-2
yazarların başörtüsüne bakış açıları nelerdir?
ben başörtüsüne erken yaşlarda dayatma sonucu kullanılmasına karşıyım ayrıca devlet daireleri gibi resmi kurumlarda kullanılmasına da karşıyım sonuçta laik bir devletiz ve bir şeylerin doğru ilerlemesi için din ve devlet işleri ayrı tutulmalıdır.

peki sizin görüşleriniz?


ayrıca bugün danıştay başörtüsü kararını açıkladı

açılan davada yönetmeliğinin ilk maddesinin, türk milli eğitiminin gereklerine ve laik eğitim sistemine aykırı olduğu öne sürüldü fakat danıştay 8. dairesi düzenlemenin iptal edilmesini oy birliğiyle reddetti.

haber kaynağı cnntürk
 • 9
  ka_fa1500 9 ay önce
  once kendimi anlatayım; hayata soldan bakarım hemde bayagı soldan, fransa'da yasadım 12 yıla yakın, laiklik asıl burada yasanır, devlet daireleri basta olmak uzere hemen heryer de insanlar inandıkları dinle alakalı giyim kuşamların da serbesttir (ninja gibi yuzunun gorunmediği kıyafetler ''burka'' mesela sokakta bile yasak) musluman baş örtüsü takar yahudi kipasını takar hristiyan haçını takar baş örtüsünü takar ama laiklik bozulmaz. bazıları dini nasıl götünden anlıyorsa bizim laiklerde laikliği götünden anlıyor. devlet işlerini din işlerinden ayırmak devlet dairesinde çalışanın dininin gereklerini yerine getirmek isteyen birinin giyim kuşamı değildir. devlet işleri dini kurallarla yürütülmez anlamına gelir laiklik şekerim. benim pekte umurumda değil baş örtüsü zaten onun o kutsalının üstünde gucci gözlüğü görünce ablamızın pek dinle alakası olmadığını anlarım. şimdinin başörtülülerin coğunun adnan hocanın kediciklerinden bi farkı yok benim gözümde
  -6
  filozofunsakali 9 ay önce
  iyi diyor hoş diyorsun da devlet dairelerinde çeşitli örgütlenmeler doğuracak,tarikata kadar gidebilecek bir mesele bu. etkili yerlerde olacak memurlar,siyasetçiler din ile çok fazla beyin yıkayabilir ha bu değil ki mutlaka olacak ama daha yakın tarihimizde olan bir şey bu feto gibi feto-rte örgütlenmesi gibi daha da vardır o yüzden ben karşıyım bu tür şeylere ama yine sivilde isteyen istediği gibi giyinsin.
  1
  ka_fa1500 9 ay önce
  niyet bozuksa kafa açık gelir yine yapar yapacağını ki yaptılarda zaten ve ülkenin şu anki halinden bi habersen senin için üzülürüm, türkiye laik bir ülke değil türkiye muhafazakar bir ülke, 16 yıldır yapılan tümseçimlere, uydu kanallarındaki çörek otu satan hoca efffendilere bakman yeterli. yani demem o ki artık hiçbirşey umurumda değil. iki güzel şairin dörtlüklerini türk milletine armağan ediyorum
  hayyam:
  celladına aşık olmuşsa bir millet,
  ister ezan ister çan dinlet.
  itiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
  müstehaktır ona her türlü zillet.

