3
  bircocukabisi 6 ay önce
  eksile gec kardesim, mizah annayisim bu..
 • -2
  egzotikbrosur 6 ay önce
  haftaya özet bölümü varsa onu okurum
  -2
  bircocukabisi 6 ay önce
  amını sikim böyle yazınca bi bok olmuyo, benim gibi yazınca hemen modlar göreve çağrılıyor.. ayrımcılıklar ayrımcılıklar..
 • 3
  yagsizfindik 6 ay önce
  sana tek bir şey söyleyeceğim. asla umudunu kaybetme. en boktan dönemlerin sonrasında gelir güzel dönemler. yaşadım söylüyorum. hep çalış ama hep umudun olsun.
 • 3
  kaygusuzyazar 6 ay önce
  kodumun ülkesinde yaşayanlar sadece üniversite mezunları sanki
 • 2
  canki 6 ay önce
  paylaşımların hep hoşuma gidiyor tebrik ederim
  1
  filozofunsakali 6 ay önce
  teşekkür ederim
 • 1
  heylano 6 ay önce
  20 yaşın kutlu olsun artık demekki sesini çıkarma vakti bir şeylere birilerine karşı gelme vakti
 • 3
  madam_aylak 6 ay önce
  yeni yaşın kutlu olsun :) yazdıklarından anladığım kadarıyla hiç de vasıfsız biri değilsin. içinde bulunduğun durumun bilimsel adı 'öğrenilmiş çaresizlik' ailenin seni kısıtladığına dair bir düşüncen var, ama inan kısıtlı olanlar onlar.baban da bir zamanlar elinden hayalleri alınmış bir adamdır belki de. bu saçma zinciri sen kırmalısın. çalış veya oku(mutlaka oku) ve ekonomik bağımsızlığını kazan. hayat düzenini kendine göre kur. unutma, senin hayallerin sadece senindir. kimsenin hayallerini destekleyip paylaşmasını bekleyemezsin. sen başardıkça ve mutlu oldukça ailen ve diğer insanlar da seni destekleyeceklerdir.
  2
  rockefeller 6 ay önce
  oldukça etkili bir üslubun var. çok doğru söylemeşsin. (pi: @filozofunsakali) gerçekten puiv de etkili bir yazar. yazdıklarını severek okurum. fakat senin söylediklerini türkiye şartlarında uygulamak çok zor. malesef kapitalist sistemin köleleri haline getirildik. yeni bir adım atsak önümüze 10 engel çıkıyor. bu engelleri aşana kadar ömür bitiyor.
  rockefeller tarafından 6 ay önce düzenlenmiştir.
  1
  madam_aylak 6 ay önce
  teşekkür ederim :) söylediklerimi türkiye şartlarında uygulamanın zor olduğunu söylemişsin. kısmen katılıyorum, fakat esas mesele o zoru aşmak, ki inan herşey bir günde düzelmiyor. çabalamak ve emek sarf etmek önemli. ben bir ali ağaoğlu olma tavsiyesi vermiyorum. mutlu olmak için çok paraya gerek yok. sevdiğin işi yapıyorsan, hayallerini kurduğun şeylere ulaşmak için elinden geleni yapıyorsan o zaman mutlusun demektir. hayalin filipine gitmekse yarın gidemezsin, ama üç yıl sonra gidebilirsin. herşey zaman, sabır ve emek işi. her şey umut edebilmekten geçiyor
  0
  rockefeller 6 ay önce
  dediklerini herkes uygulayabilirse ne mutlu bize :)
  rockefeller tarafından 6 ay önce düzenlenmiştir.
  0
  madam_aylak 6 ay önce
  karamsar olma o kadar ya :) bi proje hazırlayıp tüm hayal mağdurlarını bir araya toplayacam dünya turnesine çıkarcam. bak bu da benim hayalim :)
  1
  rockefeller 6 ay önce
  aslında yanlış anladın. karamsar düşünmedim, aksine herkes yapabilse ne kadar güzel olur demek istedim. projen oldukça güzelmiş. benim yerimi şimdiden ayarlarsak çok iyi olur :) ne de olsa puivden arkadaşız, bir torpil geçersiniz :)
  ayrıca puviler (pi: uzay araştırma gezisi yapalım mı?) organizasyonu planlamayı düşünüyorlar. bir çok arkadaşımız dalga geçti, sizin gibi kişilerin desteğine ihtiyaç var. desteklerinizi bekliyoruz.
  rockefeller tarafından 6 ay önce düzenlenmiştir.
  0
  madam_aylak 6 ay önce
  önce dünyayı gezip sonra uzaya gitsek olmaz mı? hem dünyayı gezdiğimiz için başaracağımıza dair inancımız artmış olur. ayıpsın, yerini hazır ederim ;)
  0
  rockefeller 6 ay önce
  tamam da uzaya gitmeyeceğiz ki :) nasa 'ya gideceğiz. o da dünyada :)
  0
  madam_aylak 6 ay önce
  nasaya gitmişken aradan çıkaraydık iyiydi :))
  1
  filozofunsakali 6 ay önce
  sağ olun dostlar, puiv dostluğu böylece bir adım daha atıyor, kaliteli yorumlarınız için teşekkür ederim.
 • 1
  oxygen 6 ay önce
  bu durumdan herkes müzdarip. hatta o ki ülkemizde öğretmenden ve doktordan başka bir meslek yok sanıyorlar
 • 1
  baronokcu 6 ay önce
  yapacağın tek şey 1 2 yıl gizliden yapacağın şeyler üzerinde yoğunlaşıp sonra ailene gol atıp evden gitmek


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  123 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...