  kamyoncu dayı:
  oooh çok gözel oldu
  affferin sana
  haaah çok gözel oldu
  anayn amnı gordün
  1
  dalgagordalga 9 ay önce
  yanıtla...+1
  1
  vasiliagayev 9 ay önce
  saygılar
 • 3
  oxygen 9 ay önce
  başörtüsüne sadece bir kıyafet olarak bakıyorsanız başörtüsü takmanın ne kadar normal bir şey olduğunu düşünürsünüz. ha dini olarak bakıyorsanız, zaten ya ölümüne herkes kapalı gezsin dersiniz ya da ölümüne herkes açılsın.
  başörtüsü takmak kadar takmamak da haktır. aynı zamanda sakal bırakmak ya da bırakmamak da. takım elbise giymek kadar giymemek de haktır.
  şöyle düşün, yarın bildiri çıkacak ve diyecekler ki bütün erkekler işe pembe renkli gömlek giyerek gelecekler. ne kadar absürd değil mi?
  isteyen istediğini yapsın, isteyen istediğini giysin istediğini taksın.
  mesela ben istediğim zaman kot pantolon-tshirt giyeyim istediğim zaman ceket-kumaş pantolon-gömlek-kravat.
  insanları kıyafetlerine göre yargıladığımız için bir şeyler üretmekte zorlanıyoruz. çünkü insanlar asıl işlerine değil, prosedürlere takılıyoruz.
  laiklik siyasal ve hukuksal anlamda din ve devlet işlerini birbirini ayırmak demektir. sosyal yaşamda değil.
  yani başörtüsü takmayı yasaklamak sizi laik yapmaz, ya da insanların inançlarını istedikleri gibi yaşamalarına müsaade etmek sizi gerici yapmaz.
  gericilik bir fikirde takılı kalmaktır. isteyen kipasını taksın, isteyen başörtüsünü, isteyen takkesini, isteyen haçını, isteyen şapkasını.
  insanların fikirleri ve ne yaptıkları önemlidir, görünüşleri değil.
  0
  filozofunsakali 9 ay önce
  siyasi anlamda dini kendi yaşadıktan sonra benim açımdan bir problem yok amma ve lakin resmi mevkiler gibi önemli yerlerde din ile ön plana çıkmak büyük risktir. örgütlenmeler olacaktır oldu da ha mutlaka olacak diye bir kaide yok ama çok yakın bir tarihte oldu ve varlığını az çok sürdürmekte aynı zamanda siyasetimiz de din ile yürütülmekte ne kadar sağlıklı bilinmez.
  0
  oxygen 9 ay önce
  doğru mu elbette değil örgütlenmeler taraf tutmalar vs. ama bunun nedeni de yıllarca başörtüsünü baskılamadan kaynaklanmaktadır. o insanlar onlar bize yaptılar deyip kutuplaşmaya devam edeceklerdir. elbette yanlıştır. ama baskılama yapmaya devam etmek daha da kutuplaşmaya neden olacaktır.
 • -2
  lazcoder 9 ay önce
  aynen, erken yaşlarda dayatma sonucu kullanılmasına ve ayrıca devlet daireleri gibi resmi kurumlarda kullanılmasına bende karşıyım. onun dışında herkesin kendi kararıdır ve buna yorum dahi yapılması doğru olmaz.
  lazcoder tarafından 9 ay önce düzenlenmiştir.
 • 0
  kaygusuzyazar 9 ay önce
  o o şekil giyinir bu bu sekil giyinir kimse kimseye karisamaz. sahsen sevgilim filan taksin istemem ama takacagim dersede karismam herkesin kendi iradesi var sonucta ve benim haklarimi ihlal eden bir durum yok .
 • 0
  fysun 9 ay önce
  bana göre, bi ülkede kadınların bir kısmının açık bir kısmının kapalı olması o ülkede ki özgür iradeyi simgeler. kadınların hepsinin kapalı olması (iran gibi) o ülkede kadınlara bir şeylerin zorla yaptırıldığını gösterir. her kadının açık olması o ülkenin aydın, açık görüşlü insanlardan oluştuğunu da göstermez. bu benim için aykırıdır. bırakalım herkes bu kararı kendisi versin.
 • 1
  yusufir 9 ay önce
  laik devlet olmakla,devlet kurumlarında başörtüsüz gezmek ne alaka msnkim ya. hala yaşıyor mu lan bu zihniyet. boynunda haç takısı takanla başörtüsü takan arasında bir fark yoktur. ikiside özgürdür istediği yerde takar. başörtüsü ve laiklik arasında saçma salak bağlantılar kurmayın.
  0
  filozofunsakali 9 ay önce
  yapılan çıkarımda din ve devlet işleri ayrı tutulmalı olacaktı bu çıkarıma hangi soruyla geldin anlamış değilim.
  0
  yusufir 9 ay önce
  devlet dairesinde başörtüsü takilmasina karşısin. çünkü biz laik bir devletiz. ne cikaracağdimdi?
 • 0
  klikpuv 9 ay önce
  laik bir devlet olmakla resmi kurumda baş örtü takmak ne alaka hacı ya. laiklik çayla şeker gibidir. şekeri çaya atarsın görünmez ama tadı vardır. devletin dini olmayabilir ama bireylerin vardır.
 • 0
  puiv2000 9 ay önce
  danıştay cevabı vermiş sanırım ^^
 • 0
  vasiliagayev 9 ay önce
  ısteyen çiplak gezsin isteyen çarsaf giysin.
 • 0
  mondragon 9 ay önce
  başörtü takınca laiklik bozulmaz yerine getirilir siz başörtü yasaklansın dediģinizde laikliği bozuyorsunuz
 • 0
  ayisigi 9 ay önce
  devlet dairesinde müslüman erkek yok mu:)
  şimdi o erkeklerin yaptığı her şey yanlış mı işliyor o zaman?
  canının yanmadığı konuda konuşmak kolay tabi
  sana da hayalindeki mesleği yaptırmadıklarında belki biraz anlayabilirsin durumu


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  221 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  garavel
  hellomyfriend
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...